ΙΩΝΙΚΟΣ - ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (1/11/21, 19:30): Χωρίς μπακ και... προπονητή οι Θεσσαλοί

ΙΩΝΙΚΟΣ

1 - 1 01-11-21

ΒΟΛΟΣ

Για τον αγώνα ΙΩΝΙΚΟΣ-ΒΟΛΟΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 01:22 01/11/21

1
2

* Στο 90% η επιτρεπόμενη πληρότητα του γηπέδου.

Με ένα κάρο απουσίες πήγε μεσοβδόμαδα στην Ξάνθη, παρά ταύτα πανηγύρισε την πρόκριση στους «16», με ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά (76′-79′) έχοντας πρωταγωνιστή τον Τουράμ (γκολ+ασίστ). Στο α’ μέρος βέβαια ήταν κάκιστοι οι Νικαιώτες και τυχεροί που έχαναν μόνο με 1-0, (δοκάρι και χαμένο πέναλτι οι γηπεδούχοι).

Προηγουμένως πανηγύρισαν τεράστιο διπλό επί του Ατρομήτου, στην πιο μεστή φετινή τους εμφάνιση και παρά τις εκ νέου ελλείψεις τους. MVP o εξαιρετικός Σύριος μεσοεπιθετικός Άοσμαν που σέρβιρε το πρώτο γκολ και σκόραρε το δεύτερο.

«Παίζαμε με μία ομάδα που ανήκει στη Super League. Μας πίεσε πολύ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και ίσως το σκορ έπρεπε να είναι ακόμα μεγαλύτερο. Σε εκείνο το διάστημα δεν δικαιούμασταν κάτι. Κάναμε προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαμε τα γκολ, σταθήκαμε στο ύψος μας και είχαμε πάθος. Δεν γίνεται να αφήσουμε έναν θεσμό όπως του κυπέλλου. Θα παίξουμε όλα τα ματς όπως σήμερα. Με μισούς βασικούς, μισούς παίκτες που δεν έχουμε μεγάλο χρόνο συμμετοχής και όπου φτάσουμε», τα λόγια του Σπανού μετά τη μεσοβδόμαδη πρόκριση.

Εμφανώς ικανοποιημένος ο Έλληνας τεχνικός βλέποντας την προσπάθεια της ομάδας του τουλάχιστον στο β’ μέρος στα Πηγάδια και με φουλ ψυχολογία οι Νικαιώτες στο αποψινό ματς, μετά τις δύο κολλητές νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο που τους γεμίζουν με ακόμη περισσότερη αυτοπεποίθηση.

Τραυματίες παραμένουν ο στόπερ Τσιγκρίνσκι (5/0), μέσος Κάνιας (5/0), ο εξτρέμ Λένις (2/0) και ο νεαρός στόπερ Τσιριγώτης. Οι τρεις πρώτοι βασικοί.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Χουτεσιώτης – Μύγας, Ρομαό, Βαφέας, Βαλεριάνος – Ντάλσιο, Γκοτσούλιας – Ματσούκας, Άοσμαν, Καμπράλ – Τουράμ

Αμφίσκορα τα 3/4 τελευταία του Ιωνικού, βρίσκοντας δίχτυα και στα τέσσερα.

Ματς Κυπέλλου έδιναν και οι Θεσσαλοί την Τετάρτη, δεν ήρθε εύκολα η πρόκριση επί του Πανσερραϊκού (1-3), αφού χρειάστηκαν ένα απίθανο αυτογκόλ στην επανάληψη για να ξεκλειδώσουν το ματς στο 57′, πριν έρθει και τρίτο στο 78′.

Νωρίτερα ηττήθηκαν με το ίδιο σκορ φιλοξενώντας την ΑΕΚ. Στο 40′ ο Ρεγκατέν έχασε πέναλτι με το ματς στο 0-0 κι ως το φινάλε του ημιχρόνου δέχτηκε δύο γκολ η ομάδα του Αμπασκάλ, παρά ταύτα συνεχίζει στην πρώτη τετράδα.

Μετά από δύο αγωνιστικές με εξαιρετικά δύσκολες αποστολές κόντρα στους Δικεφάλους, οι Θεσσαλοί δίνουν ένα παιχνίδι που είναι απόλυτα στα μέτρα τους και θέλουν να επανέλθουν στις νίκες που θα τους διατηρήσουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στη Νίκαια βέβαια δεν θα έχουν τον Αμπασκάλ στον πάγκο τους, καθώς ο Ισπανός τεχνικός τιμωρήθηκε με απαγόρευση εισόδου 15 ημέρες σε αγωνιστικό χώρο και αποδυτήρια για την αποβολή του στο ματς με την ΑΕΚ.

Η ομάδα του πάντως συνεχίζει να προσφέρει γκολ και θέαμα ανεξαρτήτως έδρας, διοργάνωσης και αντιπάλου, έχοντας κερδίσει τα εύσημα όλης της φίλαθλης Ελλάδας.

Κάρτες ο δ.μπακ Φεράρι (7/1), νοκ άουτ τέθηκε και ο βασικός αρ.μπακ Πουρίτα, όμως επιστρέφει ο κίπερ Κότνικ (1 συμ.), ενώ ξεπέρασε έγκαιρα το πρόβλημά του και ο σημαντικός χαφ Φερνάντες. Πρώτη φορά διαθέσιμος ο νεοαποκτηθείς μέσος Ορόζ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κλέιμαν (Κότνικ) – Ρίνερ, Ρομέρο, Γκρίλο, Γκιουλέν – Τσοκάνης, Μπαριέντος – Μπαριέντος, Φερνάντες, Ρεγκατέν – Φαν Φέερτ

Σε οχτώ ματς συνολικά φέτος μετράει ισάριθμα Over 2,5 με τα επτά και G/G!

Ιωνικός

Βόλος

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 1 - 1, 2 - 2 2022/2023 0 - 1