ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ - ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ (23/9/18, 14:30)

22:17 28-03-24

1
2

Η Χαϊντενχάιμ παίζοντας εξαιρετική άμυνα για πάνω από 70 λεπτά λίγο έλειψε να βγάλει διπλό στο Αμβούργο.

Στο α’ μέρος κινδύνευσε μόνο μία φορά. Στο β’ άνοιξε το σκορ από κόρνερ (64’) και στο 69’ απώλεσε τρομερή ευκαιρία για το 0-2! Στη συνέχεια όμως η πίεση αυξήθηκε κατακόρυφα, στο 74’ έγινε το 1-1 και μέχρι το 83’ όλα είχαν τελειώσει (3-1). Χωρίς αντίκρισμα η μείωση στο 89’.

Δύο σερί ήττες, κανένα λευκό παθητικό φέτος σε πέντε αγωνιστικές.

«Η Φιρτ έχει συλλέξει με το σπαθί της 11 βαθμούς μέχρι στιγμής. Είναι ομάδα με σταθερή άμυνα. Χρειάζεται ταχύτητα για να την αντιμετωπίσεις. Εμείς την έχουμε μελετήσει. Στόχος είναι η πρώτη εντός έδρας νίκη της σεζόν», τόνισε ο τεχνικός Σμιντ.

Χωρίς νέα προβλήματα, παραμένουν εκτός ο μπακ Φάικ (2/0) και ο στόπερ Βίτεκ (1/0).

6/8 2-3 γκολ Χαϊντενχάιμ και Γκρόιτερ στα μεταξύ τους ματς.

Ο τεχνικός Μπούριτς κάνει τρομερή δουλειά και οι Φράγκοι εξελίσσονται στην ευχάριστη έκπληξη της σεζόν. Στην κόντρα των αήττητων με τη Χολστάιν Κιλ κέρδισε με το εμφατικό 4-1. Διστακτική στο α’ μέρος (0-0). Στην επανάληψη προηγήθηκε (1-0, 52’) με γρήγορη μετάβαση από κλέψιμο στο κέντρο κι έκτοτε έκανε πραγματικά πάρτι. Σε κάθε αντεπίθεση εξέθετε την άμυνα του Κιέλου κι έφτασε το σκορ στο 3-0 μέχρι το 83’, στο 91’ το κερασάκι. Σούπερ ο εξτρέμ Ατάνγκα, έβγαλε τρεις ασίστ, βρήκε δίχτυα στο ντεμπούτο του ο νεοφερμένος χαφ Ιντεγκούτσι, δις σκόρερ ο καλός φορ Κεϊτά-Ρουέλ, που κάνει τη διαφορά.

Το παιχνίδι στο Χαϊντενχάιμ ξυπνάει μνήμες διότι πριν τέσσερις μήνες, τον περασμένο Μάιο στην τελευταία αγωνιστική της Τσβαϊτελίγκα, η Γκρόιτερ έσωσε την κατηγορία παίρνοντας ισοπαλία από την ομάδα του Σμιντ.

«Αυτές είναι στιγμές που σε φέρνουν πιο κοντά», τόνισε ο τεχνικός Μπούριτς και συμπλήρωσε «Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, αλλά η συγκομιδή μας δεν είναι επαρκής», ζητάει άμεσα βαθμούς ο Σμιντ.

Νέα απώλεια ο μπακ Χίλμπερτ (3/0, 1 αλλ.), αμφίβολοι οι μπακ Βίτεκ (4/0), Ζάουερ (3/0).

Μόλις δύο νίκες η Γκρόιτερ Φιρτ στα τελευταία 23 παιχνίδια της εκτός έδρας για το πρωτάθλημα.