ΝΤΑΝΤΑΛΚ - ΚΟΡΚ (29/3/19, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

1 - 0 29-03-19

ΚΟΡΚ ΣΙΤΙ

Για τον αγώνα ΝΤΑΝΤΑΛΚ-ΚΟΡΚ ΣΙΤΙ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 12:50 29/03/19

1
2

Δραπέτευσε με το διπλό 0-2 από το Ντέρι με εξαίσια εμφάνιση, ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (Μάρεϊ 37’, Χόμπαν 53’ πεν.) και εγκλωβίζοντας την Ντέρι σε φλύαρο παιχνίδι. Ακόμα κι όταν πιέστηκε πάντως, αντέδρασε ιδανικά, δείχνει ολοένα βελτιούμενη.

Ορεξούλες είχε ο Τζον Γκιλ και ενόψει Κορκ παρέπεμψε… στον Τζέρυ Ανταμς (!!!) ιστορικό ηγέτη του Σιν Φέιν, άλλοτε πολιτική πτέρυγα του IRA και νυν κόμμα αντιπολίτευσης στην Ιρλανδια. “Ενας πολιτικός είχε πει κάποτε ’Δεν έχουν εξαφανιστεί, ξέρεις’ και αυτό ισχύει και σήμερα για την Κορκ. Είναι αξιόλογη ομάδα, έχει καλούς παίκτες, όσο δύσκολα ήταν τα μεταξύ μας ματς τα τελευταία χρόνια θα είναι και τώρα” είπε χαρακτηριστικά ο Γκιλ.

Εκτός αναμέτρησης μένουν οι βασικοί μέσοι Μπένσον, ΜακΈλενι, Μάουντνι (3/0), Σιλντς (μέσος 4/0). Ο Ντάφι (επιθετικός, 4/1) προπονείται κανονικά και θα εκτιμηθεί η κατάστασή του πριν τη σέντρα.

Επιβλήθηκε μάλλον άνετα 2-0 της Μποέμιαν την προηγούμενη αγωνιστική, με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο από τους ΜακΚάρθι (23’) και Κέισι (50’). Πολύ καλή εμφάνιση, είχε κι άλλες φάσεις για γκολ, έχασε όμως 1-2 μεγάλες ευκαιρίες ο Σέπαρντ.

“Ξέρουμε τις δυσκολίες ενός ματς στο Οριελ, αλλά είμαστε φανερά βελτιωμένοι τις τελευταίες εβδομάδες, τίποτε λιγότερο από μια κορυφαία εμφάνιση δεν θα μας δώσει ελπίδες για αποτέλεσμα κόντρα στην Ντάνταλκ” είπε ο Κόλφιλντ που πάντως είναι αισιόδοξος για μη ήττα απόψε.

Και πάλι με κάμποσα προβλήματα η Κορκ. Τραυματίστηκε ο Ο’Κόνορ (εξτρέμ, 6/0) και είναι εξαιρετικά αμφίβολος, όπως και ο μπακ Μπένετ (1/0), ο μεσοεπιθετικός Μόρισεϊ (4/3), ο επιθετικός Σέπαρντ (6/0). Εκτός αγώνα θα μείνει και ο επιθεςτικός Τίλεϊ (5/0) λόγω τιμωρίας που “έρχεται” από το ματς με την Μίντλετον στο Μάνστερ Σίνιορ Καπ, περιφερειακό κύπελλο άνευ σημασίας!

Ντάνταλκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Κορκ Σίτι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Α' ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ 2014 2 - 0, 4 - 0 2015 1 - 1 2016 2 - 1, 0 - 1 2017 0 - 3 2018 2 - 1, 1 - 0 2019 1 - 0, 1 - 0 2020 3 - 0 2021 - 2022 - 2023 2 - 1, 5 - 0