ΠΑΟΚ - ΑΠΟΛΛΩΝ (30/10/21, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΠΑΟΚ

4 - 1 30-10-21

ΑΠΟΛΛΩΝ

Για τον αγώνα ΠΑΟΚ-ΑΠΟΛΛΩΝ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 05:18 30/10/21

1
2

* Στο 90% η επιτρεπόμενη πληρότητα του γηπέδου.

Φτωχή εμφάνιση στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, δίκαιη ήττα με 2-1. Μοιραίος ο Εσίτι, που ευθύνεται και στα δύο γκολ του αντιπάλου μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο. Πέραν του Νιγηριανού όμως κι ο υπόλοιπος ΠΑΟΚ κινήθηκε σε ρηχά νερά. Στην επανάληψη και με τις αλλαγές που έγιναν, βελτιώθηκε, είχε δοκάρι με τον Μιχαηλίδη, μείωσε ο Μουργκ στο 81′, ουδέν περισσότερο όμως, μένοντας στο -4 από την κορυφή.

Χωρίς το παραμικρό περιθώριο για νέες απώλειες ο Δικέφαλος, αφού οι τέσσερις βαθμοί διαφορά από την κορυφή είναι ήδη πολλοί και δεν επιτρέπουν επουδενί χαλάρωση, ανεξαρτήτως αν ο αντίπαλος είναι της δυναμικής του Απόλλωνα.

Ο Λουτσέσκου ζητάει εγρήγορση από τους παίκτες του και τους θέλει στην… τσίτα, εξ ου και τα “γκάζια” που έριξε μεσοβδόμαδα στην προπόνηση. Περιμένει φυσικά να δει αντίδραση μετά την ήττα στο Καραϊσκάκη, αρχής γενομένης από το αποψινό παιχνίδι, αφήνοντας στην άκρη για την ώρα το δύσκολο ματς που ακολουθεί με την Κοπεγχάγη.

«Το αυριανό (σ.σ. σημερινό) παιχνίδι δεν μπορούμε να το συνδυάσουμε με το προηγούμενο είναι ένα παιχνίδι στο οποίο θα χρειαστούμε ενέργεια, ενθουσιασμό, ένα παιχνίδι στο οποίο το οποίο θέλουμε να κερδίσουμε για να πάρουμε την αυτοπεποίθηση που χρειαζόμαστε, ένα στοιχείο πολύ σημαντικό όπως αναφέραμε και πριν. Θέλουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι αύριο, θέλοντας να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο για να μπορέσουμε να χτίσουμε μία συνέχεια και μία ροή στα αποτελέσματα», δήλωσε ο Λουτσέσκου.

Σημαντική η επιστροφή του μέσου Κούρτιτς (5/2), αλλά χάνει για κοντά ένα μήνα τον μπακ Σίντκλεϊ (6/1) και τον εξτρέμ Μιτρίτσα (6/1). Συνεχίζουν εκτός ο στόπερ Ίνγκασον και ο φορ Ολιβέιρα που λείπουν καιρό.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Πασχαλάκης – Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια – Σβαμπ, Κούρτιτς (Αουγκούστο) – Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ – Σφιντέρσκι

Ερωτηματικό η ετοιμότητα του Κούρτιτς, σε διαφορετική περίπτωση θα δούμε λογικά τον Αουγκούστο. Ροντρίγκο και Τέιλορ ερίζουν για το δεξί άκρο, φαβορί ο πρώτος που είναι εκτός ευρωπαϊκής λίστας.

Πέντε σερί G/G, τα τέσσερα τελευταία και Over 2,5 μετράει ο ΠΑΟΚ.

Στα 2-3 γκολ τα 5/7 πιο πρόσφατά του ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Με χιτσκοκικό τρόπο η πρώτη φετινή νίκη της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, παίρνοντας τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα. O Ιωαννίδης το χρυσό γκολ στο 48′, ήρωας του αγώνα όμως ο Κότσαρης που έβγαλε πέναλτι στο 94′, ενώ και νωρίτερα είχε κάνει μία καλή απόκρουση. Κάκιστο πάντως το παιχνίδι, αλλά τουλάχιστον αμυντικά πήρε ξανά καλό βαθμό ο Απόλλων.

«Φυσικά είμαστε πολύ χαρούμενοι με τους τρεις βαθμούς. Κάναμε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο. Ο τερματοφύλακάς μας έκανε μια εξαιρετική απόκρουση στο πέναλτι και είμαστε πολύ χαρούμενοι που πήραμε τους τρεις βαθμούς. Αυτή τη νοοτροπία θα πρέπει να έχουμε σε κάθε παιχνίδι, χρειαζόμαστε πολλή δουλειά, αλλά είμαι χαρούμενος για τους τρεις βαθμούς. Πήραμε μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια δυνατή ομάδα», τα λόγια του εμφανώς ικανοποιημένου αλλά και ανακουφισμένου Φέστα.

Πέρα πάντως από τη νίκη αυτή καθ’ αυτή, που ξεκόλλησε τον Απόλλωνα από τις τελευταίες θέσεις, εμφανής είναι και η αγωνιστική εικόνα του. Κυρίως στο αμυντικό κομμάτι βέβαια, όπου έχει δεχτεί ένα γκολ όλο κι όλο στα τέσσερα ματς με τον Ιταλό στο τιμόνι, αλλά έβαλε και μόλις το πρώτο την περασμένη εβδομάδα.

Εκτός μάχης συνεχίζει ο βασικότατος μέσος Σλίβκα (6/0), νοκ άουτ τέθηκε ο πολύπειρος στόπερ Άλβες (6/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κότσαρης – Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Τουτουαρίμα – Κάστρο, Φατιόν – Φαν Λα Πάρα, Μαρτίνες, Τσιλούλης – Ιωαννίδης (Ντάουντα)

Τέσσερα σερί 0-1 γκολ μετράει ο Απόλλων.

Δεν έχασε ο Απόλλων στα τρία από τα επτά τελευταία με τον ΠΑΟΚ ανεξαρτήτως έδρας (0-3-4). Στο τελευταίο τους, στην Τούμπα πήρε ισοπαλία 2-2 δεχόμενος την ισοφάριση στο 81′.

ΠΑΟΚ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Απόλλων

ΟΛΑ

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 0 - 0 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 3 - 0 2018/2019 2 - 0 2019/2020 - 2020/2021 2 - 2 2021/2022 4 - 1 2022/2023 -