ΑΤΑΛΑΝΤΑ - ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ (29/9/21, 19:45) Με Μουριέλ η Αταλάντα, υπόσχεται γκολ

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

1 - 0 29-09-21

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ

Για τον αγώνα ΑΤΑΛΑΝΤΑ-ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:01 28/09/21

1
2

***«Τζέβις Στέντιουμ» (24.950 θ.), Μπέργκαμο. Στο 50% της χωρητικότητας.
***Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία).

Στην πρεμιέρα του ομίλου στη Βιγιαρεάλ πήρε το 2-2, επιδεικνύοντας αμυντικές αδυναμίες, είχε κορυφαίο τον γκολκίπερ Μούσο με τουλάχιστον τέσσερις κομβικές επεμβάσεις, ισοφάρισε στο 83’ με τον Γκόσενς.

Στο πρωτάθλημα έκανε εξαιρετική εμφάνιση στην Ιντερ, σε ένα εντυπωσιακό 2-2 στο οποίο συνέβησαν τα πάντα. Για 60 λεπτά είχε τη θεαματική εικόνα της περσινής ομάδας, γύρισε το 1-0 του 5’ και προηγήθηκε 2-1 στο ημίχρονο, δοκάρι και πολλές ευκαιρίες, ισοφαρίστηκε στο 72’, το δοκάρι την έσωσε (83’) σε εκτέλεση πέναλτι, το VAR της στέρησε στο τέλος το γκολ της νίκης.

Επιστροφή στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις και μπορεί πέρυσι η Αταλάντα να έπαιξε στο Champions League στη φυσική της έδρα, ωστόσο ο κόσμος έλειπε. Ετσι το ματς με τη Γιουνγκ Μπόις θα είναι το πρώτο στην έδρα της Αταλάντα με κόσμο, με τον Τζαμπιέρο Γκασπερίνι να τονίζει πως «η παρουσία του κόσμου θα μας δώσει ώθηση, είναι μια επιβράβευση και για τους οπαδούς μας αυτό το παιχνίδι».

Ο τεχνικός των «μπεργκαμάσκι» περιμένει δυνατό παιχνίδι και εκθείασε τη Γιουνγκ Μπόις: «Μιλούν τα αποτελέσματα για την ελβετική ομάδα, στα τελευταία 10 παιχνίδια νίκησαν στα εννιά και έφεραν μία ισοπαλία, ενώ κέρδισαν και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Δεν είναι ομάδα για το τέταρτο γκρουπ, το παιχνίδι θα είναι πολύ δύσκολο. Είναι κρίσιμο ματς αλλά όχι καθοριστικό, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις αντεπιθέσεις τους, είναι πολύ γρήγοροι».

Στο αγωνιστικό σκέλος η είδηση είναι η επιστροφή στην αποστολή του σταρ επιθετικού Μουριέλ, έχασε τα πέντε τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις. Τέθηκε ωστόσο νοκ-άουτ ο βασικός στόπερ Παλομίνο ενώ παραμένει εκτός ο δεξιός μπακ/χαφ Χάτεμπουρ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Μούσο – Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι – Τζαπακόστα, Φρόιλερ, Ντε Ρόον, Γκόσενς – Μαλινόβσκι, Πεσίνα – Ζαπάτα.

Πεσίνα, Ιλιτσιτς και Πάσαλιτς διεκδικούν μια θέση μεσοεπιθετικά, Μαλινόβσκι και Ζαπάτα είναι δεδομένοι μπροστά. Ο Ντεμιράλ στη θέση του Παλομίνο στο κέντρο άμυνας, προβάδισμα για τον Τζαπακόστα για τη δεξιά πτέρυγα εις βάρος του Μέλε.

Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζει ομάδα από την Ελβετία.

8/9 τελευταία γκολ της στο Τσάμπιονς Λιγκ τα πέτυχε στο β’ ημίχρονο.

4/6 τελευταία στο Τσάμπιονς Λιγκ Under 2,5.

4/6 τελευταία επίσημα G/G & Over 2,5.

Στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Μαν. Γιουνάϊτεντ. Εξαιρετική εμφάνιση, βρέθηκε πίσω στο 13’, καθοριστική η αποβολή των φιλοξενούμενων στο 35’, σπουδαία φάση για ισοφάριση ένα λεπτό αργότερα. Μονότερμα στην επανέναρξη, στο 66’ απάντησε, ο Βάγκνερ πέρασε στο παιχνίδι όλους τους διαθέσιμους επιθετικούς που είχε στη διάθεση του, στο 95’ σημείωσε το νικητήριο γκολ.

Στο πρωτάθλημα είχε καλή εικόνα στη νίκη 2-1 επί της Σεν Γκάλεν. Δυνατό πρώτο εικοσάλεπτο, επέβαλλε τον ρυθμό της, προηγήθηκε στο 4’, είχε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα, σημείωσε δεύτερο γκολ στο 47’, χαλάρωσε στη συνέχεια και δέχτηκε τη μείωση στο 61’, ανέβασε κατακόρυφα απόδοση στα τελευταία λεπτά, στις καθυστερήσεις δημιούργησε τρεις κλασικές φάσεις.

«Είμαστε έτοιμοι για αυτό τον αγώνα, για να είμαι ειλικρινής γνώριζα πως ο Φάσναχτ δεν είναι σε θέση να αγωνιστεί. Προσπαθήσαμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό σχέδιο για να αντιμετωπίσουμε μια εξαιρετική ομάδα όπως είναι η Αταλάντα, γνωρίζουμε πως έχει καλούς παίκτες με πλούσιο ταλέντο, την έχουμε παρακολουθήσει αρκετά στο πρωτάθλημα και στο Τσάμπιονς Λιγκ. Σε σχέση με τη Μάντσεστερ είναι διαφορετικό παιχνίδι, στον πρώτο αγώνα παίξαμε με ορισμένους αυτοματισμούς, στο συγκεκριμένο ματς θα αγωνιστούμε διαφορετικά. Η Αταλάντα ξέρει να επιτίθεται τρομερά όταν βρίσκει κενούς χώρους, θα πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο, ελπίζω πως θα φτάσουμε στους τρεις πολύτιμους βαθμούς» ανέφερε ο κόουτς Ντέιβιντ Βάγκνερ στη συνέντευξη τύπου.

Φρέσκια απώλεια ο πολύπειρος εξτρέμ Φάσναχτ. Συνεχίζουν τραυματίες ο κομβικός στόπερ Ζεσίνγκερ, ο αρχηγός μεσοαμυντικός Λουστενμπέργκερ και ο πολύτιμος στράικερ Νσάμε.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μπαλμός – Χέφτι, Λάουπερ, Καμαρά, Γκαρσία – Σιέρο, Μάρτινς, Εμπίσερ – Μαμπιμπί, Ελία, Νγκαμαλέου.

Με την ίδια συνταγή όπως στην πρεμιέρα, αφήνει το επιθετικό 4-4-2 που παρατάσσει στο πρωτάθλημα ο Βάγκνερ και θα πάει με σχηματισμό 4-3-3. Ιδια πρόσωπα, μόνη αλλαγή στα δεξιά της επίθεσης, ο Μαμπιμπί θα αγωνιστεί αντί του τραυματία Φάσναχτ.

Είναι η 9η φορά που συμμετέχει στο Τσάμπιονς Λιγκ, μόλις δύο φορές έχει καταφέρει να μπει σε ομίλους.

Ηττήθηκε μόνο στους δύο από τους οχτώ τελευταίους εκτός έδρας αγώνες (3-3-2)

Κόντρα σε Ιταλικές ομάδες έχει εκτός έδρας απολογισμό (1-0-3). Την περασμένη σεζόν έχασε με ανατροπή 3-1 από τη Ρόμα στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Στα δέκα πιο πρόσφατα ματς ανεξαρτήτου διοργάνωσης μέτρησε εννιά over 2,5.

Αταλάντα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Γιουνγκ Μπόις

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 1 - 0 2022/2023 -