ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ Μ. - ΓΕΝΙΣΕΪ (28/4/19, 21:00)

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ Μ.

2 - 1 28-04-19

ΓΕΝΙΣΕΪ

Για τον αγώνα ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ Μ.-ΓΕΝΙΣΕΪ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 22:32 27/04/19

1
2

*** Στον πρώτο γύρο: Γενισέι – Λοκομοτίβ 0-3.

Διεύρυνε το αήττητο σερί της στο 6-3-0 με το εκτός έδρας 2-1 (xgoals 1,98-1,31) επί της Ροστόφ την Τετάρτη. Εκανε καλό ξεκίνημα με γκολ στο 5’ και φάση, πίεσε κι άλλο, αλλά σταδιακά έπεσε λίγο κι ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 39’. Όμως, το δεύτερο ημίχρονο της άνηκε, έχασε καλές ευκαιρίες (δοκάρι ένα… άχαστο), για να βρει δεύτερο τέρμα στο 83’, αμφότερα με τον Φαρφάν.

Οι οκτώ βαθμοί που τη χωρίζουν από τη Ζενίτ παραείναι πολλοί, όσο κι αν λέει πως θα το παλέψει για τη διατήρηση του τίτλου της, ωστόσο τα σπουδαία για εκείνη και αυτό που της σηκώνει το ηθικό είναι πως πήρε ένα σπουδαίο διπλό, τελειώνοντας με ένα δύσκολο πρόγραμμα. Συνεπώς, πάει με εύκολο πρόγραμμα ως το φινάλε (συν μια ρεβάνς κυπέλλου) για να ξαναβγεί Τσάμπιονς Λιγκ.

Απολύτως ευχαριστημένος ο Σέμιν από τους παίκτες του μετά το τέλος του ματς («έπαιξαν πολύ καλά, επιβιώσαμε από τη μάχη του Ροστόφ κερδίζοντας»), που είχε και παράπονα από τη διαιτησία («τέτοια γίνονται δέκα σε κάθε κόρνερ σε ένα ματς»).

«Καθαρή» από αγωνιστικά προβλήματα, με ενδιαφέρον στοιχείο τον παραγκωνισμό του βασικού στο πρώτο μισό μέσου Ντενίσοφ (17/0).

Ηρεμο από φάσεις το πρώτο ημίχρονο στη φιλοξενία της Ορενμπουργκ την Πέμπτη, αλλά ένα πέναλτι (σε μαρκάρισμα σε κόρνερ) της έδωσε προβάδισμα στο 36’.

Πιο γεμάτο το δεύτερο μέρος, έκανε και δέχτηκε ευκαιρίες, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 64’, και αν και ισοφαρίστηκε στο 80’ είχε δυνάμεις στο τέλος για να πάρει τη νίκη 2-1 (1,62-0,63) στις καθυστερήσεις. Πρώτη ύστερα από εννέα ματς δίχως μία.

Μετά την ήττα από την Σπαρτάκ οι δηλώσεις του Αλενίτσεφ είχαν φέρει την καταστροφή («είμαστε θαμμένοι, πώς να αναζητήσουμε αχτίδα φωτός, η Σπαρτάκ χρειαζόταν τους βαθμούς»), μέχρι και ο υπεύθυνος του γραφείου Τύπου τον ειρωνεύτηκε, αλλά να που αν κάποια ομάδα την υποτιμήσει την πατάει.

Ακόμη και τώρα ο Αλενίτσεφ βρήκε κάτι να γκρινιάξει («δεν μου άρεσε όπως αντιδράσαμε μετά την αποβολή, που παραχωρήσαμε την πρωτοβουλία»), αλλά η ομάδα του πλέον βρίσκεται στο -6 από τα πλέι άουτ, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε. Αν και το πρόγραμμα της συνέχειας με αγώνες κόντρα σε Ζενίτ, Λοκομοτίβ, Κράσνονταρ (πιο «βατά» με Ανζί, Ντιναμό) δεν αποπνέει ιδιαίτερη αισιοδοξία.

Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Ογκούντε (23/0), νοκ άουτ παραμένει ο συνήθως βασικός φορ Σαρκίσοφ (23/1, 9 αλλ.).

Λοκομοτίβ Μ.

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Γενισέι

ΟΛΑ

Α' ΡΩΣΙΑΣ 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 -