ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ - ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (27/2/20, 19:55) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

3 - 1 27-02-20

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ

Για τον αγώνα ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 23:14 26/02/20

1
2

«Στάδιο Φατίχ Τερίμ» (17.156 θ.), Πόλη
• Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λαχόζ (Ισπανία)
Α’ ΜΑΤΣ (Σπόρτινγκ – Μπασακσεχίρ 3-1): Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι η Σπόρτινγκ, έβαλε στα καρέ τους Τούρκους από το πρώτο λεπτό φτάνοντας σε άνετη επικράτηση.

Απέδρασε στις καθυστερήσεις με διπλό από την έδρα της Ρίζεσπορ με 2-1 και ανέβηκε στη κορυφή της βαθμολογίας. Καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια, είχε τον έλεγχο ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 15 τελικές. Προηγήθηκε από την άσπρη βούλα στο 43’, από παιδικό λάθος ισοφαρίστηκε στο 60’, ανέβασε περεταίρω στροφές στο τελευταίο μισάωρο πιέζοντας ασφυκτικά και στις καθυστερήσεις η χρυσή αλλαγή ο Σκρτελ έδωσε τη νίκη.

Έζησε δύσκολο βράδυ στη Πορτογαλία, ηττήθηκε εύκολα και πλέον καλείται να κάνει υπέρβαση στη ρεβάνς. Πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες αμυντικά από τους ταχύτατους επιθετικούς των γηπεδούχων και μέχρι το 51’ είχε δεχτεί τρία τέρματα. Ο γκολκίπερ Γκιουνόκ κράτησε με σπουδαίες επεμβάσεις το σκορ σε φυσιολογικά πλαίσια, οι αλλαγές του Μπορούκ βοήθησαν σημαντικά και στο 77’ από το σημείο του πέναλτι ο αρχηγός Βίσκα μείωσε δίνοντας ελπίδες ενόψει επαναληπτικού.

Ο τεχνικός Οκάν Μπορούκ ενόψει Σπόρτινγκ δήλωσε:

«Ξέραμε από την στιγμή που έγινε η κλήρωση πως θα έχουμε δύσκολο έργο κόντρα σε μια πιο έμπειρη ομάδα, μόνο και μόνο εδώ που είμαστε αποτελεί μεγάλο επίτευγμα για την ιστορία του συλλόγου. Είναι ένας σημαντικός αγώνας όχι μόνο για τους φιλάθλους της Μπασακσεχίρ αλλά και για την χώρα μας, είμαστε η μοναδική ομάδα που συνεχίζει και έχουμε την ευθύνη να μαζέψουμε βαθμούς. Η Γαλατασαράι άλλαξε την κατάσταση του Τούρκικου ποδοσφαίρου με την κατάκτηση του UEFA που αποτελεί μέχρι και σήμερα το μεγαλύτερο επίτευγμα».

«Είχαμε χρόνο να σχεδιάσουμε τα πλάνα μας για τον επαναληπτικό, είδα τα λάθη που έγιναν στη Πορτογαλία και είμαι σίγουρος πως δεν θα συμβούν πάλι. Πρέπει να αλλάξουμε πράγματα για να περάσουμε, είμαι φιλόδοξος ότι θα τα καταφέρουμε».

Σε σχέση με τα παιχνίδια των ομίλων προστέθηκε στη λίστα ο μέσος Γκοκχάν Ινλέρ αντί του εξτρέμ Αρντά Τουράν, οποίος αποχώρησε στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

Τιμωρημένος ο αρχισκόρερ Κριβέλι, φρέσκιες απώλειες ο πολύπειρος μέσος Τοπάλ και ο καλός εξτρέμ Γκούλμπραντσεν.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Γκιουνόκ, – Καισάρα, Σκρτελ (Πονκ), Επουρεάνου, Κλισί, – Τεκντεμίρ, Καχβετσί, – Βίσκα, Άλεκσιτς (Οζκάν), Ελία, – Μπα

Η απουσία του αρχισκόρερ Κριβέλι αναγκάζει τον Μπορούκ να πάει σε σχήμα με έναν καθαρόαιμο σέντερ φορ, καθώς λείπει και ο Γκούλμπραντσεν. Φαίνεται ο Σκρτελ να κερδίζει τον Πονκ στο κέντρο της άμυνας, ενώ οι Άλεκσιτς και Οζκάν διεκδικούν επί ίσοις όροις την θέση πίσω από την Μπα.

Έχει μόλις τρεις νίκες στους δεκατρείς πιο πρόσφατους αγώνες εντός έδρας στην Ευρώπη πετυχαίνοντας δέκα τέρματα.

Την τελευταία φορά που αγωνίστηκε εντός έδρας με Πορτογαλική ομάδα επικράτησε 2-1 της Μπράγκα την περίοδο 2017-18.

Φόρεσε το καλό κουστούμι της στο πρώτο ματς και θα μπορούσε να είχε καθαρίσει την πρόκριση, αλλά και το 3-1 τη στέλνει με καλό προβάδισμα στη ρεβάνς. Έκανε ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια της, κυριάρχησε, έφτασε στο 3-0 στο 51’ και μπορούσε να βάλει παραπάνω, αλλά της κόστισε ένα λάθος του στόπερ Νέτο και δέχτηκε τη μείωση με πέναλτι στο 77’, χωρίς να έχει νιώσει κινδύνους ως τότε.

Συνέχισε με καλές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, κέρδισε 2-0 την Μποαβίστα και δείχνει να επανακτά δυναμική στην επίθεση. Σκόραρε στα δύο τελευταία ο επιθετικός Σπόραρ.

Ταξίδεψε στην Τουρκία με συγκρατημένη αισιοδοξία για την πρόκριση και θετική διάθεση από τις δύο τελευταίες νίκες σε Ευρώπη και πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι μπορεί και βρίσκει νέες δυναμικές στο παιχνίδι της ύστερα από την κρίσιμη αποχώρηση του Μπρούνο Φερνάντες.

Ο Σίλας δεν άνοιξε τα χαρτιά του για το σημερινό ματς, αλλά προανήγγειλε ότι θα συνεχίσει το ροτέισον, όπως έκανε και στο ματς πρωταθλήματος με την Μποαβίστα.

«Κόντρα στην Μποαβίστα ήδη κάναμε μία διαχείριση. Κάποιοι πιθανώς να μην παίξουν σε αυτό το παιχνίδι, αλλά μπορούν να επανέλθουν κόντρα στη Φαμαλικάο. Είναι πολλά ταξίδια, πολλά παιχνίδια και είναι κουραστικό».

Παράλληλα ο τεχνικός τόνισε ότι η Σπόρτινγκ δεν θα παίξει μόνο για να προφυλάξει το προβάδισμα από το πρώτο ματς και είπε ότι είναι σημαντικό να σκοράρουν και να μην δεχτούν γκολ νωρίς.

Τιμωρημένος ο στόπερ Νέτο, ενώ παραμένει τραυματίας ο έμπειρος στόπερ Ματιέ.

Πάντα έξω ο επιθετικός Λουίζ Φελίπε και ο κίπερ Ρενάν.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μαξιμιάνο – Ριστόφσκι, Κοάτες, Ιλόρι, Ακούνια, – Μπατάγλια, Γουέντελ – Μπολασί, Βιέτο, Καμπράλ – Σπόραρ.

Ο Σίλας προανήγγειλε ορισμένες μετατροπές στην 11άδα, αλλά χωρίς να ανοίξει τα χαρτιά του. Σίγουρή μία αλλαγή στην άμυνα, με τον στόπερ Ιλόρι να μπαίνει στη θέση του τιμωρημένου Νέτο.

Ρεκόρ οι 8 συμμετοχές στη συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης. Πέρυσι αποκλείστηκε από τη Βιγιαρεάλ.

Το εκτός έδρας ρεκόρ της στα νοκ-άουτ του Γιουρόπα είναι 1-5-7, όμως έχασε μόνο δύο από τα επτά τελευταία.

Έχει επισκεφτεί άλλες τρεις φορές την Τουρκία και όλα τα ματς έληξαν ισόπαλα.

Μπασακσεχίρ

Σπόρτινγκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 3 - 1 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -