ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ - ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ (26/10/18, 19:30)

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ

2 - 0 26-10-18

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ

Για τον αγώνα ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ-ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ γράφει ο Ανέστης Ζαχαράκης Ημερομηνία: 12:53 26/10/18

1
2

*** Ξανά σχεδόν γεμάτο θα είναι το «Μερκ-Στάντιον».

Ανάμικτα συναισθήματα στη Ντάρμσταντ για το 1-1 στο Ρέγκενσμπουργκ. Από τη μία έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών, από την άλλη συμπλήρωσε έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-2-4).

Καλά οργανωμένη στο α’ μέρος, έπαιξε έξυπνα στη κόντρα επίθεση και με μία τέτοια άνοιξε το σκορ (0-1, 36’). Στο β’ ήταν λιγότερο επικίνδυνη, δέχθηκε νωρίς την ισοφάριση (55’) και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο βρέθηκε σε θέση πίεσης, ωστόσο την έσωσε δις ο γκολκίπερ Φερνάντες.

Ο Σούστερ θεωρεί πως η ομάδα του στο Ρέγκενσμπουργκ εμφάνισε σημάδια προόδου και ότι φάνηκε η δουλειά που έγινε στη διακοπή των εθνικών. Ωστόσο παραδέχθηκε πως αυτό δεν αρκεί για να κερδίσουν τα «κρίνα» την Γκρόιτερ Φιρτ. «Το γεγονός ότι έχει χάσει μόνο ένα ματς φέτος τα λέει όλα. Πρέπει να ξεπεράσουμε τα όρια μας και να ελαχιστοποιήσουμε τα λάθη για να έχουμε ελπίδα να πάρουμε αυτό το ματς», είπε ο έμπειρος τεχνικός.

Δύο μακροχρόνιοι απόντες (Ζατελμάιερ, Πλάτε) δεν επηρεάζουν τα πλάνα, πρακτικά πλήρης, ό,τι καλύτερο θα παρατάξει ο Σούστερ.

11-4-9 μετράει η Ντάρμσταντ εντός έδρας κόντρα στην Γκρόιτερ Φιρτ.

Εξι διαδοχικά αμφίσκορα.

Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο η Γκρόιτερ, πραγματοποιώντας πορεία πρωταθλητισμού μέχρι στιγμής. Απίθανη ανατροπή στο Μπίλεφελντ, από το 2-0 στο 35’ κέρδισε 2-3 με τρία γκολ στο β’ μέρος (51’, 54’, 82’).

Δεν ήταν χειρότερη στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δέχθηκε δύο χαζά γκολ. Καθοριστική στιγμή το χαμένο τετ α τετ της αντιπάλου στο 49’ για το 3-0. Μετά το 2-2 οι δύο ομάδες ήταν επιφυλακτικές, όμως οι Φράγκοι έδειχναν μεγαλύτερη σιγουριά και αυτοπεποίθηση, ενώ στο φινάλε (86’) δεν τους δόθηκε και πεντακάθαρο πέναλτι.

«Είναι ωραίο στο ποδόσφαιρο να ονειρεύεσαι ωστόσο είμαστε μία ρεαλιστική ομάδα», χαμήλωσε τους τόνους ο τεχνικός Μπούριτς και συνέχισε εν όψει Ντάρμσταντ: «Στο Μπίλεφελντ δείξαμε δύο πρόσωπα. Κόντρα στη Ντάρμσταντ θέλουμε να παίξουμε όπως στο δεύτερο ημίχρονο με την Αρμίνια. Να κάνουμε το παιχνίδι μας όντας τακτικά πειθαρχημένοι».

Χωρίς σημαντικά προβλήματα. Νέα απώλεια ο Στάινινγκερ (5 αλλ/1), παραμένει εκτός ο Πάρκερ (3 αλλ./0), αμφότεροι εφεδρικοί φορ. Γνωστή απουσία ο χαφ Ιντεγκούτσι (4/1).

Η Γκρόιτερ έχει ήδη μαζέψει φέτος εκτός έδρας περισσότερους βαθμούς (10) απ’ ότι πέρυσι σε ολόκληρη τη σεζόν (9)!

Ντάρμσταντ

Γκρόιτερ Φιρτ

Β' ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 0 - 0 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 0 2018/2019 2 - 0 2019/2020 1 - 1 2020/2021 2 - 2 2021/2022 - 2022/2023 1 - 1