ΕΛΣΙΝΚΙ - ΛΑΧΤΙ (17/5/21, 18:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΕΛΣΙΝΚΙ

2 - 0 17-05-21

ΛΑΧΤΙ

Για τον αγώνα ΕΛΣΙΝΚΙ-ΛΑΧΤΙ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 03:49 17/05/21

1
2

*** Χωρίς κόσμο.

Περίπατο πέρασε από το προβληματικό γι’ αυτήν Τάμπερε. Επιβλήθηκε με 0-3 της Ιλβες έχοντας καθαρίσει τη νίκη από το ημίωρο. Τα γκολ των Ο’Σόνεσι (8’), Λίνγκμαν (245’) και Τένχο (30’) έκριναν από νωρίς το ματς. Εν συνεχεία η Ελσίνκι έκανε συντήρηση δυνάμεων και έδωσε χώρους στην Ιλβες που έφτιαξε δυο τρεις κλασσικές φάσεις για γκολ χωρίς να μπορέσει να νικήσει την καλοστημένη άμυνα των πρωταθλητών.

Η τελευταία ομάδα που έχει κερδίσει την Ελσίνκι ενενηντάλεπτο είναι η Λάχτι με το 2-1 μέσα στην “Μπολτ Αρένα” σε φιλικό στις 17 Απριλίου, στην πρόβα τζενεράλε για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ασενχούν και Κινεντού τα γκολ τότε για τη Λάχτι, ο Τένχο το τέρμα της HJK.

“Τα δύο τελευταία μας ματς τα παίξαμε σε φυσικό γκαζόν, η επιστροφή στο γήπεδο μας είναι σημαντική αλλαγή έστω κι αν παίζουμε χωρίς κόσμο. Εδώ έχουμε άλλη ρουτίνα και ξέρουμε τα πατήματα μας” λέει ο Κόσκελα ενόψει Λάχτι.

Δεν είναι έτοιμοι οι μπακ Κουασίβι-Μπένισαν και Σάκσελα (2/0) καθώς και ο μέσος Ζαΐρ που επιστρέφουν σε φουλ ρυθμούς προπονήσεων αλλά έχουν ακόμα δρόμο έως ότου κριθούν ετοιμοπόλεμοι.

Την Κουόπιο υποδέχθηκε η Λάχτι την περασμένη εβδομάδα και γνώρισε βαριά ήττα 2-4. Στο καλύτερο παιχνίδι της μέχρι τώρα σεζόν, χάθηκαν από μια δυο καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτή που έχουμε θα έρθει και το πολύ δυνατό της ξεκίνημα προηγούμενη με δύο τέρματα από Ντιόγκο και Χααράλα. Στο ημίωρο μείωσε η Λάχτι με τον Κινεντού και με την επανέναρξη βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ ξανά. Μείωσε εκ νέου με τον Ζεκίρι (79’) αλλά η αποβολή του τρία λεπτά αργότερα έκρινε οριστικά το ματς, που σφραγίστηκε από το 2-4 του Σάλε στο 86’.

“Πάμε στο παιχνίδι με την Ελσίνκι για να βελτιώσουμε την αγοραστική μας εικόνα σε σχέση με το προηγούμενο ματς” λέει αρχικά ο Ζένελι και προσθέτει: “είχαμε τις στιγμές μας στο δεύτερο ημίχρονο και θέλουμε να φέρουμε την ίδια ενεργητικότητα σε όλο το 90λεπτο”.

Εκτός αγώνα φυσικά μένει ο τιμωρημένος μεσοεπιθετικός Ζεκίρι (2/1), ενώ ο επιθετικός Λάμπινεν και ο μπακ Κόσκιπαλο παραμένουν στο ιατρικό δελτίο και δεν υπολογίζονται.

Ελσίνκι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Λάχτι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΠΑΡΑΖ

Α' ΦΙΝΛΑΝΔΙΑΣ 2013 2 - 1 2014 0 - 0 2015 1 - 0, 1 - 1 2016 1 - 4, 2 - 2 2017 3 - 0, 0 - 0 2018 1 - 2 2019 4 - 0, 2 - 2 2020 1 - 1 2021 2 - 0 2022 3 - 2