ΧΑΚΕΝ - ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ (16/7/20, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΧΑΚΕΝ

6 - 0 16-07-20

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Για τον αγώνα ΧΑΚΕΝ-ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 14:31 16/07/20

1
2

Τραγική εμφάνιση στο Σέλβεσμποργκ κόντρα στην νεοφώτιστη Μιέλμπι, ηττήθηκε με κατεβασμένα τα χέρια με το εμφατικό 1-3. Δεν λειτούργησε τίποτα σωστά. Αμυντικά τα κενά ήταν πολλά, υπέπεφτε εύκολα σε λάθη και μοιραία δέχτηκε τρία τέρματα. Δεν κατάφερε ποτέ να επιβάλλει το παιχνίδι της, το μοναδικό γκολ που πέτυχε με αυτογκόλ, είχε μεγάλη δόση τύχης.

Παρότι μετρά μόλις μια ήττα έπειτα από εφτά αγωνιστικές (2-4-1), απογοητεύει. Βρίσκεται στο -7 από την κορυφή, δεν κατάφερε να προκριθεί και στον τελικό του κυπέλλου που αποτελούσε μεγάλο στόχο ώστε να συμμετάσχει ξανά στην Ευρώπη και αυτό φαίνεται πως την έχει επηρεάσει αρνητικά.

Καυστικός και απόλυτα ειλικρινής ο Αλμ μετά την κακή εμφάνιση με την Μιέλμπι: «Ήταν μια λογική και αναμενόμενη ήττα σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα και με τον τρόπο που παίξαμε, καθώς δεν καταφέραμε να κάνουμε τίποτα σωστά. Δεν υπάρχει τίποτα θετικό να κρατήσουμε από αυτο το παιχνίδι, αλλά το αποτέλεσμα δημιουργεί πάντα ευκαιρίες για κινητοποίηση».

Χωρίς προβλήματα η αποστολή της.

Πέρασε νικηφόρα και από το Κάλμαρ με 2-1. Δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε μουδιασμένα και το πλήρωσε με γκολ στο 14’. Στην επανάληψη μπήκε άλλη ομάδα. Όσο κυλούσαν τα λεπτά τόσο επέβαλλε το δικό της παιχνίδι, με υπομονή και πίστη στις δυνάμεις της κατάφερε να βρει δίχτυα δυο φορές στα τελευταία λεπτά (85’, 90+2’) και να κάνει την ανατροπή.

Παραμένει αήττητη έπειτα από εφτά αγωνιστικές, διαθέτει την καλύτερη άμυνα με πέντε γκολ παθητικό και φιγουράρει στην 3η θέση της βαθμολογίας. Η συνολική της παρουσία, αλλά και η νίκη στο Κάλμαρ με τον τρόπο που ήρθε συντελούν στο να διατηρείται στα ύψη η αυτοπεποίθησή της και προς στιγμήν η διοίκηση δικαιώνεται με την εμπιστοσύνη που δείχνει στον Τελίν και τον χρόνο που του πιστώθηκε έπειτα από την περσινή προβληματική πορεία.

Δυο μακροχρόνιοι χωρίς συμμετοχή, εκτός ο βασικός κεντρικός αμυντικός Οκούμου (6/0).

Χάκεν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Έλφσμποργκ

Α' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2014 0 - 2 2015 5 - 2 2016 2 - 1 2017 3 - 0 2018 5 - 0 2019 1 - 2 2020 6 - 0 2021 1 - 1 2022 1 - 1 2023 3 - 1