ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ - ΧΟΡΣΕΝΣ (10/6/20, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ

2 - 1 10-06-20

ΧΟΡΣΕΝΣ

Για τον αγώνα ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ-ΧΟΡΣΕΝΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 00:15 10/06/20

1
2

* Νοκ άουτ παιχνίδι για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση κι εφόσον χρειαστεί πέναλτι.
* Στο πρωτάθλημα: Σοντερίσκε-Χόρσενς 0-0, Χόρσενς-Σοντερίσκε 2-1
* Για πρώτη φορά επιτρέπεται η παρουσία κόσμου. Η κυβέρνηση έδωσε το "ok" για συνολικά 500 άτομα. Αφαιρώντας παίκτες, προσωπικό κλπ, οι φίλαθλοι (μαζί με προσκλήσεις χορηγών) θα είναι περίπου 300.

Στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας γλίτωσε στο 80′ την εντός έδρας ήττα από την ουραγό Σίλκεμποργκ (2-2), με γκολ του Κρίστιανσεν που μπήκε αλλαγή 2 λεπτά πριν. Νωρίτερα έχασε ένα αστείο πέναλτι που κέρδισε, κανονική ανακάλυψη του διαιτητή και συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-2-3).

Την ευκαιρία να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Κυπέλλου έχει η ομάδα του Ρίντεσχολμ, η οποία απέκλεισε δύο καλύτερες από την ίδια για να φτάσει ως τα ημιτελικά. Πρώτα τη Μπρόντμπι κι έπειτα τη Ράντερς, αμφότερες μάλιστα εκτός έδρας και προφανώς θέλει τη διάκριση για να σώσει τη χρονιά, αφού απέτυχε στον αρχικό στόχο της, να μπει στα πλέι οφ.

Την ίδια στιγμή εξάλλου την περιμένει μάχη στα πλέι άουτ για να αποφύγει τον υποβιβασμό, έχοντας πάντως ένα “μαξιλαράκι” 5 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

«Η Σοντερίσκε μπορεί να κερδίσει το μοναδικό τρόπαιο που είναι δυνατό για τον σύλλογο και φυσικά θα το κυνηγήσουμε», τόνισε ο κόουτς Ρίντεσχολμ.

Νοκ άουτ παραμένει ο βασικός εξτρέμ Χασάν (24/1), σταθερά λείπει ο δανεικός στόπερ από τον Παναθηναϊκό, Μαυρομάτης (2/0), με κάποιους μακροχρόνιους.

Οχτώ διαδοχικά αμφίσκορα μετράει εντός έδρας, τα επτά ήταν και Over 2,5.

Απίθανα πράγματα από την ομάδα του Μπο Χένρικσεν, που σε τρία σερί παιχνίδια με τους “μεγάλους”, ήτοι τις Κοπεγχάγη, Μίντιλαντ, Μπρόντμπι, πανηγύρισε ισάριθμες νίκες! Την τελευταία μάλιστα τη νίκησε και με ανατροπή την Κυριακή (3-2), με γκολ στο 91′, σε ακόμη ένα εξαιρετικό κοουτσάρισμα του προπονητή της.

Με τη προ τριημέρου νίκη της η Χόρσενς ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή της αφού θα μπει στα πλέι άουτ στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη και θα πάει απερίσπαστη στο Χάντερσλεβ για να διεκδικήσει τη δεύτερη παρουσία της ιστορίας της σε τελικό Κυπέλλου μετά από εκείνη του 2012. Τότε έπαιζε στην ομάδα ο νυν βοηθός προπονητή της Σοντερίσκε, Νιλς Λόντμπεργκ.

Στον προηγούμενο γύρο βέβαια χρειάστηκε τα πέναλτι για να αποκλείσει τη Σίλκεμποργκ εντός έδρας, ενώ γενικότερα είχε το ευκολότερο έργο ως τα ημιτελικά από κάθε άλλη ομάδα που έφτασε ως τους “4”. Δεδομένα πάντως η χρονιά είναι ήδη απόλυτα επιτυχημένη.

«Θα ήταν υπέροχο να βρεθούμε στον τελικό για δεύτερη φορά στην ιστορία μας, αλλά απαιτεί πλήρη συγκέντρωση, πολλή δύναμη και μεγάλη προσπάθεια, όπως κάναμε στα τρία τελευταία παιχνίδια μας εναντίον των Κοπεγχάγη, Μίντιλαντ και Μπρόντμπι αν θέλουμε να κερδίσουμε τη Σοντερίσκε», δήλωσε ο κόουτς Χένρικσεν.

Κομπλέ και σήμερα η αποστολή της.

Σοντερίσκε

Χόρσενς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΔΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 2 - 1 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -