ΜΟΝΤΣΑ - ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ (20/5/21, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΟΝΤΣΑ

2 - 0 20-05-21

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Για τον αγώνα ΜΟΝΤΣΑ-ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:59 19/05/21

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Ρεβάνς της ημιτελικής φάσης των μπαράζ ανόδου. Δεν προβλέπεται παράταση, για να προκριθεί η Μόντσα θέλει νίκη με 3 γκολ διαφορά. Η Τσιταντέλα προκρίνεται στον τελικό με νίκη/ισοπαλία φυσικά αλλά και με ήττα μέχρι 2 γκολ διαφορά.
***Α’ ΜΑΤΣ: Τσιταντέλα – Μόντσα 3-0.

: Η πανάκριβη Μόντσα κινδυνεύει με στραπάτσο, ήδη έπαθε το πρώτο, την καθαρή ήττα με 3-0 από τον ορισμό της λέξης «ομάδα» Τσιταντέλα, για να πάρει την πρόκριση στον τελικό πρέπει να νικήσει με τρία γκολ διαφορά. Κάκιστη εμφάνιση, εμφανές πρόβλημα στις φυσικές δυνάμεις, η αντίπαλος ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά. Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 75’, δέχτηκε σωστά και τρίτο στο 84’ και η βραδιά έκλεισε με το χειρότερο τρόπο.

Η Μόντσα είναι ένα βήμα πριν την… καταστροφή, για την πρόκριση στον τελικό θέλει νίκη με τρία γκολ, φυσικά με την εικόνα που είχε στο πρώτο ματς δεν μπορεί να ελπίζει σε πολλά. Ο τεχνικός Κρίστιαν Μπρόκι δεν έχει καταλάβει τι συμβαίνει, τόνισε πως «ακόμα δεν μπορώ να κατανοήσω πως χάσαμε αυτό το ματς με 3-0, οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά. Αλλά πιστεύω  πως μπορούμε, όπως η Τσιταντέλα μας έβαλε τρία γκολ έτσι και εμείς μπορούμε να κάνουμε το ίδιο».

Σε κάθε περίπτωση στη Μόντσα προσπαθούν να το πιστέψουν και στα αποδυτήρια έχει γραφτεί παντού το σύνθημα «πιστέψτε το», στην προσπάθεια ανατροπής του 3-0 του πρώτου αγώνα.

Εκτός μάχης ο β’ γκολκίπερ Λαμάνα (8/-5) και ο φορ Μάριτς (22/2), ενώ επιστρέφει ο σταρ Μπόατενγκ (26/5).

4 διαδοχικά N/G.

Ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης, μια πραγματικότητα που ξέρει να παράγει ποδόσφαιρο. Με το ξερό 3-0 επί της πανίσχυρης Μόντσα είναι ένα βήμα από την πρόκριση στον τελικό των πλέι-οφ ανόδου, θέλει στη ρεβάνς να χάσει ως και με δύο γκολ διαφορά. Αψεγάδιαστη εμφάνιση, έπαιξε όπως έπρεπε για να φτάσει στη νίκη, επιτρέποντας πρακτικά το παραμικρό στην αντίπαλο, είχε και τον Μπαλντίνι στην εμφάνιση της ζωής του, τρεις φορές ακούμπησε την μπάλα και έκανε χατ-τρικ.

Η Τσιταντέλα είναι λοιπόν κοντά στη μεγάλη επιτυχία της πρόκρισης στον τελικό των πλέι-οφ, ο Ρομπέρτο Βεντουράτο ασφαλώς συστήνει προσοχή και υπομονή: «Κάναμε ένα μεγάλο βήμα αλλά ακόμα δεν κατακτήσαμε τίποτα. Μπορούμε να πετύχουμε κάτι πολύ σπουδαίο αλλά πλέον το θέμα είναι πνευματικό περισσότερο και όχι αγωνιστικό. Αν νομίσουμε ότι προκριθήκαμε στον τελικό θα κάνουμε το μεγαλύτερο λάθος, ο στόχος είναι ακόμα μακρινός και η Μόντσα έχει παίκτες που μπορούν να αλλάξουν τα δεδομένα».

Συμπλήρωσαν κάρτες ο στόπερ/κάπτεν Αντόρνι (32/1) και ο σημαντικός χαφ Μπράνκα (34/1). Ξανά εκτός ο φορ Ταβερνέλι (23/3, 13 αλλ.) και ο αριστερός μπακ Μπενεντέτι (20/2, 7 αλλ.).

4/5 τελευταία Under 2,5.

Μόντσα

Τσιταντέλα

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 0, 2 - 0 2021/2022 1 - 0 2022/2023 -