ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΛ - ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ (28/9/18, 19:30)

12:05 29-03-24

1
2

Μόλις μία νίκη στα τελευταία έξι ματς κι αυτή με τέρμα στο 87’ για τη Χολστάιν Κιλ.

Στις λεπτομέρειες πάντως ηττήθηκε 2-0 στο Βερολίνο από την Ουνιόν την Τρίτη. Αξιζε τουλάχιστον τον βαθμό, την πάτησε όμως με γκολ στο 90’ και στο 94’. Είχε την κατοχή και ειδικά στο α’ μέρος έδειξε πιο επιθετικό τόνο. Κατέγραψε δύο καθαρές ευκαιρίες (17’, 81’) για να προηγηθεί, όσες και οι μεγάλες αποκρούσεις που έκανε ο κίπερ Κρόνχολμ (45’, 58’).

Ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρωτάθλημα με τρομερό διπλό (3-0) στο Αμβούργο, όμως η πορεία της στη συνέχεια δεν ήταν ανάλογη κερδίζοντας μόνο το νεοφώτιστο Μαγδεμβούργο.

Ο τεχνικός Βάλτερ πάντως δεν πτοείται από τα αρνητικά αποτελέσματα και ξεκαθαρίζει πως η Κιλ δεν πρόκειται να αλλάξει το επιθετικό της στιλ:

«Θα συνεχίσουμε να παίζουμε με τον ίδιο τρόπο. Απλά πρέπει να γίνουμε πιο ακριβείς και αποτελεσματικοί. Ξέρουμε ότι η Ντάρμσταντ θα παίξει με βάθος. Προέρχονται από ήττα επομένως θα αναζητήσουν σωτηρία μέσω της άμυνας.

Νέα απώλεια ο εξτρέμ Χόνζακ (7/1), που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο προηγούμενο ματς. Εκτός ξανά ο δίμετρος φορ Ζάιντελ (3/1) κι ο εξτρέμ Λέβερεντς (3/0, 2 αλλ.).

Την τελευταία διετία η Χολστάιν Κιλ έχει χάσει μόνο δύο ματς εντός έδρας σε επίπεδο Μπουντεσλίγκα (9-9-2).

Υποχώρησε στη 10η θέση της βαθμολογίας η Ντάρμσταντ μένοντας για τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη (0-1-2).

Ηττα σοκ την Τρίτη με 1-2 από την Αρμίνια με γκολ στο 90’ και στο 93’! Το παιχνίδι ήταν κομμένο και ραμμένο για 0-0. Μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο 20λεπτο, αλλά δεν απείλησε. Η κορυφαία στιγμή του α’ μέρους ήταν ένα δοκάρι της Μπίλεφελντ. Στο β’ μόνο με στημένα θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Ετσι το έκανε στο 66’ (1-0). Εκτοτε κρατούσε σχετικά άνετα το προβάδισμα, αλλά στο τέλος ήρθαν εντελώς απρόσμενα τα πάνω κάτω μέσα σε τρία λεπτά.

Ολοι σκασμένοι στη Ντάρμσταντ με την τελευταία ήττα, κανείς δεν την περίμενε.

«Δεν μπορώ να καταλάβω πώς συνέβη αυτό. Με όλο τον σεβασμό δεν κέρδισε η καλύτερη ομάδα», τόνισε ο σκόρερ, στόπερ και αρχηγός Ζούλου.

«Δεν μπορώ να καταλάβω πώς συνέβη αυτό. Με όλο τον σεβασμό δεν κέρδισε η καλύτερη ομάδα», σκασμένος ο σκόρερ, στόπερ και αρχηγός Ζούλου.

Σε οχτώ επίσημα ματς φέτος η Ντάρμσταντ έμεινε άσφαιρη μόνο μία φορά κόντρα στη Σαν Πάουλι.