ΑΘΛ. ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ (27/10/18, 17:15)

ΑΘΛ. ΜΠΙΛΜΠΑΟ

0 - 0 27-10-18

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Για τον αγώνα ΑΘΛ. ΜΠΙΛΜΠΑΟ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 00:27 27/10/18

1
2

*** Προϊστορία (συνολική): 49-18-16.

Εμεινε για όγδοο παιχνίδι χωρίς νίκη, καθώς το 1-1 με τη Ράγιο Βαγιεκάνο εκτός έδρας ήταν η έκτη ισοπαλία σε 9 ματς φέτος. Δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, γλίτωσε από το VAR το γκολ στο 12΄, όχι όμως και στο 23΄, όταν κι έμεινε πίσω στο σκορ. Πήρε σιγά-σιγά τα ηνία, ειδικά στο β’ πίεσε αρκετά, άγγιξε την ισοφάριση στις αρχές του ημιχρόνου και τη βρήκε τελικά στο 66΄ με τον Μουνιαΐν σε μια φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, έχοντας εκείνη τον έλεγχο ως το φινάλε.

Δεν κερδίζει από την πρεμιέρα, ωστόσο υπάρχει απόλυτη στήριξη στον Μπερίτσο και τη δουλειά του, τόσο από τη διοίκηση, όσο και από τους ποδοσφαιριστές. Οι τελευταίοι τον υπερασπίστηκαν μετά το 1-1 στο Βαγιέκας, τονίζοντας πως είναι τρελό να μιλάνε κάποιοι για αλλαγή προπονητή.

Ελειψε και μένει εκτός σε τρίτο ο μέσος Μπενιάτ (5/0), παρότι γύρισε στις προπονήσεις, μακροχρόνια απών ο δ. μπακ Λέκουε. Κόπηκαν για άλλη μια φορά από την αποστολή ο στόπερ Νούνιεθ (1/0), ο μέσος Ιτουράσπε (2/0) και ο εξτρέμ Κόρδομπα (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ιάγκο Ερερίν – Ντε Μάρκος, Γεράι, Ινιγκο Μαρτίνεθ, Γιούρι – Ντάνι Γκαρθία, Ουνάι Λόπεθ – Σουσαέτα, Μουνιαΐν, Ραούλ Γκαρθία – Αντούριθ.

Ο Ραούλ Γκαρθία έπαιξε έξω αριστερά με τη Ράγιο και άρεσε, με τον Μπερίτσο πιθανώς να τον επιβραβεύει με θέση στο βασικό ασχήμα, αφήνοντας έξω πιθανώς τον Ινιάκι Γουίλιαμς.

Δε χάνει από τη Βαλένθια τις 7 τελευταίες φορές που την υποδέχθηκε.

Τα 9/11 τελευταία μεταξύ τους στο «Σαν Μαμές» ήταν G/G.

Εχει δεχθεί γκολ και στα 9 φετινά παιχνίδια πρωταθλήματος.

Ούτε κόντρα στη Λεγανές κατάφερε να κάνει «σεφτέ» στο «Μεστάγια», μένοντας στο 1-1, πέμπτη ισοπαλία σε ισάριθμα ματς στην έδρα της για το πρωτάθλημα και έβδομη συνολικά σε 9 παιχνίδια. Είχε δύο μεγάλες φάσεις να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο 63΄ από ένα αυστηρό πέναλτι (μέσω VAR) έμεινε πίσω στο σκορ. Πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκαγιά στο 75΄, έχοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες με Μπατσουαγί και Γκαμεϊρό για την ανατροπή. Νέα ισοπαλία την Τρίτη, έμεινε στο 1-1 με τη Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία.

Ο Μαρθελίνο αρνείται πως υπάρχει κρίση στην ομάδα, παρότι αυτή έχει μόλις μια νίκη σε 12 επίσημα παιχνίδια φέτος, καθώς επίσης και 9 ισοπαλίες. Εκτιμά πως κρίση θα υπήρχε αν η ομάδα έχανε συνεχώς, αλλά κάτι τέτοιο δε συμβαίνει, αφού έχει μόλις δύο ήττες (από Γιουβέντους κι Εσπανιόλ). Στήριξε τους παίκτες του, λέγοντας: «Τσαντίζονται και πεισμώνουν επειδή δεν έρχονται οι νίκες».

Τελικά δε ρίσκαρε την επιστροφή του Γκέντες (5/0) ο Μαρθελίνο και ο Πορτογάλος έμεινε ξανά εκτός αποστολής, όπως και ο φορ Σάντι Μίνα (4/0). Τραυματίες επίσης ο εξτρέμ Τσερίσεφ (8/1) και ο δ. μπακ Πιτσίνι (8/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Νέτο – Ρούμπεν Βέζο, Γκαράι, Γκάμπριελ Παουλίστα, Γκαγιά – Σολέρ, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Κοκλέν – Ροδρίγο, Μπατσουαγί.

Επιστρέφει ο Γκαράι στο κέντρο της άμυνας, ο Ρούμπεν Βέζο καλύπτει το κενό του Πιτσίνι, προτιμά τον πιο αμυντικογενή Κοκλέν για τη θέση του τέταρτου μέσου.

Μετράει 6 σερί Under 2,5 στο πρωτάθλημα.

Αθλ. Μπιλμπάο

Βαλένθια

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 1 - 1 2014/2015 1 - 1 2015/2016 3 - 1 2016/2017 2 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 0 - 0 2019/2020 0 - 1 2020/2021 1 - 1 2021/2022 0 - 0 2022/2023 1 - 0