ΑΟΥΕ - ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠ. (27/10/18, 14:00)

ΑΟΥΕ

1 - 0 27-10-18

ΑΡΜΙΝΙΑ

Για τον αγώνα ΑΟΥΕ-ΑΡΜΙΝΙΑ γράφει ο Ανέστης Ζαχαράκης Ημερομηνία: 07:31 27/10/18

1
2

*** Με 500 οπαδούς στο πλευρό της η Αρμίνια.

Πήρε ανάσα η Αουε μαζεύοντας τέσσερις βαθμούς στα δύο τελευταία ματς. Ορθια στη Δρέσδη, κράτησε με το σπαθί της το 1-1 στο ντέρμπι της Σαξονίας κι αν δεν είχε μείνει με δέκα από το 53’ θα διεκδικούσε και τη νίκη.

Θαρραλέο α’ μέρος, προηγήθηκε στο 24’, όμως πλήρωσε τους… πανηγυρισμούς και δέχθηκε στο καπάκι την ισοφάριση (26’). Ανέκτησε την ψυχραιμία της κι είχε τετ α τετ στο 43’ για το 1-2. Μυαλωμένη και πειθαρχημένη στο β’, άντεξε εύκολα στην πίεση, απειλήθηκε με δύο φάουλ (54’, 86’), μία μεγάλη απόκρουση έκανε ο κίπερ Μένελ (69’), παραλίγο να το κλέψει στο 61’.

Η διοίκηση είχε υποδείξει ως λόγο των αποτυχημένων αποτελεσμάτων το συνεχές ροτέισον του Μάιερ. Ο τεχνικός της Αουε συμμορφώθηκε, άφησε στην άκρη τις πολλές αλλαγές και στα δύο τελευταία ματς, όπου οι «βιολετί» άφησαν θετικές εντυπώσεις, κατέβασε την ίδια εντεκάδα, ισχυροποιώντας παράλληλα τη θέση του στον πάγκο της ομάδας.

Πρόβλημα στην άμυνα, τιμωρημένοι ο μπακ Ριτσούτο (9/0) και ο στόπερ Ραπ (10/0). Ο Κατακαλούα θα αντικαταστήσει τον Ραπ στην τριάδα των στόπερ. Ενας εκ των Χέμεριχ ή Χέρμαν θα καλύψει το κενό στους μπακ. Ο δεύτερος είναι πιο επιθετική επιλογή.

Μία λευκή εστία φέτος, δέχεται γκολ οχτώ σερί αγωνιστικές.

Σε 10 ματς κόντρα στην Αρμίνια ανεξαρτήτως έδρας η Αουε έχει απολογισμό 2-5-3.

Ηττα σοκ το 2-3 από την Γκρόιτερ, τρίτη μάλιστα κολλητή, στη χειρότερή της φάση η Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Κακός ρυθμός στο α’ μέρος, προηγήθηκε στο 31’ σε ανύποπτη στιγμή, έκανε το 2-0 (35’) αξιοποιώντας κόρνερ και στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε τετ α τετ (49’). Αντί να κάνει όμως το 3-0, δέχθηκε δύο γκολ σε τρία λεπτά (51’-54’) και έκτοτε η ψυχολογία της έπιασε πάτο. Δεν αντέδρασε ποτέ, φαινόταν ότι τρέμει το ενδεχόμενο της ανατροπής, η οποία ήρθε στο 82’.

«Όταν κάνεις τέτοια λάθη και δέχεσαι τόσα πολλά γκολ στόχος είναι η παραμονή», σκασμένος ο Σαϊμπένε, ο οποίος πρόσθεσε εν όψει Αουε: «Εάν χάσουμε κι εκεί τότε πραγματικά θα βρεθώ σε πολύ κακό φεγγάρι. Σε πολλά ματς έχουμε το πάνω χέρι και ευκαιρίες όμως δεν τις αξιοποιούμε όπως πρέπει. Η ομάδα μου δίνει καλή αίσθηση, έχουμε θετικό κλίμα, όμως πρέπει να αφήσουμε τα λόγια και να πιάσουμε τα έργα».

Μία λευκή εστία φέτος. Νέα απώλεια ο βασικός γκολκίπερ Μορένο (10/0), θα τον αντικαταστήσει ο 25χρονος Κλέβιν, που δεν έχει παίξει λεπτό. Μετράει αντίστροφα για την επιστροφή του ο μπακ/χαφ Σουτς (3/0, 2 αλλ.). Ανέτοιμος ακόμη ο εξτρέμ Κουάσνερ.

Ο Σαϊμπένε σκέφτεται να αφήσει στην άκρη το 3-5-2 που επέλεξε στα δύο τελευταία ματς και να επιστρέψει στο παραδοσιακό 4-4-2 της Αρμίνια. Κινδυνεύει να χάσει τη θέση του στην εντεκάδα ο ντεφορμέ φορ Φογκλζάμερ από τον κινητικό Οβούσου.

8/10 under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους ματς ανεξαρτήτως έδρας Αουε και Μπίλεφελντ.

Μόνο στο 0-0 με το Μαγδεμβούργο κράτησε ανέπαφη την εστία της φέτος στις πρώτες δέκα αγωνιστικές.

Άουε

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Αρμίνια

Β' ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 2013/2014 0 - 2 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 1 - 0 2019/2020 0 - 0 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -