ΜΑΛΙΝ

Για τον αγώνα ΓΚΕΝΚ-ΜΑΛΙΝ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 09:12 04/03/21

1
2

*** ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Προημιτελικοί. Μονοί αγώνες. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και πέναλτι.
*** Χωρίς θεατές.
*** Για το πρωτάθλημα: Γκενκ – Μαλίν 3-1 (20/9) και Μαλίν – Γκενκ 0-0 (30/1).

Πέρασε δύσκολα (1-0/87’) το εμπόδιο της Σιντ Τρούιντεν στο γειτονικό ντέρμπι (10/2) για να φτάσει στους «8».

Στο πρωτάθλημα κατάφερε να πάρει το πρώτο της τρίποντο μετά από ένα μήνα στο Σαρλερουά (2-1).

Ηταν καλύτερη στο α’ μέρος , όταν και προηγήθηκε (17’ πεν.). Αρχισε να πιέζεται στο β’ και δέχτηκε την ισοφάριση (53’) πριν βρει το 2ο γκολ κόντρα στην ροή (83’).

Ανακουφισμένος δήλωσε ο τεχνικός Βαν Ντε Μπρομ μετά τη νίκη στο Σαρλερουά, καθώς βρίσκεται στο επίκεντρο της κριτικής, μ ετη διοίκηση πάντως να του δίνει ακόμα ψήφο εμπιστοσύνης.

«Η σημερινή νίκη ήταν μία τεράστια ανακούφιση για όλους. Οι παίκτες δεν χρειάζεται να παίζουν για εμένα. Όλα τα κάνουμε από κοινού. Χαίρομαι για το πάρτι που έγινε στα αποδυτήρια» τα λόγια του Βαν Ντε Μπρομ

Ετοιμος ο μπακ Πρεσιάδο (7/0).

Συνεχίζει εκτός ο μέσος Κουασί (16/0).

Πήρε δίκαια (1-0/41’) την πρόκριση στην έδρα της Μπίρσχοτ (11/2), καθώς ήταν καλύτερη και στα 90’ από την άσπονδη γειτόνισσα.

Στη λίγκα μπήκε τέλος σε αήττητο σερί 7 αγώνων μετά την ήττα (0-2) του Σαββάτου κόντρα στην Οστάνδη.

Αποδείχτηκε άστοχη στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, είχε 3 δοκάρια και δέχτηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (27’, 86’).

“Κυριαρχήσαμε αλλά δεν ανταμειφθήκαμε γι’ αυτό” σχολίασε μετά την άδικη ήττα στο τελευταίο για το πρωτάθλημα ο τεχνικός Βράνκεν.

Την Κυριακή θα βρεθεί στην έδρα της Αντερλεχτ με στόχο να φύγει με βαθμολογικό κέρδος και να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης 8άδας.

Νέο πρόβλημα οι ενοχλήσεις του έμπειρου φορ Ντε Καμάργκο (22/5), που μπόρεσε πάντως να μπει στην αποστολή.

Εκτός πάλι ο βασικός μπακ Καμπορέ (21/0), καλός αμυντικός χαφ Βαν Ντάμε (23/3) και ο φορ Ενγκβαλ (11/0).

Γκενκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Μαλίν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΒΕΛΓΙΟΥ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΕΛΓΙΟΥ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 4 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -