ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ - ΦΟΤΖΙΑ (28/4/19, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ

1 - 0 28-04-19

ΦΟΤΖΙΑ

Για τον αγώνα ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ-ΦΟΤΖΙΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 19:49 27/04/19

1
2

Στα επτά ματς το αήττητο (4-3-0) και επιχειρεί σπριντ για να προλάβει τα πλέι-οφ ανόδου, είναι σε καλή κατάσταση και το απέδειξε και στην Τσιταντέλα. Νίκη με 3-1 και έχει λυθεί επιθετικά στα τελευταία παιχνίδια, προηγήθηκε στο 3’ με τον Πίκολο, έβγαινε διαρκώς με αξιώσεις στην κόντρα και στο 25’ βρήκε δεύτερο γκολ με τον Μοντάλτο. Από ανύπαρκτο πέναλτι στο 65’ δέχθηκε τη μείωση αλλά δεν απειλήθηκε παραπάνω, στις καθυστερήσεις ο Καρέτα πέτυχε το τελικό 3-1.

Η Κρεμονέζε λοιπόν είναι στην καλύτερη κατάσταση από το ξεκίνημα της σεζόν και προσπαθεί να προλάβει την πρώτη οκτάδα των πλέι-οφ, στόχος εκπεφρασμένος από το καλοκαίρι. Δεν εξαρτάται βέβαια από τα δικά της αποτελέσματα αλλά θα προσπαθήσει να συνεχίσει με νίκες, προκειμένου να μειώσει την απόσταση: «Αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε με θετικές εμφανίσεις και αποτελέσματα, είμαστε σε καλή κατάσταση. Δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος η Φότζια, η οποία παίζει για την παραμονή της και θα τα δώσει όλα για τη νίκη».

Απόντες ο φορ Λόνγκο (4/0, 15/1 Ουέσκα) και ο γκολκίπερ Ραντούνοβιτς (10/-8).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Αγκάτσι – Ντος Σάντος, Τερανόβα, Καράτσιολο – Μόγκος, Κρότσε, Αρίνι, Καστροβίλι, Μιλιόρε – Μοντάλτο, Πίκολο.

Εχει 24 Under 2,5 σε 32 ματς.

Τέτοιο φινάλε δεν έχει υπάρξει ξανά, τρομερή εναλλαγή συναισθημάτων στο 2-2 με τη Λιβόρνο, αποτέλεσμα που την αφήνει εντός τριάδας υποβιβασμού. Με αυτογκόλ προηγήθηκε στο 7’ και είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας στο 2-0 με τον Κραγκλ (39’). Χωρίς να έχει απειληθεί δέχθηκε την ισοφάριση σε οκτώ λεπτά (68’ 2-1, 76’ 2-2), στο 84’ έχασε πέναλτι με τον Ματζέο, στο 93’ ο Λεάλι έπιασε πέναλτι της Λιβόρνο, σε φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς.

Η Φότζια λοιπόν εξακολουθεί σε δύσκολη θέση και ψάχνει το εκτός προγράμματος αποτέλεσμα για να βγει στην επιφάνεια, η αποστολή από την Τετάρτη ήταν εσώκλειστη στο προπονητικό κέντρο του συλλόγου για την καλύτερη δυνατή προετοιμασία. Το ματς με την Κρεμονέζε μπορεί να αποβεί καθοριστικό για τη συνέχεια, με τον Τζιανλούκα Γκρασαντόνια να τονίζει πως «τα περιθώρια πια είναι πολύ στενά, τώρα ήρθε η στιγμή για να δείξουμε το χαρακτήρα μας».

Στην άμυνα και πάλι τα περισσότερα προβλήματα. Τιμωρημένος ο στόπερ Μπιλόνγκ (12/0, 13/0 Μπενεβέντο). Παραμένουν έξω οι στόπερ Τονούτσι (14/2), Καμπορέζε (10/2) και ο μπακ/στόπερ Ινγκρόσο (3/0), δεν υπολογίζεται και ο χαφ Μαρκούτσι (1/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Λεάλι – Μπόλντορ, Ρανιέρι, Μαρτινέλι – Τζέρμπο, Ανιέλι, Ντέλι, Γκρέκο, Κραγκλ – Ματζέο, Ιεμέλο.

Τρεις σερί ήττες εκτός έδρας, όλες στη διαφορά του ενός γκολ.

Κρεμονέζε

Φότζια

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 0 - 4 2018/2019 1 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -