ΕΟΥΠΕΝ - ΓΑΝΔΗ (3/3/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΕΟΥΠΕΝ

1 - 0 03-03-21

ΓΑΝΔΗ

Για τον αγώνα ΕΟΥΠΕΝ-ΓΑΝΔΗ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 09:47 03/03/21

1
2

*** ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Προημιτελικοί. Μονοί αγώνες. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και πέναλτι.
*** Χωρίς θεατές.
*** Για το πρωτάθλημα: Εουπεν – Γάνδη 2-1 (11/9) και Γάνδη – Εουπεν 2-2 (7/2).

Εύκολη (5-1) η πρόκριση (10/2) κόντρα στην Ολιμπίκ Σαρλερουά από τη στιγμή που στάθηκε τυχερή στην κλήρωση και πέτυχε τη μοναδική ομάδα ερασιτεχνικής κατηγορίας (Γ’) που δεν έχει αγωνιστική δράση.

Την Κυριακή έκανε διπλό (2-0) οριστικής παραμονής στο Σιντ Τρούιντεν. Τη βοήθησε το γκολ (41’) στην πρώτη σημαντική ευκαιρία και η αποβολή αντιπάλου (60’).
Η νίκη αυτή έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί (0-3-3) στο πρωτάθλημα.

«Πήραμε αυτοπεποίθηση εν όψει κυπέλλου. Θα κάνουμε τα πάντα για να βρεθούμε στα ημιτελικά» δήλωσε ο κόουτς Σαν Χοσέ μετά τη νίκη κόντρα στη Σιντ Τρούιντεν.

Αποχώρησε από το σύλλογο ο στόπερ Κοχ (17/2).
Εκτός ξανά ο έμπειρος στόπερ Πουλέν (14/0).

Επιστρέφουν στις επιλογές ο καλός εξτρέμ Μουσόνα (18/4) και ο φορ Κονέ (14/0).

Με ανατροπή στο β’ ημίχρονο (3-1) πέρασε στους «8» αφήνοντας εκτός τη Σαρλερουά (11/2). Βοήθησαν οι αλλαγές του τεχνικού Βανχάεζεμπρουκ για να «ξυπνήσει» στο τελευταίο 20λεπτο (74’, 81’, 83’).

Ο τελευταίος αγώνας στο πρωτάθλημα κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ αναβλήθηκε λόγω των 9 κρουσμάτων στην αντίπαλο.

Διατηρείται αήττητη πάντως στα 9 τελευταία (4-5-0) σε όλες τις διοργανώσεις.

Ιδιαίτερα κρίσιμη η σημερινή αναμέτρηση για τον τεχνικό Βανχάεζεμπρουκ και τους παίκτες του καθώς η κακή πορεία στο α’ μισό του πρωταθλήματος την έχουν αφήσει αρκετά πίσω στον στόχο της Ευρώπης.
Ο Βέλγος τεχνικός δήλωσε δυσαρεστημένος από την απουσία VAR στα προημιτελικά του θεσμού, χαρακτηρίζοντας ερασιτεχνικούς τους χειρισμούς της ομοσπονδίας. “Η κατάκτηση του κυπέλλου είναι ο πιο σύντομος δρόμος για να βγούμε στην Ευρώπη. Με τρεις νίκες θα τα έχουμε καταφέρει. Εχουμε ελπίδες και μέσω πρωταθλήματος, αλλά αυτό θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια”.

Παραμένουν εκτός ο επιθετικός Ντεπουάτρ (17/2), οι στόπερ Νγκαντό (18/0), Πλαστούν (10/2) και ο μέσος Μαρέχ (10/0).

Αμφίβολος δίνεται ο βασικός γκολκίπερ Μπολάτ (21 συμ.).

Εουπεν

Γάνδη

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΕΛΓΙΟΥ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -