ΛΕΒΑΝΤΕ - ΜΠΕΤΙΣ (24/4/19, 22:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΕΒΑΝΤΕ

4 - 0 24-04-19

ΜΠΕΤΙΣ

Για τον αγώνα ΛΕΒΑΝΤΕ-ΜΠΕΤΙΣ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 14:35 24/04/19

1
2

Ενατο ματς χωρίς νίκη, έμεινε στο 2-2 με την Εσπανιόλ. Πίσω στο σκορ από το 16΄, γλίτωσε από VAR το δεύτερο στο 45΄, ισοφάρισε με κεφαλιά του Ρούμπεν Βέζο από φάουλ στο 62΄, αλλά τρία λεπτά μετά δέχθηκε και δεύτερο. Δεν το έβαλε κάτω, απάντησε με τον Ρούμπεν Ροτσίνα στο 72΄, ο οποίος αποβλήθηκε τρία λεπτά αργότερα. Ροντέο το ματς στη συνέχεια, είχε φάσεις για τρίτο, γλίτωσε από δοκάρι το 2-3.

Μετά τη νίκη χθες της Βαγιαδολίδ, έπεσε στην επικίνδυνη ζώνη, ισόβαθμη της Χιρόνα. Πολύ κρίσιμο το παιχνίδι με τους Ανδαλουσιάνους, καθώς ακολουθεί ακόμη πιο δύσκολο στο «Καμπ Νόου» με την Μπαρτσελόνα.

«Χρωστάμε χαρά στον κόσμο μας και οφείλουμε να του τη δώσουμε», δήλωσε ο Πάκο Λόπεθ, που παραδέχθηκε πως σκέφτεται να αλλάξει ξανά το σύστημα της ομάδας του.

Τιμωρημένος ο μέσος Ροτσίνα (24/4), χωρίς αυτόν το ρεκόρ είναι 1-3-5, κέρδισε μόνο την Μπέτις στην πρεμιέρα! Τραυματίες ο στόπερ Καμπάκο (19/1) και ο χαφ Ντουκουρέ (9/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Αϊτόρ Φερνάντεθ – Κόκε, Ρούμπεν Βέζο, Ρόμπερ Πιέρ, Λούνα – Τζέισον, Καμπάνια, Βούκτσεβιτς, Μοράλες – Μπόρχα Μαγιοράλ, Ρογέρ Μαρτί.

Το γυρίζει σε 4-4-2 ο Πάκο Λόπεθ, παίζει με δύο φορ στην κορυφή και δύο επιθετικογενείς ακραίους μέσους, λογικά θα παίξει ο Βούκτσεβιτς στα χαφ αντί του Μπάρντι, για να επέλθει ισορροπία.

Τα 5 τελευταία παιχνίδια της ήταν Over 2,5.

Εχει δεχθεί τουλάχιστον 2 γκολ στα 5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Αδικείται από το 1-2 από τη Βαλένθια. Ηταν εκείνη που έκανε παιχνίδι, αλλά από ένα σουτ έξω από την περιοχή στο 45΄ πήγε πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια. Πριν προλάβει να συνέλθει, δέχθηκε και δεύτερο στο 49΄. Οι αλλαγές του Σετιέν την αφύπνισαν, μείωσε με πέναλτι του Λο Σέλσο στο 78΄, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 82΄ και για δέκα λεπτά σφυροκοπούσε την αντίπαλη εστία, αλλά δεν μπόρεσε να σώσει έστω το βαθμό.

Γκρίνια από την κερκίδα για τον Κίκε Σετιέν, ο οποίος δήλωσε: «Ετσι είναι το ποδόσφαιρο. Οταν τα αποτελέσματα είναι καλά είσαι ήρωας και όταν είναι άσχημα, είσαι ο κακός της υπόθεσης», ενώ για το αποψινό παιχνίδι, τόνισε: «Η Λεβάντε είναι μια πληγωμένη ομάδα που μπορεί να μας δημιουργήσει προβλήματα, αλλά είναι κι ευάλωτη και μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε».

Τιμωρημένοι ο πολύτιμος μεσοεπιθετικός Λο Σέλσο (28/9) και ο στόπερ Φεντάλ (17/0), λείπει σε δεύτερο ο χαφ Γουίλιαμ Καρβάλιο (27/0), επιστρέφει ωστόσο ο ηγετικός μέσος Κανάλες (30/7).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Πάου Λόπεθ – Μάντι, Μπάρτρα, Σίντνεϊ, Τζούνιορ Φίρπο – Καπτούμ, Γκουαρδάδο – Χοακίν, Κανάλες, Τέγιο – Λόρεν Μορόν.

Το γυρίζει σε τετράδα στην άμυνα ο Σετιέν, με τον Μάντι στα δεξιά, βάζει τον Καπτούμ μαζί με τον Γκουαρδάδο στα χαφ, ο Λόρεν Μορόν ξεκινά στην κορυφή.

Τα 4 τελευταία παιχνίδια της ήταν Over 2,5.

Εχει τρία σερί διπλά στο Λεβάντε, μετράει συνολικά εκεί 8-3-9.

Λεβάντε

Μπέτις

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 1 - 3 2014/2015 - 2015/2016 0 - 1 2016/2017 - 2017/2018 0 - 2 2018/2019 4 - 0 2019/2020 4 - 2 2020/2021 4 - 3 2021/2022 2 - 4 2022/2023 -