ΡΑΠΙΝΤ - ΣΤ. ΠΟΛΤΕΝ (26/1/21, 21:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΡΑΠΙΝΤ

2 - 1 27-01-21

ΣΤ. ΠΟΛΤΕΝ

Για τον αγώνα ΡΑΠΙΝΤ-ΣΤ. ΠΟΛΤΕΝ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 00:32 26/01/21

1
2

* Χωρίς θεατές

Τις (πολλές) ευκαιρίες η Στουρμ τις είχε – σε πολύ μεγάλη βραδιά ο τερματοφύλακας της Ραπίντ – τα γκολ όμως, στο «τρελό» πρώτο ημίχρονο, τα περισσότερα τουλάχιστον, οι «πράσινοι» τα πέτυχαν, προηγούμενοι με το τελείως παραπλανητικό για το συγκεκριμένο διάστημα 2-1.

Πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν και τρίτο γκολ (50’) και έτσι, έφεραν τελείως το παιχνίδι στα μέτρα τους, δεν απειλήθηκαν έκτοτε, προσθέτοντας στο φινάλε (88’) και το κερασάκι στην τούρτα με τέταρτο γκολ (4-1).

Ετσι, οι πρωτευουσιάνοι πανηγύρισαν για πρώτη φορά νίκη στην έδρα τους στην Μπουντεσλίγκα μετά την 1η Νοεμβρίου και αξιοποιώντας και την ήττα της Λίντσερ, πέρασαν, μόνοι, στη 2η θέση, στο -1 από την πρωτοπόρο Ζάλτσμπουργκ.

Ανεξαρτήτως της εικόνας του παιχνιδιού με την Στουρμ Γκρατς και της εξέλιξης που είχε, το τελικό του σκορ και η έκταση που πήρε η νίκη της, απολύτως αναμενόμενα βοήθησε σε αυτό που παραμονές του αγωνιστικού ποδαρικού του 2021 τόσο ο κόουτς Κιμπάουερ όσο και ο αθλητικός διευθυντής Μπάρισιτς, πάσχιζαν να επικοινωνήσουν: πως δηλαδή η κατάσταση στο εσωτερικό της ομάδας είναι ήρεμη.

«Ναι, δεχόμαστε τον ρόλο του φαβορί, αλλά αυτό συνεπάγεται και ευθύνη και μεγαλύτερη πίεση που οι αντίπαλοί μας δεν θα έχουν. Πρέπει λοιπόν να διαχειριστούμε σωστά το παιχνίδι», τόνισε ο κόουτς της Ραπίντ εν όψει της φιλοξενίας της Σεντ Πόλτεν.

Την δεύτερη αγωνιστική της ποινής του (4 συνολικά αγωνιστικές) εκτίει ο Φούντας (8/4), μακροχρόνια απουσιάζουν ο εξτρέμ Ζόμπερσμπεργκερ (0/0), ο στόπερ Ντιμπόν (0/0) και ο αμυντικός χαφ Βελμίροβιτς (0/0).

Οπως και στο εναρκτήριο παιχνίδι της αποψινής της αντιπάλου στη νέα χρονιά, έτσι και στο δικό της, το πρώτο ημίχρονο στη φιλοξενία της Αντμίρα είναι… μαγική εικόνα! Εκανε γκολ τις 2 μοναδικές τις ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά, είδε τους αντιπάλους της να πετυχαίνουν μόνο 1 και να χάνουν πολλά περισσότερα και έτσι πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη (2-1).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου είχε δοκάρι, έκτοτε όμως πάλι υπερκεράστηκε, ισοφαρίστηκε δίκαια (58’) και εξαιτίας του δικού της δοκαριού στο τέλος (88’) κατάφερε να κρατήσει τον βαθμό (2-2).

Σίγουρα δεν ήταν η εξέλιξη που προσδοκούσε από τη φιλοξενία της ουραγού της Μπουντεσλίγκα και έτσι, με το… καλημέρα στη νέα χρονιά, ισοφάρισε το χειρότερο φετινό της σερί (3 αγωνιστικές), χάνοντας έτσι και την ευκαιρία να επιστρέψει στην εξάδα.

Αποτελεσματικότεροι εκτός έδρας οι φιλοξενούμενοι (στις εξόδους τους έχουν κερδίσει τους 10 από τους συνολικά 16 βαθμούς τους), αυτό όμως δεν εμπόδισε – ίσα ίσα – τον κόουτς Ιμπερτσμπέργκερ να συμφωνήσει με τον ομόλογό του, δίνοντας στην ομάδα του ρόλο αουτσάιντερ απόψε στη Βιέννη.

«Είμαστε ξεκάθαρα το αουτσάιντερ. Το αν πάρουμε κάτι από το παιχνίδι περισσότερο εξαρτάται από την απόδοση της Ραπίντ και όχι από τη δική μας. Για εμάς, αυτός ο αγώνας μοιάζει περισσότερο με μπόνους πίστα», το γλαφυρό σχόλιο (και όχι και τόσο πιστευτό) του τεχνικού των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έχουν κερδίσει τη Ραπίντ στις 2 τελευταίες τους επισκέψεις στην έδρα της.

Χωρίς απουσίες οι φιλοξενούμενοι.

Ραπίντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Στ. Πόλτεν

Α' ΑΥΣΤΡΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 2 - 1, 1 - 0 2017/2018 2 - 1, 1 - 0 2018/2019 0 - 2 2019/2020 0 - 1 2020/2021 2 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -