ΛΑΡΙΣΑ - ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (30/1/21, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΑΡΙΣΑ

0 - 0 30-01-21

ΒΟΛΟΣ

Για τον αγώνα ΛΑΡΙΣΑ-ΒΟΛΟΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 06:46 30/01/21

1
2

* A' γύρος: Βόλος-Λάρισα 1-1

Δεύτερη σερί ήττα με τον Φέστα στον πάγκο, αυτή τη φορά και με κάκιστη εμφάνιση εκτός έδρας με τον Άρη. Ηταν η τέταρτη σερί, οι τρεις τελευταίες με 1-0, πέμπτο ματς χωρίς γκολ και πλέον για πρώτη φορά φέτος ουραγός! Τιμητικό το τελικό σκορ, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο γλίτωσε 2-3 ακόμα, με την ίδια να μην απειλεί σχεδόν καθόλου τον αντίπαλο.

Συμπλήρωσε αισίως 12 σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη, μετρώντας μόλις μία 18 ματς πρωταθλήματος φέτος, εκείνη στα Γιάννενα.

«Χρειαζόμαστε πόντους. Δεν μπορώ να πω κάτι στους παίκτες διότι προσπάθησαν, δίνοντας τα πάντα για κάτι θετικό. Χρειαζόμαστε και προπόνηση. Νέα πράγματα για τα οποία έχουμε και μεγάλη πίεση του χρόνου που δεν υπάρχει. Επίσης πρέπει να αποκτήσουμε παίκτες καθώς ναι μεν στο υπάρχον ρόστερ βλέπουμε πως γίνεται μεγάλη προσπάθεια, όμως θα πρέπει να αυξήσουμε την ποιότητα στην ομάδα για να παραμείνουμε στην κατηγορία. Εγώ πιστεύω πως στο τέλος θα τα καταφέρουμε», τα λόγια του τεχνικού Τζιανκλούκα Φέστα.

Συνεχίζει απτόητη πάντως την ενίσχυσή της η Λάρισα, κάνοντας την έκπληξη με τον γνωστό Τυνήσιο μέσο Μπεν Χατίρα. Ακόμη πήρε τον διεθνή Μολδαβό δεξιό μπακ Γκράουρ, τον Καμερουνέζο επιθετικό Μουκάντζο με σημαντικό βιογραφικό και τον Σκοπιανό αριστερό μπακ Γιακιμόφσκι που αγωνίστηκε και πριν 1,5 χρόνο επί Φέστα στην ΑΕΛ, σε μία ύστατη προσπάθεια για να γυρίσει το… χαρτί. Τη δεδομένη στιγμή άλλωστε, πέρα από τη δυσμενέστατη βαθμολογική της θέση, παρουσιάζει και τη χειρότερη εικόνα από κάθε άλλον στη Superleague.

Δεν ανακοινώθηκε αποστολή, ωστόσο ο βασικός μέσος Σπαρβ (17/1) δύσκολα θα προλάβει, αφού αντιμετώπιζε πρόβλημα στον δικέφαλο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-2): Μπάγιτς – Μπέρτος, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Τσόσιτς, Καρανίκας – Νικολιάς, Μιλοσάβλιεβιτς, Κολομπίνο – Πινακάς, Ντουρμισάι (Τρούγιτς)

Συμπλήρωσε έξι διαδοχικά Under 2,5, τα πέντε τελευταία και NG.

Πολύ μαχητικός κόντρα στον Παναθηναϊκό, τον αδικεί το τελικό 0-2, αφού ιδίως στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος κι έχασε ευκαιρίες να προηγηθεί, αντιθέτως δέχτηκε το γκολ κόντρα στη ροή από κόντρα σε αμυντικό. Με παίκτη παραπάνω από το 55′, αντ’ αυτού δέχτηκε και δεύτερο γκολ 10 λεπτά μετά κι έτσι έμεινε στο -7 από την εξάδα.

«Αν δεν είναι το καλύτερο μας ματς, είναι σίγουρα ένα από τα καλύτερα που έχουμε κάνει και ένα από τα καλύτερα πρώτα ημίχρονα. Είχαμε συντριπτική υπεροχή. Ο Παναθηναϊκός δε μας απείλησε. Αυτό που έκανε τη διαφορά είναι ότι ο Παναθηναϊκός έκανε τις ευκαιρίες του γκολ. Για το δεύτερο ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ ήταν πολύ δύσκολο. Ακόμη κι έτσι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εμφάνιση των παικτών», δήλωσε ο τεχνικός Άνχελ Λόπεθ και δεν μπορεί να ρίξει κανείς ιδιαίτερο άδικο στον Ισπανό, αφού πράγματι ο Βόλος έκανε το καλύτερο παιχνίδι του το τελευταίο διάστημα.

Την ίδια στιγμή πάντως έχουν και έντονα παράπονα από τη διαιτησία οι Θεσσαλοί, φωνάζοντας για -μάλλον τραβηγμένο- πέναλτι στο ξεκίνημα του ματς, με τον Μπέο να είναι έξαλλος: «Οι Έλληνες διαιτητές είναι ντροπή για την κοινωνία!», δήλωσε.

Σημαντικές επιστροφές, εξέτισαν Περέα (εξτρέμ, 17/2), Σάντσες (στόπερ, 17/0) και Τέκιο (μπακ, 6/0), αλλά έχει και δύο φρέσκα προβλήματα βασικών, τον μέσο Μπαριέντος (14/3) και τον μπακ Ντεντάκη (14/0), περισσότερο “πονάει” η απουσία του πρώτου.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κλέιμαν – Τέκιο, Γκρίλο, Κολόμπο, Φεράρι – Ριένστρα, Τσοκάνης – Περέα, Σάντσες (Μαρτίνες), Μπαρτόλο – Δουβίκας

Στο Under 2,5 και τα τέσσερα τελευταία του σε όλες τις διοργανώσεις.

Λάρισα

Βόλος

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 2 - 1, 3 - 1 2020/2021 0 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -