Για τον αγώνα ΦΕΝΛΟ-ΑΓΙΑΞ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 15:43 16/08/19

1
2

*** Συνθετικός χλοοτάπητας.
*** Sold out.

Ηττα με 4-1 από τη Σπάρτα εκτός. Με πολύ κόπο και τύχη σε κάποιες περιπτώσεις μπόρεσε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο (η Σπάρτα είχε δοκάρι για το 1-1) από απευθείας εκτέλεση φάουλ, άλλο το σκηνικό στην επανάληψη. Η άμυνα ήταν ναυάγιο, τα λάθη πολλά, έστω και αν έχει δίκιο που διαμαρτύρεται για φάουλ στο 2-1, ήταν τέτοια εικόνα που δεν υπάρχουν άλλοθι για τη βαριά ήττα με 4-1.

Ανώμαλη προσγείωση και καλείται να βάλει κάτω το κεφάλι, να δουλέψει σκληρά και να αυξήσει το επίπεδο ετοιμότητάς της. Και αν στην πρεμιέρα νίκησε 3-1 (με ανατροπή κιόλας, αφού έχανε στο ημίχρονο) και αυτό το αποτέλεσμα κουκούλωσε τα όποια θέματα, στο σκληρό τεστ με τη Σπάρτα ξεγυμνώθηκε.

«Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο το έργο μας, αλλά πάντα υπάρχουν ελπίδες. Θα έχουμε ευκαιρίες να χτυπήσουμε τον Αγιαξ, όπως είχε και ο ΠΑΟΚ. Πρέπει να τις εκμεταλλευτούμε» λέει ο τεχνικός Μάασκαντ.

Δεδομένο ότι χρειάζεται χρόνο, μεγάλες αλλαγές σε τεχνικό τιμ και ρόστερ, εφτά νέα αποκτήματα είχε η ενδεκάδα με τη Σπάρτα.

Πάντα εκτός ο πολύτιμος χαφ Ντάνι Ποστ (28/3). Αντίθετα, ίσως είναι διαθέσιμςο ο βετεράνος αμυντικός Κουμ (33/0) που δεν έχει παίξει έως τώρα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Κίρσμπαουμ – Πακόνικ, Ρόσελερ, Σχάφερ, Γιάνσεν – Λίντχορστ, Νέουντεκερ, Φαν Οϊεν – Σινκλέρ, Σοριάνο, Οπόκου.

Αναμένεται μια αλλαγή στην ενδεκάδα, με τον Σινκλέρ να ξεκινά μπροστά αντί του Ράιτ.

Στο goal/goal&over 2,5 τα δύο παιχνίδια της έως τώρα.

Στο πρωτάθλημα τυπική διαδικασία μετέτρεψε το εντός έδρας ματς με την Εμεν. Με το γνωστό του επιθετικό και κυριαρχικό ποδόσφαιρο από το πρώτο λεπτό έδειξε ποιος είναι το αφεντικό, αν και πήγε μόνο με 1-0 μπροστά στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη πάτησε γκάζι, ακόμα και οι αλλαγές που έγιναν βοήθησαν παραπάνω και σημείωσε άλλα τέσσερα γκολ για να φτάσει στο 5-0 και να πάρει την πρώτη νίκη της σεζόν στην Eredivisie, καθώς στην πρεμιέρα είχε μείνει στο 2-2 με τον Αγιαξ.

Ικανοποίηση στο Αμστερνταμ για την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, αν και ακούγονται φωνές όπως του Τάντιτς που θέλει η ομάδα να δείξει καλύτερο πρόσωπο και να εμφανιστεί σε μεγαλύτερο επίπεδο ετοιμότητας για τη συνέχεια. Πρώτος στόχος αυτό το διάστημα είναι η πρόκριση στους ομίλους και αυτό επισκιάζει τα υπόλοιπα.

Ενοχλήσεις και αμφίβολοι ο δεξιός μπακ/χαφ Μαζραουί (2/0, 28/1) και ο Χούντλεααρ (1/2, 28/16). Πιο δύσκολα ο πρώτος, που λογικά θα προφυλαχθεί.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3):  Ονανά – Φέλτμαν, Σχουρς, Μαρτίνες, Ταγκλιαφίκο – Μαρίν, Μπλιντ, Φαν ντε Μπέικ – Τάντιτς, Ντόλμπεργκ, Ζιγέκ.

Επιστρέφει ο Σχουρς στο κέντρο της άμυνας για να πάει ο Φέλτμαν να παίξει δεξιός μπακ, ενώ και ο Μαρίν παίρνει φανέλα βασικού. Ολα αυτά αν δεν μπορέσει να παίξει ο Μαζραουί. Στην κορυφή της επίθεσης αναμένεται ο Ντόλμπεργκ.

Στο goal/goal και over 3,5 τα δύο φετινά παιχνίδια του στο πρωτάθλημα.

Φένλο

Άγιαξ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 0 - 2 2018/2019 0 - 1 2019/2020 1 - 4 2020/2021 0 - 13 2021/2022 - 2022/2023 -