ΓΚΟΥΑΝΓΚΤΖΟΥ ΡΦ - ΓΙΑΝΓΚΣΟΥ (25/7/18, 15:00)

00:25 29-03-24

1
2

***Πρωτάθλημα: Γκουανγκτζού ΡΦ – Γιανγκσού 0-2 (6/4).
***Α’ ΜΑΤΣ (Γιανγκσού – Γκουανγκτζού ΡΦ 0-0): Πιο πολύ με φιλικό προετοιμασίας μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ έμοιαζε το πρώτο παιχνίδι, μηδαμινά ρίσκα από τις δύο ομάδες, φάνηκαν ευχαριστημένες με την ισοπαλία.

Αγνοεί τη νίκη μετά τη διακοπή, 1-1 εντός με την Γκουιζού το τελευταίο. Προβληματική εμφάνιση, οι αυτοματισμοί της στην επίθεση έδειξαν να μη δουλεύουν, το γκολ για το 0-1 πριν το ημίχρονο την άγχωσε ακόμα περισσότερο. Με την μπάλα στα πόδια αλλά χωρίς ιδέες στο β’, στάθηκε όμως τυχερή ισοφαρίζοντας σε στημένο στις καθυστερήσεις.

Θα είναι στον πάγκο ο τιμωρημένος στο πρωτάθλημα κόουτς Στοΐκοβιτς, «όσο παίζουμε καλά και δίνουμε τα πάντα στο γήπεδο το αποτέλεσμα θα έρθει, είναι θέμα χρόνου» είπε χαρακτηριστικά αναφορικά με τα πρόσφατα κακά αποτελέσματα.

Διαθέσιμος ο τιμωρημένος στο πρωτάθλημα χαφ Λι Τιξιάνγκ (9/0), ξεκουράστηκε και λογικά επιστρέφει ο νεοφερμένος στόπερ Τόσιτς (1/0).

Τρία επίσημα μετά τη διακοπή, όλα στο 0-0, εκτός με τη Χεμπέι το τελευταίο. Πιο επιθετική και με δύο (σωστά) ακυρωθέντα γκολ, έδειξε πως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα φέρει το ματς στα μέτρα της. Επεσε πολύ όμως στο β’, έδωσε πολλούς χώρους και επέτρεψε φάσεις, χρειάστηκε τις εκπληκτικές επεμβάσεις του κίπερ της για να φύγει με το βαθμό.

Τεράστια ταξίδια αφού επέστρεψε στη βάση της την Κυριακή μετά το ματς με τη Χεμπέι για να κάνει τη διαδρομή ως τη Σανγκάη την Τρίτη, περίπου 2500 χιλιόμετρα από το Σάββατο και μετά. «Δεν είχαμε πολύ καιρό να προετοιμαστούμε για το ματς αφού κυρίως ταξιδεύαμε, υπάρχει τρομερή θέληση όμως» τονίζει ο Ολαρόιου.

Δουλεύει στη φυσική του κατάσταση ο νεοφερμένος Εντερ που δεν έχει ντεμπουτάρει ακόμα.