ΝΤΑΝΤΑΛΚ - ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ (24/5/19, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

1 - 0 24-05-19

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Για τον αγώνα ΝΤΑΝΤΑΛΚ-ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 15:10 24/05/19

1
2

Πήρε τεράστια νίκη με ανατροπή και το νικητήριο γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, έχοντας σφυροκοπήσει την Μποέμιαν που έπαιξε καλά και την στρίμωξε άσχημα! Με επική αντεπίθεση (αλλά και παίκτη παραπάνω) στην επανάληψη η Ντάνταλκ το γύρισε με Κέλι (66’) και Χόμπαν (96’ πεν.).

“Ήταν μεγάλη νίκη για εμάς τη Δευτέρα, παίξαμε καλά ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, δείξαμε χαρακτήρα παρότι χάναμε στο ημίχρονο” είπε εκ μέρους του τεχνικού τιμ ο Τζον Γκιλ και σημείωσε: “Δεν πανικοβληθήκαμε και αυτό μας πιστώνεται, μάλιστα έπρεπε να αντιμετωπίσουμε και έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα. Είμαστε σε καλή κατάσταση, κάναμε καλά ματς και θέλουμε να δώσουμε συνέχεια”.

Επιστρέφει ο μέσος Μάουντνι (14/1). Εκτός και ο μακροχρόνια τραυματίας μέσος Μπένσον (1/0) και ο αριστερός εξτρέμ ΜακΓκραθ (12/0).

Προσεκτική στην άμυνα και με άριστη αντίδραση στην πίεση, κέρδισε 1-0 την Ντέρι την Τρίτη με γκολ του Τόνερ (23’) και ακόμα 1-2 καλές φάσεις για γκολ, αν και η Ντέρι την πίεσε για την ισοφάριση.

Ο κόουτς Μπάκλεϊ δηλώνει πως: ”Θα είναι ένα ακόμα σκληρό παιχνίδι σε σύντομο διάστημα. Η Ντάνταλκ έχει πάει πολύ καλά τις τελευταίες εβδομάδες και έχει ανέβει ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Έχουμε παίξει δύο φορές αυτή τη σεζόν, κερδίζοντας ένα και χάνοντας ένα ματς, έτσι ξέρουμε τι να περιμένουμε“.

Καλή εμφάνιση και δίκαιη επικράτηση. Εκτός μάχης τίθενται ο βασικότατος αμυντικός μέσος Κλίφορντ (15/1), ο επιθετικός Ντιν Κλαρκ (7/1) και ο μπακ Ντέσμοντ (16/1).

Ντάνταλκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Σεντ Πάτρικς

Α' ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ 2014 0 - 0 2015 4 - 1, 3 - 0 2016 2 - 0 2017 6 - 0, 3 - 0 2018 1 - 1, 5 - 0 2019 1 - 0, 4 - 0 2020 1 - 1 2021 1 - 1, 1 - 4 2022 1 - 0, 1 - 2 2023 5 - 0, 1 - 1