21:32 28-03-24

1
2

*** Στον πρώτο γύρο: Νουμάνθια – Ταραγόνα 1-2.

Κάπως μαζεμένη στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Οβιέδο εκτός έδρας, δεν την άφησε να κάνει πολλά επιθετικά, όμως πρώτον ούτε κι εκείνη έκανε και δεύτερον δεν απέφυγε το γκολ του 36’. Ανέβασε τις γραμμές της στο δεύτερο μέρος, έχασε και δέχτηκε λίγες ευκαιρίες, για να μείνει έτσι το 1-0.

Συνεχίζει να μην μπορεί να αισθάνεται ήσυχη, βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και θα παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή της. Ειδικά αφού είναι μέτρια εκτός έδρας, γκρεμίζοντας όσα χτίζει μακριά από το σπίτι της, όπου έχει στη συνέχεια Λόρκα και Σεβίλλη Β. Ψάχνει τρεις νίκες σε επτά ματς. Οι τελευταίες επιτυχίες εντός τη «σήκωσαν».

Τιμωρημένοι είναι ο βασικός μπακ Χ. Χιμένεθ (27/0) και ο ενίοτε βασικός στόπερ-μπακ Σουζούκι (19/0), ανέτοιμος είναι ο «χειμερινός» στόπερ Πλεγκεθουέλο (7/0). «Κόπηκαν» ο χρήσιμος φορ, 3ος σκόρερ Ούτσε (19/6, 7 αλλ.) και οι από το Γενάρη ο εξτρέμ Ντουμίτρου (7/0, 6 αλλ.), ο φορ Ντονγκού (7/0, όλες ως αλλαγή) και ο χαφ Ματίγια (6/0, 4 αλλ.).

Εξέτισε ο βασικός στόπερ Μολίνα (31/0).

Χωρίς ισοπαλία για επτά παιχνίδια, με 6/7 N/G, μία από τις τρεις ομάδες με τις λιγότερες ισοπαλίες στην κατηγορία (6/35 ματς).

Από τους 42 βαθμούς της μόνο οι 17 έχουν έρθει εντός έδρας, αλλά εκεί έχει κάνει το «2 στα 2» στα ισάριθμα τελευταία ματς.

Υστερα από ένα χρόνο έκανε τρεις συνεχόμενες νίκες χάρη στο 2-0 επί της Λούγο εντός έδρας. Σήκωσε σχεδόν όλο το επιθετικό βάρος της αναμέτρησης, έκανε ευκαιρίες τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, απλώς στο αρχικό 45λεπτο της έλειψε περισσότερο βάθος στην επίθεση. Το βρήκε με την αλλαγή του 70’, με τον Ιγκίνιο να σκοράρει στο 70’ και το 78’ με δύο κεφαλιές, η δεύτερη από στημένο. Μόλις μία φορά απειλήθηκε σοβαρά.

Το δυναμικό σερί την έχει φέρει εντός ζώνης πλέι οφ, όπου ούτως ή άλλως ήταν λίγο μέσα ή λίγο έξω καιρό τώρα. Σταθερά καλό κλίμα υπάρχει στις τάξεις της, αφού κάτω από τη 10η θέση δεν έχει πέσει ποτέ στο φετινό πρωτάθλημα.

Τιμωρημένος είναι ο βασικότατος μέσος, «μηχανή» στο κέντρο της, Ιν. Πέρεθ (32/2), νοκ άουτ τέθηκε ο συνήθως βασικός μέσος Ντιαμανκά (23/2, 3 αλλ.) –το καλό δίδυμο στα χαφ εσχάτως-, παραμένουν εκτός ο βασικός φορ, 1ος σκόρερ Ντελ Μοράλ (27/7). ο βασικός μπακ Ρίπα (19/0).

Under 2,5 τα 10/11 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας κόντρα στην Ταραγόνα.

Εχει νικήσει σε δύο ματς (2010-11 και στην έδρα της Ταραγόνα από τα εννέα που έχουν γίνει σε επίπεδο Σεγούντα.

Διπλό στο τελευταίο εκτός έδρας της, ύστερα από οκτώ συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ένα.