ΚΟΤΚΑ - ΧΟΝΚΑ (7/5/21, 18:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΟΤΚΑ

1 - 3 07-05-21

ΧΟΝΚΑ

Για τον αγώνα ΚΟΤΚΑ-ΧΟΝΚΑ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 11:07 07/05/21

1
2

*** Χωρίς κόσμο.

Καλή η παρουσία της Κότκα στο ματς της πρεμιέρας. Πήρε ισοπαλία 2-1 από τη Σεϊναγιόκι εκτός έδρας, μάλιστα προηγούμενη στο ματς με με τρομερό βολ-πλανέ του Λίντφορς (26’). Η αλήθεια είναι πως πιέστηκε πολύ, ενώ χρειάστηκε η σωτήρια επέμβαση του γκολκίπερ Λέπολα, ο οποίος έπιασε πέναλτι του Λεντέσμα στο 22’ και το 0-0. Στην επανάληψη ισοφαρίστηκε, το γήπεδο κάπως… έγειρε αλλά το 1-1 παρέμεινε.

“Το παιχνίδι της Χόνκα είναι βασισμένο στον έλεγχο της μπάλας κάτι που σημαίνει ότι δεν πρέπει να μπούμε στο ματς με αλαζονεία. Θα επιδιώξουμε να παίξουμε καλή άμυνα και να αναζητήσουμε ένα γκολ στην αντεπίθεση, αυτό θα είναι το …φάρμακο μας. Καταφέραμε να προστατέψουμε την εστία μας στο ματς του Σεϊναγιόκι άλλωστε, απλά στις επιθέσεις θα πρέπει τώρα να είμαστε πιο επικίνδυνοι” δήλωσε ο Αρμπέιτερ.

Με την ίδια αποστολή στο ματς με την Χόνκα.

Κάθε άλλο παρά ικανοποιημένοι είναι οι άνθρωποι της Χόνκα από την ήττα της πρεμιέρας 0-2 από την Μαρίεχαμν. Ήταν παιχνίδι στο οποίο κυριαρχεί σε παραγωγικά η Χόνκα, μολαταύτα δεν είχε πάντα τις καλύτερες επιλογές στα τελειώματα των φάσεων. Ως εκ τούτου οι μεγάλες ευκαιρίες ήταν περιορισμένες και χαμένες τελικά. Μοιραίος παίκτης ήταν ο αριστερός μπακ άσχημους ο οποίος έχασε τον προσωπικό του αντίπαλο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για το 1-0 και ήταν αυτός που παραχώρησε και το πέναλτι με το οποίο σημειώθηκε το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων.

“Δεν μας αρέσει που παίζουμε τα πρώτα παιχνίδια με κλειστές τις πόρτες” σημείωσε ο Βραζιλιάνος άσος της Χόνκα, ο Λούκας Κάουφμαν και συμπλήρωσε: “Σίγουρα θέλαμε ένα καλύτερο σκορ, “.αλλά δεν πρέπει να ανησυχούμε. Δεν παίξαμε άσχημα. Ας μην θυμόμαστε τόσο πολύ προηγούμενα παιχνίδια, ο τρόπος που δουλεύουμε είναι σωστός και δεν πρέπει να αμφιβάλλουμε για τους εαυτούς μας τόσο πολύ. Πρέπει απλά να συνεχίσουμε τη δουλειά και να ανεβάσουμε ακόμα περισσότερο την απόδοση μας”.

Μοναδική απουσία ο μέσος Βουτιλάινεν (1/0).