ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. - ΠΑΟΚ (27/2/21, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

2 - 1 27-02-21

ΠΑΟΚ

Για τον αγώνα ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΠΑΟΚ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 07:49 27/02/21

1
2

* A' γύρος: ΠΑΟΚ-Αστέρας 2-0

Μπήκε πολύ φουριόζος κόντρα στην ΑΕΚ, στο 18′ προηγήθηκε 2-0 στο ΟΑΚΑ μέσε σε δύο λεπτά με τους Λ.Φερνάντεθ, Σουάρεθ, ενώ έχασε ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ! Μετά το μισάωρο άρχισε να αλλάζει η εικόνα του ματς, στο 40′ δέχτηκε τη μείωση, στα μισά της επανάληψης είχε ισοφαριστεί, τον γλίτωσε στη συνέχεια το δοκάρι, ενώ υπήρξαν κι άλλες μεγάλες φάσεις στα καρέ του, ιδίως στα τελευταία λεπτά, εν τέλει όμως απέδρασε με έναν σπουδαίο βαθμό.

«Είμαι ευχαριστημένος από το τελικό αποτέλεσμα. Είχαμε καλύτερο πρώτο ημίχρονο. Συμβαίνει πάντα αυτό, απ’ το δεύτερο, αλλά παίζαμε με την ΑΕΚ. Δεν γίνεται να πάνε όλα καλά σε 90 λεπτά. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου», τα λόγια του Ράσταβατς μετά το ματς στο ΟΑΚΑ.

Γλυκόπικρη φυσικά η γεύση για τους Αρκάδες. Από τη μία γιατί δεν κατάφεραν να κρατήσουν το ισχυρό προβάδισμά τους, από την άλλη όμως γιατί πήραν αποτέλεσμα κόντρα σε έναν ανώτερο αντίπαλο κι όπως εξελίχτηκε το ματς μπορούσαν κάλλιστα να έχουν φύγει με άδεια χέρια. Έστω κι έτσι πάντως διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα οχτώ ματς (6-2-0), παραμένοντας στο -6 από την προνομιούχο τετράδα.

«Θα προσπαθήσουμε να βάλουμε πρόβλημα στον ΠΑΟΚ. Είναι λίγο διαφορετικό, γιατί κι εμείς στην έδρα μας είμαστε διαφορετικοί», ανέφερε ο Σέρβος τεχνικός για το αποψινό ματς.

Ξεπέρασαν τα προβλήματά τους ο μπακ Τασουλής (12/0), ο εξτρέμ Ντρούπι (9/0) και οι μεσοεπιθετικοί Καπίγια (8/0), Τζίμας (4/0), όλοι συνήθως αναπληρωματικοί, ωστόσο Ντρούπι και Τζίμας δεν μπήκαν στην αποστολή. Επίσης “Κόπηκαν” ο μέσος Μπ.Φερνάντεθ (10/0) και ο στόπερ Πασαλίδης (12/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Τσιφτσής – Κώτσιρας, Καστάνιο, Σουάρεθ, Άλβαρες – Μουνάφο, Βαλιέντε – Τίλικα (Ριέρα), Λ.Φερνάντεθ, Σίτο – Μπαράλες

Under 2,5 τα 8/10 τελευταία του σε όλες τις διοργανώσεις. Με Άρη και ΑΕΚ τα μοναδικά Over, ομάδες δηλαδή της εξάδας.

Εκανε… προπόνηση απέναντι στα δεύτερα της Λαμίας, κερδίζοντας άνετα με 4-0. Καλή εμφάνιση, αλλά δεν χωράει κριτικής το ματς, αφού η αντίπαλος έπαιζε με 13 απουσίες! Ντεμπούτο με γκολ για τον Μπαμπά από το 18′, τα υπόλοιπα από το 48′ ως το 66′, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του αγώνα.

«Σίγουρα είναι θετικό ότι δεν δεχθήκαμε γκολ σήμερα. Δείξαμε θετικά στοιχεία, ωστόσο θα πρέπει να βελτιωθούμε σε κάποια πράγματα που δεν πήγαν καλά. Κρατάμε και τα δύο στοιχεία (σ.σ. άμυνα-επίθεση), είναι κάτι που το δουλεύουμε στις προπονήσεις, γνωρίζουμε ότι το ρόστερ είναι μεγάλο, έχουμε εφτά ποδοσφαιριστές που είναι ξένοι και δεν μπορούν να είναι όλοι στην αποστολή, από την άλλη έχουμε νεαρούς παίκτες που έρχονται με φόρα και πρέπει ο καθένας να κερδίσει την θέση του στο ρόστερ», τα λόγια του Γκαρσία μετά τη νίκη επί της Λαμίας.

Βεβαίως μιλάμε για ματς διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο αντίπαλος ανέβηκε καθαρά για την… υποχρέωση, ακόμη κι έτσι πάντως ο Δικέφαλος έδειξε διάθεση και έβγαλε πράγματα στο παιχνίδι του, επιβεβαιώνοντας το καλό του μομέντουμ. Μόνος 2ος πλέον στη βαθμολογία ο ΠΑΟΚ, ξέφυγε στο +5 από την 5η θέση και πήρε κεφάλι στη μάχη της Ευρώπης.

Ξεπέρασαν τελικά τα προβλήματά τους και μπήκαν στην αποστολή Τζόλης και Α.Ζίβκοβιτς.

Από εκεί και πέρα όμως έχει απουσίες βασικών, αφού είναι τιμωρημένοι ο μέσος Σβαμπ (22/4) και ο στόπερ Ίνγκασον (19/4), ενώ τραυματίας παραμένει ο στόπερ Κρέσπο (13/1). Σταθερά εκτός πλάνων ο μέσος Αουγκούστο (12/1, είναι και τραυματίας) με τον φορ Τσόλακ (10/0), μακροχρόνια λείπει ο στόπερ Μιχάι (2/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ζίβκοβιτς – Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπαμπά – Τσιγγάρας, Ελ Καντουρί – Ζίβκοβιτς, Ουάρντα, Τζόλης – Κρμέντσικ

Δύο τα βασικά ερωτηματικά στην ενδεκάδα, με τον Ροντρίγκο να διεκδικεί θέση στο δεξί άκρο. Σε αυτή την περίπτωση ενδεχομένως να μετακινηθεί αριστερά ο Βιεϊρίνια. Πιθανό επίσης να δούμε στο βασικό σχήμα τον Καγκάβα, αντί κάποιου εκ των Ζίβκοβιτς ή Τζόλη και τον Ουάρντα να μετακινείται πιθανότατα στα άκρα.

Εξι νίκες και μία ισοπαλία μετράει ο ΠΑΟΚ στα επτά τελευταία με τον Αστέρα ανεξαρτήτως έδρας-διοργάνωσης.

Αστέρας Τρίπολης

ΠΑΟΚ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 1 - 0, 2 - 1 2014/2015 1 - 0, 3 - 0 2015/2016 2 - 1 2016/2017 1 - 2 2017/2018 3 - 2 2018/2019 0 - 3 2019/2020 1 - 2 2020/2021 2 - 1, 1 - 1 2021/2022 0 - 1 2022/2023 2 - 2