ΣΕΡΒΕΤ - ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ (3/10/21, 17:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΕΡΒΕΤ

0 - 6 03-10-21

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ

Για τον αγώνα ΣΕΡΒΕΤ-ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 12:05 02/10/21

1
2

• «Στάδιο Γενεύης» (30.084 θ.), Γενεύη. Μόνο εμβολιασμένοι θεατές.

Άξιζε τη νίκη στην ισοπαλία 1-1 με τη Λωζάνη. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησε αρκετές φάσεις, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, προηγήθηκε στο 32’, ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 44’, είχε δοκάρι στο 57’, πίεσε στο φινάλε αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

«Η ομάδα μου έκανε ότι μπορούσε για να πάρει τους τρεις πόντους, είχαμε τον τρόπο να βγάλουμε επικίνδυνες στιγμές αλλά ήμασταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια, χρειάζεται περισσότερη δουλειά στις λεπτομέρειες» είπε ο κόουτς Αλέν Ζιρέρ.

Χάνει τρίτο ο κομβικός μέσος Κονιάτ (7/3), δεν επηρεάζουν οι άλλες απουσίες.

Μετράει έξι σερί αμφίσκορα.

Κατώτερη των περιστάσεων στην ήττα 1-0 από την Αταλάντα. Περίμενε πίσω από τη σέντρα σε όλη τη διάρκεια, δεν δημιούργησε κλασική φάση, στάθηκε τυχερή σε ακυρωθέν γκολ στο 17’, πιέστηκε στην επανέναρξη, δέχτηκε το γκολ στο 63’.

Στο πρωτάθλημα είχε καλή εικόνα στη νίκη 2-1 επί της Σεν Γκάλεν. Δυνατό πρώτο εικοσάλεπτο, επέβαλλε τον ρυθμό της, προηγήθηκε στο 4’, είχε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα, σημείωσε δεύτερο γκολ στο 47’, χαλάρωσε στη συνέχεια και δέχτηκε τη μείωση στο 61’, ανέβασε κατακόρυφα απόδοση στα τελευταία λεπτά, στις καθυστερήσεις δημιούργησε τρεις κλασικές φάσεις.

«Ο αντίπαλος μας δυσκόλεψε, χρειάστηκε να σπαταλήσουμε αρκετή ενέργεια για να ξεπεράσουμε το εμπόδιο. Θεωρώ πως στο τέλος θα μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα τέρματα αν ήμασταν πιο προσεκτικοί» δήλωσε ο κόουτς Ντέιβιντ Βάγκνερ μετά την αναμέτρηση με τη Σεν Γκάλεν.

Συνεχίζουν εκτός ο κομβικός στόπερ Ζεσίνγκερ (4/0), ο αρχηγός μεσοαμυντικός Λουστενμπέργκερ και ο αρχισκόρερ Νσάμε.

Στους τέσσερις τελευταίους αγώνες μέτρησε τρία αμφίσκορα.

Σερβέτ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Γιουνγκ Μπόις

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΕΛΒΕΤΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 3 - 0, 1 - 1 2020/2021 0 - 0, 2 - 1 2021/2022 0 - 6, 1 - 0 2022/2023 0 - 0, 2 - 1