ΒΕΝΕΤΣΙΑ - ΚΙΕΒΟ (13/5/21, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

1 - 1 13-05-21

ΚΙΕΒΟ

Για τον αγώνα ΒΕΝΕΤΣΙΑ-ΚΙΕΒΟ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:58 12/05/21

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Νοκ-άουτ αγώνας για τα πλέι-οφ ανόδου. Σε περίπτωση ισοπαλίας το ματς θα πάει στην παράταση, αν δεν αλλάξει κάτι στο έξτρα 30λεπτο δεν προβλέπονται πέναλτι, την πρόκριση θα πάρει η Βενέτσια, που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο.
***Στην κανονική περίοδο: Κιέβο – Βενέτσια 1-1 (30/12), Βενέτσια-Κιέβο 3-1 (01/05).
***Στους αγώνες μπαράζ θα υπάρξει και η χρησιμοποίηση του VAR,

Ξεκούρασε όλους τους βασικούς στο 1-1 στην Τσιταντέλα, πήρε την πέμπτη θέση στην κανονική περίοδο και θα έχει πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι-οφ ανόδου. Προηγήθηκε στο 33’ με τον Μποκαλόν, η ισοφάριση στο 50’, κατόπιν έπαιξε πολύ παθητικά και έπρεπε να δεχτεί δεύτερο γκολ σε τρεις περιπτώσεις.

Η Βενέτσια ξεκίνησε τη χρονιά με στόχο την παραμονή, γρήγορα όμως κατάλαβε πως οι δυνατότητές της ήταν για παραπάνω, μπήκε ακόμα και στην κουβέντα για την απευθείας άνοδο. Σε κάθε περίπτωση είναι μια σημαντική «παίκτρια» για την άνοδο μέσω των μπαράζ, ο Πάολο Τζανέτι τονίζει πως «η ομάδα μπορεί να πάρει την άνοδο, φυσικά θα πρέπει να ξεπεράσουμε το εμπόδιο του πρώτου αγώνα. Είναι νοκ-άουτ ματς, θεωρητικά έχουμε δύο αποτελέσματα στα τρία αλλά είναι επικίνδυνο να παίξουμε για την ισοπαλία. Δεν θα αλλάξουμε τη λογική μας, θα είμαστε παραγωγικοί για να πάρουμε τη νίκη».

Στο αγωνιστικό σκέλος προσπάθησε να προλάβει αλλά δεν τα καταφέρνει ο βασικός στόπερ/αρχηγός Μόντολο (27/1). Από εκεί και πέρα είναι σταθερά έξω ο χαφ Βάκα (15/0), ο γκολκίπερ Λετζερίνι (24/-26), ο στόπερ Κρεμονέζι (5/0) και ο εξτρέμ Κάρλσον (7/1).

8/11 τελευταία G/G.

Εκμεταλλεύτηκε το κίνητρο στο φινάλε της κανονικής περιόδου, επικράτησε 3-0 της Ασκολι και τερμάτισε στην όγδοη θέση, πήρε «εισιτήριο» για τα μπαράζ ανόδου. Προηγήθηκε στο 19’ με τον Κανότο, είχε μπροστά της αδιάφορο αντίπαλο και βρήκε δεύτερο γκολ στο 57’ με τον ίδιο παίκτη, ο οποίος στο 80’ έδωσε την ασίστ στον Γκαριτάνο για το τελικό 3-0.

Η Κιέβο έστω και οριακά μπήκε στα μπαράζ ανόδου και ο Αλφρέντο Αλιέτι πιστεύει πως «η ομάδα μπορεί να πει τη δική της αλήθεια, σίγουρα πρέπει να δώσουμε το μέγιστο στο παιχνίδι με τη Βενέτσια. Η αντίπαλος έχει δύο αποτελέσματα υπέρ της, προσαρμόζεται σε κάθε τύπο παιχνιδιού, μπορεί να περιμένει και να παίξει στην κόντρα, μπορεί να είναι παραγωγική και να πιέζει. Πρέπει να καταλάβουμε γρήγορα τον τρόπο που θα παίξει, αλλά φυσικά αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι η δική μας απόδοση, αν είμαστε αυτοί που πρέπει μπορούμε να κερδίσουμε».

Τιμωρημένος ο χαφ Βιβιάνι (33/0). Εξω ο εξτρέμ Τσιτσιρέτι (29/3) σε τέταρτο, ενώ επανέρχονται διαθέσιμοι ο σημαντικός δεξιός μπακ Μόγκος (34/3, 6 ασίστ) και ο φορ Ντε Λούκα (32/6, 16 αλλ.), με τον τελευταίο πάντως να μην είναι απόλυτα έτοιμος για να ξεκινήσει.

7/10 τελευταία Under 2,5.

Βενέτσια

Κιέβο

ΟΛΑ

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 0 - 2 2020/2021 3 - 1, 1 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -