ΝΟΡΣΕΠΙΝΓΚ - ΕΡΕΜΠΡΟ (16/7/20, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

2 - 0 16-07-20

ΕΡΕΜΠΡΟ

Για τον αγώνα ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ-ΕΡΕΜΠΡΟ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 14:32 16/07/20

1
2

Πέρασε αλώβητη και από την έδρα της Μάλμε, αποσπώντας ισοπαλία με 1-1 σκορ. Παθητική η στάση της στο πρώτο μέρος, όχι ότι απειλήθηκε ιδιαίτερα η εστία της, ωστόσο έδωσε δικαιώμα στην αντίπαλό της να πατήσει περιοχή και να βρει δίχτυα. Πήρε τα ηνία στην επανάληψη, δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει, βρήκε όμως το γκολ στο 88’.

Ούτε η Μάλμε αποδείχθηκε ικανή να της βάλει στοπ, συνεχίζει ακάθεκτη να οδηγεί την κούρσα.

«Το παιχνίδι με την Μάλμε ήταν ισοδύναμο και στα ενενήντα λεπτά. Φυσικά είμαστε ευχαριστημένοι με τον βαθμό, ειδικά με τον τρόπο που τον πήραμε» είπε ο Γκούσταφσον μετά τον αγώνα με την Μάλμε ενώ για το αποψινό παιχνίδι τόνισε: «Η Ερεμπρο είναι ως συνήθως μια καλά οργανωμένη ομάδα. Έχει ποιότητα και ταχύτητα επιθετικά. Πρέπει να μην είμαστε παθητικοί αμυντικά».

Ενισχύθηκε, καθώς κατάφερε να αποκτήσει τον ικανό επιθετικό του ΑΠΟΕΛ, Λίνους Χαλένιους (πρώην παίκτη της Σούντσβαλ και δεύτερου σκόρερ του πρωταθλήματος 2018 σκοράροντας 18 τέρματα).

Εκτός αποστολής ο χαφ Σέμα (2/0) και ο αναπληρωματικός μέσος Καζένι (1/0).

Κέρδισε την Βάρμπεργκ εντός με 1-0. Δεν ήταν κακή επιθετικά, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά πάλι δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα, στο 61’ το γκολ της. Αμυντικά δεν μπόρεσε να παραμείνει συμπαγής, απειλήθηκε η εστία της, αλλά άντεξε.

Αντιμετωπίζει δυσκολίες στα περισσότερα παιχνίδια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει νίκες. Διαθέτει την χειρότερη επίθεση με πέντε γκολ στο ενεργητικό της, όμως διορθώνεται η εικόνα της από την καλή άμυνα, έχοντας την δεύτερη καλύτερη στο πρωτάθλημα. Ο Σελ βρίσκεται υπό σχετική πίεση, το 1-0 επί της Βάρμπεργκ ανακουφίζει, αλλά δεν αρκεί.

Χωρίς προβλήματα η αποστολή της.

Νόρκεπινγκ

Έρεμπρο

Α' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2014 2 - 0 2015 1 - 1 2016 3 - 1 2017 2 - 0 2018 3 - 2 2019 3 - 0 2020 2 - 0 2021 3 - 0 2022 - 2023 -