ΝΟΥΜΑΝΘΙΑ - ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ (13/6/18, 21:30)

15:05 28-03-24

1
2

*** Διπλός τελικός. Ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιων αποτελεσμάτων ανεβαίνει Πριμέρα η ομάδα, που τερμάτισε πιο ψηλά στη βαθμολογία (Βαγιαδολίδ).

*** Τοπική μονομαχία της περιφέρειας Καστίλη – Λεόν. Κατάμεστο από 9.000 θεατές το «Παχαρίτος», 400 οπαδοί της Βαγιαδολίδ.

*** Στην κανονική περίοδο: Βαγιαδολίδ – Νουμάνθια 2-3 (3/12), Νουμάνθια – Βαγιαδολίδ 0-1 (5/5).

Μόλις τρίτη νίκη το εκτός έδρας 2-1 επί της Σαραγόσα το Σάββατο στα τελευταία εννέα παιχνίδια της σε συνέχεια από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, αλλά τι νίκη!

Στο πρώτο ημίχρονο των λίγων φάσεων ξεχώρισε ένα δικό της δοκάρι, έχοντας εκείνη τον έλεγχο. Στο δεύτερο την κράτησε ζωντανή ο γκολκίπερ της, σώζοντας τρία τετ α τετ, πριν εκείνη «χτυπήσει» στο 64’ κόντρα στη ροή του αγώνα.

Πιο ισορροπημένο στη συνέχεια το ματς, ισοφαρίστηκε στο 79’ και όταν όλα έδειχναν παράταση (αφού το πρώτο ματς είχε λήξει 1-1) ήταν θαρραλέα πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 91’.

Η πρώτη φορά που συμμετέχει σε πλέι οφ για την άνοδο στην Πριμέρα αποδείχθηκε γούρικη στην ημιτελική φάση και τώρα δικαίως ονειρεύεται άνοδο ύστερα από εννέα συνεχόμενες σεζόν στη Σεγούντα, αν και στην αρχή της σεζόν δεν ήταν αυτός ο στόχος. Ο αποκλεισμός όμως του φαβορί Σαραγόσα ήταν το χτύπημα του χεριού στο τραπέζι από πλευρά της.

«Σκεφτόμαστε μόνο το ματς στην έδρα μας, το Σάββατο είναι μακριά. Θέλουμε ένα καλό αποτέλεσμα, να παίξουμε με το στιλ μας στο σπίτι μας, χωρίς να είναι άνετη η Βαγιαδολίδ. Αποκλείσαμε τη Σαραγόσα και είμαστε όλοι χαρούμενοι και τώρα γνωρίζουμε πως είμαστε προ των πυλών της Πριμέρα», σημείωσε ο Γιαγκόμπα Αρασάτε.

Διαθέσιμος για επιστροφή ο βασικός φορ, 2ος σκόρερ Ντελ Μοράλ (31/8, 4 αλλ.).

Νοκ άουτ τέθηκε ο ενίοτε βασικός μπακ Μεδίνα (26/1, 4 αλλ.).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Α. Φερνάντεθ – Μαρκέλ, Κ. Γκουτιέρεθ, Εσκάσι, Σαούλ – Ντιαμανκά, Ιν. Πέρεθ – Νάτσο, Μιγιά, Βαλκάρθε – Ιγκίνιο.

Μεδίνα τραυματίας, Ελγεθάμπαλ, Ματέου πιθανώς να την «πατήσουν» κατόπιν τεχνικής επιλογής, με τους Νάτσο, Μιγιά, Βαλκάρθε οι εναλλακτικές για αρχική ενδεκάδα, σε σχέση με αυτούς που ξεκίνησαν το τελευταίο ματς με τη Σαραγόσα.

Τα έξι τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας είναι G/G και «2-3 γκολ».

Εχει κάνει επτά νίκες στα έντεκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, εκεί όπου έχει υποστεί μόνο δύο ήττες στα τελευταία 14.

Μόνο σε δύο εντός έδρας αγώνες δεν έχει σκοράρει φέτος.

Το 2-1 του «Μολινόν» την Κυριακή επί της Χιχόν (3-1 το πρώτο ματς υπέρ της) ήταν η έκτη νίκη της στα επτά τελευταία παιχνίδια σε συνέχεια της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, με μόλις μία ήττα στα εννέα πιο πρόσφατα ματς, έχοντας σκοράρει σε όλα.

Τολμηρή από το ξεκίνημα, έκανε δύο καλές φάσεις πριν σκοράρει στο 23’ και το 31’, «καθαρίζοντας» την υπόθεση πρόκριση στην ουσία, σε ματς που εξελίχθηκε σε ένα εκατέρωθεν ευκαιριών, όπου απλώς ήρθε η μείωση με πέναλτι στο 68’.

Επιβεβαίωσε την Κυριακή την ανοδική της πορεία από τότε που την ανέλαβε ο Σέρχιο Γκονθάλεθ (7-1-2 ρεκόρ στον πάγκο της) στο ζευγάρωμα νικών επί της Χιχόν. Κατάφερε έτσι να κάνει το πρώτο βήμα ανόδου στην Πριμέρα, έτσι όπως είχε συμβεί το 2011-12 στα πλέι οφ  (3-0, 0-0 με Κόρδοβα, 1-0, 1-1 με Αλκορκόν, ανέβηκε), αλλά όχι το 2010-11 (1-0, 1-3 με Ελτσε) και το 2014-15 (1-1, 0-0 με Λας Πάλμας). To 2014 τελευταία της φορά στην Πριμέρα.

«Γνωρίζουμε πως θα είναι ένα πολύπλοκο ματς αυτό με τη Νουμάνθια. Είμαστε ένα βήμα από το να βρεθούμε στην καλύτερη κατηγορία του κόσμου, το έπαθλο είναι άκρως σημαντικό, δεν το αρνιόμαστε. Δεν είναι δικαιολογία, όμως οι δύο ομάδες έπρεπε να έχουν τις ίδιες ημέρες ξεκούρασης, εμείς τελειώσαμε Κυριακή 23.20 και η Νουμάνθια Σάββατο 20.50», είπε ο τεχνικός των «μπλανκιβιολέτας».

Νοκ άουτ τέθηκε ο εσχάτως βασικός χαφ, εκ των 2ων σκόρερ Μίτσελ (30/5, 12 αλλ.).

Ανέφικτη η επιστροφή του βασικού χαφ Λουίσμι (29/3), του βασικού στόπερ Ντέιβιντ (24/1) και του αναπληρωματικού μέσου Κοτάν (8/0, 5 αλλ.).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μασίπ – Μογιάνο, Κίκο Ολίβας, Καλέρο, Νάτσο – Μπόρχα, Ανουάρ – Ερβίας, Πλάνο, Βίγια – Μάτα.

Ο Ανουάρ θα καλύψει την απουσία του Μίτσελ στα χαφ, υπάρχει και μια μικρή περίπτωση για φρεσκάρισμα της ενδεκάδας σε σχέση με το ματς με τη Χιχόν εκτός έδρας, αν όχι άλλη αλλαγή σε αυτή δεν θα δούμε.

Μία νίκη της στα τελευταία έξι ματς ανεξαρτήτως έδρας με τη Νουμάνθια.

7/9 G/G στα τελευταία της ματς ανεξαρτήτως έδρας.

Τέσσερα διπλά στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε συνέχεια από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Μόνο μία ισοπαλία στα τελευταία έντεκα παιχνίδια της.