ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ - ΠΑΡΜΑ (8/12/19, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
SPECIAL BET

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

0 - 1 08-12-19

ΠΑΡΜΑ

Για τον αγώνα ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΠΑΡΜΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 22:22 07/12/19

1
2

***Παίκτης της Σαμπντόρια (2000-01) ο Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα.
***Τεχνικός της Πάρμα (Φεβρουάριος-Ιούνιος 2007) ο Κλάουντιο Ρανιέρι.

Επέστρεψε από τη Σαρδηνία με δύο ήττες από την Κάλιαρι σε πρωτάθλημα και κύπελλο, σε διάστημα τριών ημερών. Πιο τραυματική αυτή του πρωταθλήματος με 4-3, στο 70’ με το δεύτερο γκολ του Κουαλιαρέλα προηγήθηκε με 3-1, όμως κατέρρευσε κατόπιν και δέχτηκε απίστευτη ανατροπή. Η Σαμπντόρια ήταν σοβαρή αμυντικά για 70 λεπτά, έδειξε να μην απειλείται, αλλά δέχτηκε γρήγορα την ισοφάριση (74’ 2-3, 76’ 3-3) και στο 97’ έγινε το 4-3.

Στο κύπελλο την Πέμπτη με αλλαγμένη ενδεκάδα ηττήθηκε με 2-1, στο 48’ βρέθηκε να χάνει με 2-0, ξύπνησε μόνο προς το φινάλε, μείωσε στο 87’ με τον Γκαμπιαντίνι, είχε και ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Η Σαμπντόρια προέρχεται από δύο άσχημα αποτελέσματα με την Κάλιαρι, ο Κλάουντιο Ρανιέρι πάντως θεωρεί πως «δεν θα αφήσουν κατάλοιπα στην ψυχολογία μας. Η Κάλιαρι είναι η πιο φορμαρισμένη την περίοδο αυτή και της πέτυχαν τα πάντα, πέτυχαν απίστευτα γκολ. Υπάρχει στεναχώρια αλλά αυτά συμβαίνουν στο πρωτάθλημα. Χάσαμε χωρίς να το αξίζουμε, το θετικό είναι ότι η ομάδα παίζει καλά και πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Θα παλέψουμε για να βγάλουμε την ομάδα από τη δύσκολη θέση».

Στο αγωνιστικό κομμάτι δεν άλλαξε κάτι για τον Ρανιέρι, χάνουν ένα ακόμα παιχνίδι ο μπακ/χαφ Ντεπάολι (11/0), ο δεξιός μπακ Μπερεζίνσκι (10/0), ο φορ Μπονατσόλι (8/1) και οι χαφ Μπερτολάτσι (5/0), Μπαρέτο (2/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Αουντέρο – Θόρσμπυ, Κόλεϊ, Φεράρι, Μούρου – Λινέτι, Εκνταλ, Γιάνκτο – Ραμίρες – Γκαμπιαντίνι, Κουαλιαρέλα.

Ο Ρανιέρι πάει οριστικά στο 4-3-1-2, το περσινό σύστημα του Τζαμπάολο, εγκαταλείπει το 4-4-2, με τον Ραμίρες στα νώτα των Γκαμπιαντίνι και Κουαλιαρέλα στην επίθεση.

Προϊστορία με Πάρμα στο «Φεράρις»: 12-5-4. 5/6 τελευταία Under 2,5.

3 διαδοχικά G/G & Over 2,5 στα επίσημα.

Κατώτερη άλλων αγώνων ηττήθηκε 1-0 από την Μίλαν, με γκολ στο 87’. Δεν μπόρεσε να παίξει στο ανοιχτό γήπεδο που της αρέσει περισσότερο αφού η Μίλαν είχε διαβάσει σωστά το παιχνίδι της, δέχτηκε το γκολ στο 87’ από καραμπόλα. αλλά είχε κλειστεί υπερβολικά στο δεύτερο ημίχρονο, σαν να «προκαλούσε» την τύχη της και τη Μίλαν να σκοράρει.

Την Πέμπτη με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα πήρε την πρόκριση στο κύπελλο, δύσκολα με 2-1 τη Φροζινόνε της Serie B. Προηγήθηκε στο 29’ με τον Σιλιγκάρντι, δέχτηκε στο 71’ την ισοφάριση και απειλήθηκε με το 1-2, στις καθυστερήσεις βρήκε το νικητήριο γκολ με πέναλτι του Ερνάνι.

Ο Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα περιμένει αντίδραση από τους παίκτες του και καλύτερη εμφάνιση στη Γένοβα, σε σχέση με αυτή κόντρα στη Μίλαν: «Δεν παίξαμε καλά με τη Μίλαν αλλά διαφωνώ με αυτά που διάβασα, ότι αξίζαμε την ήττα, το ματς ήταν για ισοπαλία και το γκολ μπήκε από δικό μας λάθος. Πρέπει ωστόσο να αλλάξουμε την εικόνα μας, μας περιμένει δύσκολο ματς. Η Σαμπντόρια εντός έδρας έχει χάσει μόνο από Ιντερ και Λάτσιο, με τον Ρανιέρι και βγάζοντας το τελευταίο παιχνίδι στο Κάλιαρι, έχει δεχτεί λίγα γκολ. Και οι επιθετικοί της με τον Ρανιέρι έχουν βελτιώσει την απόδοσή τους, πρέπει να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι».

Στο αγωνιστικό σκέλος παραμένουν εκτός ο φορ Ινγκλέζε (8/2) και ο ταχύς εξτρέμ Καραμό (5/1). Ξεπέρασαν τα προβλήματα ο ηγέτης εξτρέμ Τζερβίνιο (13/3) και ο χαφ Γκράσι (4/0) και υπολογίζονται από τον Ντ’ Αβέρσα, ενώ ο έμπειρος χαφ Σκοτσαρέλα (8/0) ακολούθησε την αποστολή αλλά δύσκολα θα είναι διαθέσιμος.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Σέπε – Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Μπρούνο Αλβες, Γκαλιόλο – Ερνάνι, Μπρούγκμαν, Μπαριλά – Κουλουσέβσκι, Κούτσκα, Τζερβίνιο.

Ο Ντ’ Αβέρσα είναι πιθανό να πάει σε σχήμα ξανά χωρίς φορ περιοχής και τον Κορνέλιους στον πάγκο, αίσθηση προκαλεί ότι προετοιμάζει για ρόλο ψευτοεννιαριού τον δυναμικό χαφ Κούτσκα, ο οποίος έπαιξε στη θέση αυτή για μικρό διάστημα στο παιχνίδι με την Μπολόνια.

4/5 τελευταία Under 2,5.

Σαμπντόρια

Πάρμα

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 1 - 1 2014/2015 2 - 2 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 0 2019/2020 0 - 1 2020/2021 3 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -