ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ - ΠΑΦΟΣ (31/3/19, 16:00)

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ

1 - 2 30-03-19

ΠΑΦΟΣ

Για τον αγώνα ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ-ΠΑΦΟΣ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 00:40 30/03/19

1
2

Ενα απευθείας φάουλ του Σίτο Ριέρα στο 80’ του έδωσε την πολύτιμη νίκη στην έδρα του Ερμή (1-2) και διαφορά δύο βαθμών από τον υποβιβασμό. Επαιξε με τη φωτιά και τα κατάφερε με τη βοήθεια της τύχης, αφού ο αντίπαλος είχε σημαντικότερες ευκαιρίες (13-11 οι τελικές).

Στα τρία ματς το αήττητο σερί, θέλει να το διευρύνει τουλάχιστον με ισοπαλία απέναντι στην Πάφο για να παραμείνει από πάνω της.

Αλλη μία φορά μόνο φέτος είχε αήττητο σερί τριών αγώνων, όλα όμως ήταν ισόπαλα. Βρίσκεται στην καλύτερη φάση της σεζόν και θέλει να το εκμεταλλευτεί κάνοντας το μεγάλο βήμα παραμονής στο σημερινό ματς.

Πολλά τα ερωτηματικά για την ενδεκάδα, αφορούν τους τρεις πιο ακριβοπληρωμένους παίκτες, τον εξτρέμ Ριέρα (19/2), τον αμυντικό χαφ Ενόχ (17/1) και τον επιθετικό Ουντόζι (23/4), ενώ αμφίβολοι είναι και οι αμυντικοί Αγγελή (13/0), Κουμή (13/1). Επιστρέφει ο βασικός γκολκίπερ Κλάιμαν (21/0).

Επέτρεψε τρεις τελικές προσπάθειες στην Ανόρθωση και μόνο μία εντός εστίας, αλλά αυτή ήταν το γκολ -με απευθείας χτύπημα φάουλ- που δέχτηκε στο 92’! Πιο δραστήρια επιθετικά, είχε δύο δοκάρια σε μακρινά σουτ (30’, 64’), ένα ακυρωθέν γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ διαμαρτυρήθηκε και για πέναλτι (14’).

Με την πλάτη στον τοίχο πια, πάει στο Παραλίμνι για τελικό παραμονής, έχοντας πάρει μόνο ένα βαθμό στα τρία τελευταία ματς.

Η Πάφος θα ήταν με το ενάμιση πόδι στην κατηγορία αν δεν είχε την ποινή των έξι βαθμών. Ξαφνικά βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, παρότι είναι η ομάδα που νίκησε εκτός έδρας τον ΑΠΟΕΛ και πήρε τέσσερις βαθμούς εντός κόντρα σε Απόλλωνα, ΑΕΚ. Ασφαλώς υπάρχει η πεποίθηση ότι θα καταφέρει να ξεμπλέξει από τα σενάρια υποβιβασμού.

Επιστρέφει ο γκολκίπερ Μολ (23/0), εκτός ξανά ο μπακ Χολτ (21/0), νέα απώλεια ο στόπερ Ζάντερ (17/0).

Παραλίμνι

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Πάφος

Α' ΚΥΠΡΟΥ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 2 - 1 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 1, 1 - 2 2019/2020 1 - 1 2020/2021 0 - 0, 2 - 1 2021/2022 - 2022/2023 0 - 2