ΛΑΡΙΣΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (28/11/20, 17:15) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΑΡΙΣΑ

0 - 0 28-11-20

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Για τον αγώνα ΛΑΡΙΣΑ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 22:45 27/11/20

1
2

* Χωρίς κόσμο.

Bαριά ήττα από την ΑΕΚ με 4-1, παρότι το πάλεψε για μεγάλο διάστημα. Κακή συνολικά εμφάνιση βέβαια, στο 68′ ο Σπαρβ ισοφάρισε, αλλά από το 72′ ως το 89′ δέχτηκε ακόμα τρία γκολ, παραμένοντας στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Τέλος ο Γρηγορίου μετά τη συντριβή της περασμένης αγωνιστικής. Οι δηλώσεις του Κούγια μετάς το τέλος του αγώνα που έβγαλε στη σέντρα τον Μούζεκ κι άφησε αιχμές για τις επιλογές του Έλληνα τεχνικού, οδήγησαν στην παραίτησή του, με αντικαταστάτη του τον Γιάννη Τάτση, τέως προπονητή της Καλλιθέας (FL) και παλαιότερα των ΑΟ Χανιά, Πλατανιά, στην παρθενική παρουσία του στη Σούπερ Λιγκ.

«Αυτό που ονειρεύομαι για την ΑΕΛ είναι να μείνει ένας προπονητής χρόνια στην ομάδα και μαζί να ζήσουμε επιτυχίες . Η επιλογή του Γιάννη Τάτση δεν είναι για να σωθεί η ομάδα αλλά για να διεκδικήσει η ομάδα την έξοδο στην Ευρώπη», ανέφερε ο Αλέξης Κούγιας στην παρουσίαση του νέου τεχνικού κι ενώ η ΑΕΛ παραμένει με μόλις μία νίκη μετά από επτά αγωνιστικές.

Νέο πρόβλημα ο συνήθως βασικός μέσος Νικολιάς (4/0), έτοιμος όμως ο πρώτος σκόρερ Πινακάς (6/4). Μακροχρόνια λείπει ο φορ Νούνιτς.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Νάγκι – Μιχαήλ, Ζίζιτς, Ηλιάδης – Μπέρτος, Σπαρβ Αλί Γκαζάλ (Τόρζε), Μιλοσάβλιεβιτς, Φιλίπ – Πινακάς, Πλατέλλας

Το 3-5-2 δοκίμασε και ο Τάτσης, όπως έπαιζε δηλαδή στα τελευταία της η ΑΕΛ. Γκαζάλ-Τόρζε διεκδικούν μία θέση στο κέντρο, αλλά και ο Ντουρμισάι στην επίθεση.

G/G έληξαν και τα τέσσερα τελευταία της. Τα τρία και over 2,5.

Στα ρηχά κινήθηκαν οι Περιστεριώτες και δεν άξιζαν τίποτα παραπάνω φιλοξενώντας τον Απόλλωνα (2-2), ισοφαρίζοντας δις με πέναλτι. Νωθρό ξεκίνημα και στα δύο ημίχρονα, δεχόμενοι γκολ στο 4ο και στο 2ο λεπτό αντίστοιχα, αλλά βρήκαν τις στιγμές τους για να απαντήσουν.

«Δυστυχώς στα πρώτα λεπτά και των δύο ημιχρόνων δεχτήκαμε δύο πανομοιότυπα γκολ. Ήμασταν κάπως χαλαροί όταν ξεκίνησε το παιχνίδι και γι’ αυτό δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Νομίζω ότι ήμασταν η καλύτερη ομάδα, το δείξαμε στον αγωνιστικό χώρο ότι ήμασταν καλύτεροι. Φυσικά δεν είμαστε καθόλου ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα. Είχαμε ευκαιρίες με τους Ραμπέγιο, Γούτα. Βρήκαμε τους κενούς χώρους. Στο τέλος δεν ήρθε η νίκη και γι’ αυτό δεν είμαστε καθόλου ευχαριστημένοι», δήλωσε ο Κάναντι.

Συνεχίζει πάντως τις μέτριες εμφανίσεις ο Ατρόμητος, με μόλις τρεις νίκες σε εννιά αγωνιστικές και μπορεί βαθμολογικά να είναι μέσα στους στόχους του, αφού βρίσκεται -με ματς παραπάνω- μόλις στην ισοβαθμία εκτός της εξάδας, η εικόνα του όμως δεν ικανοποιεί κανέναν στο Περιστέρι.

Επιστρέφει ο μεσοεπιθετικός Μουνίθ (4/0), μοναδικό πρόβλημα ο τιμωρημένος μέσος Σάλομον (9/0). Εκτός για αγωνιστικούς λόγους για μία ακόμη φορά ο εξτρέμ Γιακουμάκης (5/0), μαζί του και ο στόπερ Στρούγγης (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-3): Γκάλο, Γούτας, Γκαλβάο – Κιβρακίδης, Χαρίσης, Μπουσούλατζιτς, Τομάσεβιτς – Μανούσιτς, Μάτιτς, Χριστοδουλόπουλος

Πιθανότατα επιστρέφει σε σύστημα με τριάδα στην άμυνα ο Κάναντι, μπροστά “παίζει” μία θέση που τη διεκδικούν Μάτιτς, Κωτσόπουλος. Λογικά επανέρχεται στο κέντρο και ο Μπουσούλατζιτς, πιθανότητες έχει και ο Ούμπιδες.

Αήττητος στα δέκα τελευταία του με τη Λάρισα ο Ατρόμητος, ανεξαρτήτως έδρας (7-3-0). Πέντε νίκες μετράει στα έξι πιο πρόσφατα.

Λάρισα

Ατρόμητος

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 2 2017/2018 0 - 0 2018/2019 0 - 1 2019/2020 1 - 2 2020/2021 0 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -