ΣΕΒΙΛΛΗ - ΟΥΕΣΚΑ (28/10/18, 21:45)

ΣΕΒΙΛΛΗ

2 - 1 28-10-18

ΟΥΕΣΚΑ

Για τον αγώνα ΣΕΒΙΛΛΗ-ΟΥΕΣΚΑ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 01:45 28/10/18

1
2

Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι στο «Καμπ Νόου», χάνοντας με 4-2 από την Μπαρτσελόνα. Πίσω στο σκορ από το 2ο λεπτό, είχε δοκάρι με τον Αράνα και δέχθηκε δεύτερο στο 12΄. Ξύπνησε στο β’, είχε τεράστια διπλή ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς και λίγο μετά ήρθε το 3-0 με πέναλτι. Μείωσε στο 79΄ με σουτ του Σαράμπια που κόντραρε, είχε νέα τεράστια διπλή ευκαιρία για το 3-2 δύο λεπτά μετά, για να έρθουν το 4-1 στο 88΄ και το 4-2 του Μουριέλ στις καθυστερήσεις.

Θέλει να επανέλθει στις επιτυχίες και στο πρωτάθλημα, με τον Πάμπλο Ματσίν να προειδοποιεί: «Δεν πρόκειται να είναι ένα εύκολο παιχνίδι. Η τελευταία της Πριμέρα, είναι πολύ καλύτερη από άλλες ομάδες άλλων πρωταθλημάτων. Η Ουέσκα άλλαξε προπονητή και προσπαθεί να συνέλθει. Θα πρέπει να προσέξουμε πολύ, για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεων».

Τραυματίας ο χαφ Γκοναλόν (2/0), επέστρεψε στις προπονήσεις ο χαφ Αμαντού (1/0). Δεν ανακοίνωσε αποστολή ο Ματσίν.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Βάτσλικ – Καρίσο, Κιάερ, Σέρχι Γκόμεθ – Χεσούς Νάβας, Σαράμπια, Μπανέγα, Βάσκες, Αράνα – Αντρέ Σίλβα, Μπεν Γεντέρ.

Επιστρέφουν στην ενδεκάδα οι Αντρέ Σίλβα, Μπεν Γεντέρ, Μπανέγα, Κιάερ, οι οποίοι πήραν ανάσες κόντρα στην Ακισάρσπορ.

Τα 5 τελευταία της παιχνίδια ήταν Over 2,5, σκοράροντας τουλάχιστον δύο γκολ.

Ούτε στο ντεμπούτο του Φρανθίσκο στον πάγκο της κατάφερε να σηκώσει κεφάλι, χάνοντας με 0-2 από την Εσπανιόλ. Δεν έδειξε ιδιαίτερη βελτίωση, μπήκε με ενθουσιασμό, είχε 1-2 μικροευκαιρίες, αλλά στο 41΄ έμεινε πίσω στο σκορ. Στο 50΄ ακυρώθηκε γκολ της αντιπάλου, όχι όμως και στο 64΄, όπου σε αντεπίθεση δέχθηκε και δεύτερο, γλιτώνοντας από δοκάρι και τρίτο.

Είχε δικαίωμα για να αποκτήσει έναν παίκτη και το έκανε, φέρνοντας δανεικό την Πέμπτη από τη Λας Πάλμα τον μέσο Κριστιάν Ριβέρα. Μάλιστα, ελλείψει επιλογών στη μεσαία γραμμή, ο Φρανθίσκο δεν αποκλείεται να τον ρίξει απευθείας στην ενδεκάδα. «Είναι δύσκολο το έργο μας, αλλά πιστεύουμε στη νίκη», το σχόλιο του τεχνικό της ομάδας για το ματς στο «Πιθχουάν».

Τιμωρημένος ο χαφ Μούστο (8/0), τραυματίες οι αρ. μπακ Λουιζίνιο (6/0), Μπρέζαντσιτς και ο μέσος/αρχηγός Μελέρο (8/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Γιοβάνοβιτς – Μιραμόν, Σεμέντο, Πουλίδο, Ακαπό – Αγκιλέρα, Ριβέρα – Αλεξ Γκαγιάρ, Μόι Γκόμεθ, Φερέιρο – Κούτσο.

Πάει σε σχήμα με μοναδικό προωθημένο τον Κούτσο Ερνάντες, πιθανώς να πάρει φανέλα βασικού ο Ριβέρα, αφού ο Σάστρε δεν είναι απολύτως έτοιμος.

Δε σκόραρε στα 5/6 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, τα οποία ήταν και Under 2,5.

Σεβίλλη

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΕΥΡΩΠΗΣ

Ουέσκα

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 1 2019/2020 - 2020/2021 1 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -