ΒΕΡΟΝΑ - ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ (27/10/18, 19:00)

ΒΕΡΟΝΑ

2 - 1 27-10-18

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ

Για τον αγώνα ΒΕΡΟΝΑ-ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:45 26/10/18

1
2

***Παίκτης της Περούτζια (2001-2004) ο Φάμπιο Γκρόσο, σε αυτήν καθιερώθηκε ως αριστερός μπακ και κλήθηκε στην εθνική Ιταλίας, με την οποία έκρινε το Μουντιάλ του 2006. Φυσικά με τον αντίπαλό του απόψε, Αλεσάντρο Νέστα, συνυπήρξαν στην παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2006.

Στα σημεία δίκαιο το 1-1 στο ντέρμπι με τη Βενέτσια, με τις δύο ομάδες να έχουν ίσες πιθανότητες για τη νίκη. Η Βερόνα προηγήθηκε νωρίς (8’) με τον Τζακάνι, το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό παρά το βαρύ τερέν από την καταρρακτώδη βροχή. Ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, στο 68’ από στημένη μπάλα δέχτηκε την ισοφάριση. Στο 81’ ο Ντι Κάρμινε σημάδεψε το δοκάρι, στις καθυστερήσεις η Βερόνα γλίτωσε το 2-1.

Πρόβλημα στο γκολ εσχάτως για την Βερόνα, ένα πέτυχε στα τρία τελευταία ματς, ο Φάμπιο Γκρόσο ρωτήθηκε στη συνέντευξη Τύπου για το αν μπορούν να συνυπάρξουν από το πρώτο λεπτό στην επίθεση τα δύο «βαριά χαρτιά», Πατσίνι και Ντι Κάρμινε: «Είναι μια επιλογή που μπορεί να υπάρξει σε συγκεκριμένα παιχνίδια αλλά κυρίως στη διάρκεια. Με την Περούτζια θα ξεκινήσει ο ένας από τους δύο, πρέπει να υπάρχει ισορροπία στην ομάδα».

Χάνει δεύτερο ο εξτρέμ Μάτος (6/1), από τους καλύτερους της Βερόνα στο ξεκίνημα της σεζόν. Ξεπέρασαν τα προβλήματα και υπολογίζονται ο στόπερ/χαφ Νταβίντοβιτς (5/0) και ο φορ Σισέ (4/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Σιλβέστρι – Αλμίτσι, Μαρόνε, Καράτσιολο, Κρεσέντσι – Χέντερσον, Κολομπάτο, Τζακάνι – Ραγκούζα, Ντι Κάρμινε, Λαρίμπι.

Στα 2-3 γκολ τα 6/8 ματς.

Στα σημεία η ήττα της με 2-1 από τη Σαλερνιτάνα, δεν μπορεί να βρει διάρκεια σε καλά αποτελέσματα. Και ο Αλεσάντρο Νέστα «επέστρεψε» σε δύσκολη θέση, ακούγεται έντονα το όνομα του Αντρέα Καμπλόνε ως stand-by για να αναλάβει. Στο Σαλέρνο κυριάρχησε η ισορροπία στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη τα γκολ, βρέθηκε πίσω στο 54’, ισοφάρισε στο 60’ με πέναλτι του Βίντο, στο 77’ το τελικό 2-1, έμεινε με δέκα στο 81’.

Η Περούτζια χωλαίνει στα εκτός έδρας παιχνίδια με απολογισμό 0-2-2 και ο Αλεσάντρο Νέστα διέκρινε φόβο στις κινήσεις των παικτών του. Τόνισε ενόψει Βερόνα: «Πρέπει να είμαστε ικανοί και να καταλαβαίνουμε πότε πρέπει να πιέζουμε ψηλά και όταν κλέβουμε την μπάλα να κάνουμε επίθεση, να μην φοβόμαστε. Η Βερόνα είναι ίσως η πιο ποιοτική ομάδα στο πρωτάθλημα και αν μας δει φοβισμένους θα μας τιμωρήσει».

Τιμωρημένοι ο χαφ Μπιάνκο (7/0) και ο στόπερ Γκιόμπερ (5/0), βασικότατες επιλογές. Σταθερά εκτός ο φορ Χαν (1/0), 7 γκολ πέρυσι με την Περούτζια. Ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού ο φορ/αρχισκόρερ Βίντο (7/4) και υπολογίζεται, επανέρχεται στην αποστολή ο εναλλακτικός φορ Μπιανκιμάνο (1/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Γκάμπριελ – Νγκάουα, Κρεμονέζι, Ελ Γιαμίκ, Φελιτσόλι – Μοσκάτι, Βέρε, Ντράγκομιρ – Κίνγκσλεϋ – Μελκιόρι, Βίντο.

4/4 G/G εκτός έδρας, σε όλα έχει δεχτεί πρώτη γκολ.

Βερόνα

Περούτζια

ΟΛΑ

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 2 - 2 2017/2018 - 2018/2019 2 - 1, 1 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -