ΙΝΤΙ ΓΚΑΣ - ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΡΙΟ (25/5/19, 23:30)

ΑΓΙΑΚΟΥΤΣΟ

2 - 0 25-05-19

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΡΙΟ

Για τον αγώνα ΑΓΙΑΚΟΥΤΣΟ-ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΡΙΟ γράφει ο Match Money Ημερομηνία: 23:52 24/05/19

1
2

Δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την ορμή της Γκαρσιλάσο εκτός. Μέσα σε ένα λεπτό, δέχτηκε δυο γκολ (6’,7’). Ανήμπορη στο να βγάλει έστω και ελάχιστη αντίδραση, για να μειώσει, καμία σοβαρή φάση στα αντίπαλα γκολπόστ, δέχτηκε μοιραία και το 0-3 (50’).

«Εχουμε δουλέψει αρκετά πάνω στην τακτική που θα μας βοηθήσει να ανταποκριθούμε κόντρα στους πολύ καλούς και έμπειρους παίκτες της Ουνιβερσιτάριο. Θα βγούμε επιθετικά, με σκοπό να πνίξουμε την αντίπαλη ομάδα και να εκμεταλλευτούμε το υψόμετρο» σχολίασε ο μέσος Μαρτίνες.

Συμπλήρωσε κάρτες ο αριστερός μπακ Κρους (6/0). Εξέτισαν ο μπακ Τρουχίγιο (7/0) και ο πολύτιμος φορ Μόντες (13/5). Αποθεραπεύτηκαν και λογικά θα υπολογιστούν κανονικά ο μεσοεπιθετικός Αρδίλες (7/0) και ο στόπερ Σόουζα (10/0).

Σε ένα πολύ χαλαρό και χαμηλού ρυθμού πρώτο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί στο 19’ εντός κόντρα στη Μουνισιπάλ. Καθοριστικό σημείο για την έκβαση του αγώνα, το άστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις. Τραγική αμυντική συμπεριφορά στο β’, που επέτρεψε στη φιλοξενούμενη να πάρει πολύ εύκολα το προβάδισμα (48’,52’), παρ’ ότι έμεινε με δέκα στο 71’, ισοφάρισε στο αμέσως επόμενο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση στατικής φάσης. Δεν κατάφερε να το διατηρήσει πάντως, δέχτηκε ακόμα δυο γκολ (80’,94’).

Λογικό να δημιουργηθεί θέμα με τον προπονητή Κόρδοβα, η οργή του κόσμο ξεχειλίζει και ζητάει την απομάκρυνση του Χιλιανού τεχνικού. Ωστόσο η διοίκηση έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και ανέφερε πως δεν γίνεται κάθε φορά με λίγα αρνητικά αποτελέσματα να υπάρχει αλλαγή προπονητή, ενώ ο νεαρός τεχνικός στηρίζεται και από τους παίκτες του.

«Περνάμε μια δύσκολη κατάσταση, το γνωρίζουμε, αφού έχουμε να κερδίσουμε εδώ και αρκετές αγωνιστικές. Ετσι κόντρα σε μια δύσκολη ομάδα όπως η Ιντι Γκας δεν έχουμε καθόλου περιθώρια, πάμε στο Αγιακούτσο με σκοπό να επιστρέψουμε στις νίκες. Μόνο με δουλειά θα βγούμε από αυτή την κατάσταση, δεν υπάρχει άλλη δίοδος» η τοποθέτηση του γκολκίπερ Καρβάλιο.

Συμπλήρωσαν κάρτες ο αριστερός μπακ Βάσκες (13/3), οι μέσοι Αλφαχέμε (6/0) και Καμπανίγιας (5/0), ενώ αποβλήθηκε ο φορ Οσόριο (11/0). Παραμένουν τραυματίες ο μέσος Λαβαντέιρα (10/1) και ο στόπερ Αλμπέρτο Ροντρίγκες.

Αγιακούτσο

ΟΛΑ

Ουνιβερσιτάριο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΙΜΠΕΡΤΑΔΟΡΕΣ

Α' ΠΕΡΟΥ 2014 2 - 0 2015 1 - 2 2016 1 - 1, 2 - 5 2017 3 - 3 2018 4 - 2, 4 - 2 2019 2 - 0 2020 - 2021 3 - 3, 1 - 1 2022 1 - 2 2023 -