ΛΩΖΑΝΗ - ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ (22/9/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΩΖΑΝΗ

1 - 6 22-09-21

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ

Για τον αγώνα ΛΩΖΑΝΗ-ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 14:46 21/09/21

1
2

«Στάδιο Ντε Λα Τουιλέρ» (12.000 θ.), Λωζάνη. Μόνο εμβολιασμένοι θεατές.

Στο κύπελλο πέρασε αγχωτικά την Μπουλέ με 3-2 στην παράταση (2-2 κανονική διάρκεια). Μπήκε δυνατά και μέχρι το 11’ σκόραρε δύο φορές, χαλάρωσε στην επανάληψη, δέχτηκε την μείωση στο 47’, στο 95’ ισοφαρίστηκε από αυτογκόλ. Στον επιπλέον χρόνο πέτυχε το χρυσό γκολ στο 96’.

Στο πρωτάθλημα έμεινε δίκαια στο 1-1 με τη Σιόν. Νωθρό ξεκίνημα, ο τερματοφύλακας Ντιαό έκανε δύο σημαντικές επεμβάσεις, κόντρα στη ροή προηγήθηκε στο 45’, καλύτερη εικόνα στην επανέναρξη, δημιούργησε φάσεις, ισοφαρίστηκε στο 73’, είχε μεγάλη στιγμή στο 89’ για τη νίκη.

«Παλέψαμε μέχρι το τελευταίο λεπτό για τους τρεις βαθμούς, μετά το γκολ η Σιόν κλείστηκε πίσω στα τελευταία λεπτά, βγάλαμε επικίνδυνες στιγμές αλλά δεν μπορέσαμε να πετύχουμε δεύτερο τέρμα» ανέφερε ο τεχνικός Ιλίγια Μπορένοβιτς.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός φουλ-μπακ Σουζούκι (6/0). Σταθερά τραυματίες ο καλός χαφ Γκέισμαν και ο κομβικός στράικερ Τούρκες.

Μετράει έξι σερί αμφίσκορα.

Στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Μαν. Γιουνάϊτεντ. Εξαιρετική εμφάνιση, βρέθηκε πίσω στο 13’, καθοριστική η αποβολή των φιλοξενούμενων στο 35’, σπουδαία φάση για ισοφάριση ένα λεπτό αργότερα. Μονότερμα στην επανέναρξη, στο 66’ απάντησε, ο Βάγκνερ πέρασε στο παιχνίδι όλους τους διαθέσιμους επιθετικούς που είχε στη διάθεση του, στο 95’ σημείωσε το νικητήριο γκολ.

Στο κύπελλο συνέτριψε 7-1 την Ιλίρια. Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε τον αγώνα, ο Βάγκνερ μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής.

«Τα παιδιά ξεπέρασαν τα όρια τους, επιμείναμε ως το φινάλε με πάθος και επιθετικότητα να γυρίσουμε το παιχνίδι κόντρα σε έναν κορυφαίο αντίπαλο. Είμαι χαρούμενος για το αποτέλεσμα, είναι μια μαγική βραδιά για το Ελβετικό ποδόσφαιρο» δήλωσε ο κόουτς Ντέιβιντ Βάγκνερ μετά την αναμέτρηση με τη Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ.

Συνεχίζουν εκτός ο αρχηγός μεσοαμυντικός Λουστενμπέργκερ και ο αρχισκόρερ Νσάμε, δεν επηρεάζουν οι άλλες απουσίες.

Στους τέσσερις τελευταίους αγώνες μέτρησε τρία No Goal.

Λωζάνη

Γιουνγκ Μπόις

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΕΛΒΕΤΙΑΣ 2013/2014 0 - 1, 1 - 3 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 0 - 0, 1 - 2 2017/2018 1 - 4, 2 - 1 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 3, 2 - 4 2021/2022 1 - 6, 2 - 2 2022/2023 -