ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ - ΧΑΡΤΜΠΕΡΓΚ (26/1/21, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ

2 - 1 26-01-21

ΧΑΡΤΜΠΕΡΓΚ

Για τον αγώνα ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ-ΧΑΡΤΜΠΕΡΓΚ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 23:58 25/01/21

1
2

* Χωρίς θεατές

Μαγική εικόνα το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού της στη Βιέννη. Δύο φάσεις έκανε η Ραπίντ, ισάριθμα γκολ πέτυχε στο ξεκίνημα (7’) και στο τέλος (43’) του ημιχρόνου, με την Στουρμ να κυριαρχεί στο ενδιάμεσο, αλλά πέραν της πρόσκαιρης ισοφάρισης (31’) να χάνει σωρεία ευκαιριών.

Κάτι που το βρήκε μπροστά της στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δεχόμενη γρήγορα και τρίτο γκολ (50’), έχασε τελείως τον έλεγχο του αγώνα, δεν μπόρεσε να αντιδράσει επιτρέποντας μάλιστα στη Ραπίντ να βάλει με τέταρτο γκολ στο τέλος (88’) το κερασάκι στην τούρτα (1-4).

Πέντε γκολ είχε δεχτεί σε 12 αγωνιστικές, 4 δέχτηκε σε ένα παιχνίδι. Εύλογα, ο κόουτς Ιλτσερ έγινε έξαλλος τόσο με τις παράδοξες ανασταλτικές αδυναμίες της ομάδας του όσο και την αναποτελεσματικότητα που έδειξε στην επίθεση.

Και έτσι, από εκεί που άφησε το 2020 έχοντας την ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη στην κορυφή στο 2021 (παίζοντας το παιχνίδι που «χρωστούσε» και φέρνοντας τελικά 0-0 με την Βόλφσμπεργκερ), βρέθηκε για πρώτη φορά μετά την 3η αγωνιστική χωρίς νίκη σε 2 διαδοχικές και στο -3 από την πρωτοπόρο Ζάλσμπουργκ.

Πιο ήρεμος και πιο μαζεμένος εμφανίστηκε ο κόουτς Ιλτσερ εν όψει του τοπικού ντέρμπι της φιλοξενίας της Χάρτμπεργκ, εμφανώς προσπαθώντας να κατεβάσει – ίσως και πρώιμα και παράταιρα – τον πήχη των προσδοκιών, όχι για το εν λόγω παιχνίδι, αλλά για τη φετινή χρονιά.

«Δεν πρέπει να είμαστε επικριτικοί με τους ποδοσφαιριστές. Σε ένα παιχνίδι πολλά μπορούν να συμβούν και συνέβησαν στη Βιέννη. Δεν υπάρχει λόγος να επιμείνουμε σε αυτό και κυρίως δεν χρειάζεται να ξεχνάμε πως η φετινή σεζόν είναι μια σεζόν τελείως μεταταβική για εμάς», το χαρακτηριστικό του σχόλιο.

Τιμωρημένος ο φορ Μπάλαϊ (13/3), εξέτισε ο μπακ Ντάντε (12/0), με προβλήματα επέστρεψαν από το παιχνίδι της Παρασκευής οι στόπερ Στάνκοβιτς (13/2), Βίτριχ (11/2) και ο χαφ Κιτεϊσβίλι (10/3), άπαντες όμως έχοντας βγάλει την χτεσινή προπόνηση, λογικά, υπολογίζονται κανονικά, μακροχρόνια τέλος απουσιάζει ο αριστερός μπακ Τράμερ (0/0).

«Σβηστά» έβγαλε το πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ, οι «λύκοι» ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο, κατάφερε όμως να αντέξει στην πίεσή και στις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν (κορυφαία ένα δοκάρι στο 63’) φεύγοντας με τον βαθμό (0-0).

Ετσι, με το… καλημέρα στο 2021 ισοφάρισε το καλύτερο φετινό της αήττητο σερί (3 αγωνιστικές), παραμένοντας πάντα πιο κοντά στην εξάδα (-3) από την ουρά (+7) και αυτό παρότι δεν σκοράρει πολύ (μόλις 14 γκολ), είναι όμως αποτελεσματική, παίρνοντας από τα παιχνίδια της το μάξιμουμ που μπορεί (ενδεικτικές οι 6 ισοπαλίες που έχει φέρει ως τώρα, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα στην Μπουντεσλίγκα).

Την επανάληψη της (επιτυχημένης όπως αποδείχτηκε) συνταγής του περασμένου Σαββάτου αξίωσε ο κόουτς Σουπ (αντιμετωπίζει την ομάδα στην οποία έκλεισε την ποδοσφαιρική του καριέρα στις αρχές του 21ου αιώνα).

«Πρέπει να είμαστε και πάλι γενναίοι, δυνατοί, να κρατήσουμε όσα κάναμε σωστά το Σάββατο και να προσπαθήσουμε να κάνουμε περισσότερα, παρότι αυτή τη φορά αντιμετωπίζουμε μια τελείως διαφορετική ομάδα», τόνισε σχετικά ο τεχνικός των φιλοξενούμενων.

Τιμωρημένος είναι ο επιθετικός Χάιλ (13/0), μακροχρόνια απουσιάζει ο εξτρέμ Λέμα (0/0).

Στουρμ Γκρατς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Χάρτμπεργκ

Α' ΑΥΣΤΡΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 3 - 2 2019/2020 3 - 1, 1 - 4 2020/2021 2 - 1 2021/2022 3 - 0 2022/2023 0 - 0