ΟΡΛΑΝΤΟ - ΝΙΟΥ ΙΝΓΚΛΑΝΤ (29/11/20, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΟΡΛΑΝΤΟ

1 - 3 29-11-20

ΝΙΟΥ ΙΝΓΚΛΑΝΤ

Για τον αγώνα ΟΡΛΑΝΤΟ-ΝΙΟΥ ΙΝΓΚΛΑΝΤ γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 14:02 29/11/20

1
2

*** Όλα τα παιχνίδια των πλέι οφ είναι νοκ-άουτ, στην έδρα της ομάδας που τερμάτισε ψηλότερα. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια θα ακολουθήσει παράταση κι αν χρειαστεί, πέναλτι.

Εγιναν απίστευτα πράγματα για να αποκλείσει τη Ν.Υ. Σίτι με 6-5 στα πέναλτι (1-1 στα 120’), με τον αμυντικό Σλέγκελ να σώζει το τελευταίο, καθώς ο γκολκίπερ Γκαγιέσε είχε αποβληθεί  με δεύτερη κίτρινη κατά τη διάρκεια της διαδικασίας και δεν του επιτράπηκε να κάνει άλλη αλλαγή. Επιπλέον είχε παίξει και όλη την παράταση με δέκα παίκτες, πανηγυρίζοντας στο τέλος μία δραματική και θρυλική πρόκριση στο πρώτο πλέι οφ ματς της ιστορίας του.

Ηδη αξιομνημόνευτη και ιστορική η διαδικασία πέναλτι κόντρα στη Ν.Υ. Σίτι, για την οποία χρειάστηκαν 22 λεπτά να ολοκληρωθεί. Τα συναισθήματα ήταν πολύ έντονα και άλλαζαν από τη μία στιγμή στην άλλη. Εκεί που πίστεψε ότι κέρδισε και πανηγύριζε ξαφνικά έμεινε και χωρίς τερματοφύλακα. Δεν του επιτράπηκε μετά από ένα σωρό διαβουλεύσεις να κάνει αλλαγή και να συνεχίσει με κανονικό γκολκίπερ τη διαδικασία. Ο Νάνι έχασε το πέμπτο για να καθαρίσει. Ο αμυντικός Σλέγκελ φόρεσε τα γάντια και τελικά έγινε ήρωας.

«Μετά από όσα συνέβησαν μπορώ να γελάσω, αλλά πιστέψτε με, όλο αυτό ήταν τρελό απόψε», δήλωσε κατόπιν ο τεχνικός Οσκαρ Παρέχα.

Δεν θα έχει διαθέσιμους τον γκολκίπερ Γκαγιέσε (19/0) και τον δεξιό μπακ Ρουάν (21/0), που αποβλήθηκαν. Για τον Γκαγιέσε έκανε ένσταση, αλλά η τιμωρία διατηρήθηκε.

Πέντε φορές αντιμετώπισε στην κανονική περίοδο τη Φιλαδέλφεια και δεν την κέρδισε ποτέ (0-1-4), αλλά το έκανε όταν είχε περισσότερη σημασία. Με άρτιο τακτικά ματς κατάφερε να επικρατήσει 2-0 και να αποκλείσει την ομάδα που κατέκτησε την πρωτιά στην κανονική περίοδο και μετρούσε ως τώρα 9/9 νίκες στην έδρα της.

Σαφώς τονώθηκε η αυτοπεποίθηση. «Ως ομάδα πιθανότατα έχουμε υποτιμηθεί», είπε ο μέσος Μπιουκάναν, που σκόραρε το δεύτερο γκολ, για το οποίο ο Μπρους Αρίνα έκρινε μετά ότι ήταν αυτό που έσπασε τη θέληση της αντιπάλου. «Στο τέλος της μέρας ξέρουμε τι φέρνουμε στο τραπέζι. Αν συνεχίσουμε να παίζουμε το παιχνίδι μας, να διατηρούμε την ενέργεια και να συνεχίσουμε τον αγώνα, μπορούμε να προχωρήσουμε μακριά».

Πάει χωρίς απουσίες, πλην δύο μακροχρόνιων.