ΝΟΡΣΕΠΙΝΓΚ - ΑΪΚ (26/10/20, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΪΚ

Για τον αγώνα ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ-ΑΪΚ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 02:36 26/10/20

1
2

Με πρωταγωνιστή τον εξτρέμ Λίεβι και το προσωπικό του χατ-τρικ κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το Βόρμπεργκ με 3-1. Μπήκε δυνατά, απόκτησε προβάδισμα δυο τερμάτων (25’, 38’), η μείωση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους την άγχωσε, κινδύνευσε σε ορισμένες περιπτώσεις, κλείδωσε την νίκη στο 71’.

«Δείξαμε χαρακτήρα και είχαμε σωστή νοοτροπία στο ματς με την Βόρμπεργκ. Όλοι οι παίκτες είχαν θέληση και θυσιάστηκαν για το καλό της ομάδας. Η εικόνα του αγώνα ήταν όπως ακριβώς περιμέναμε. Τα πήγαμε πολύ καλά» είπε συνοψίζοντας ο Γκούσταφσον ενώ για την ΑΪΚ τόνισε: «έχει βελτιωθεί αισθητά τον τελευταίο καιρό, είναι μια άλλη ομάδα από την τελευταία φορά που την αντιμετωπίσαμε. Έχουν συμβεί πολλά από τότε, ενώ έχει βελτιωθεί και αμυντικά. Αλλά και εμείς έχουμε ποιότητα και αυτοπεποίθηση».

Χάνει το ματς ο νεαποκτηθείς φορ Χαλένιους (8/0).

4/5 g/g στα πέντε τελευταία εντός.

Αγνοεί την νίκη στην έδρα της από τις 22/07.

Κέρδισε και την Γκέτεμποργκ εντός με 2-0 και ξέφυγε από τον κίνδυνο. Από την αρχή κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, έψαξε την νίκη και την βρήκε με γκολ σε κάθε ημίχρονο. Καλή και ανασταλτικά, δεν επέτρεψε μεγάλες φάσεις.

Η διοίκηση δεν είχε άλλη επιλογή από το να δώσει χρόνο στον Γκρζέλακ, εκείνος δούλεψε με του παίκτες του, έγιναν και ορισμένες ποιοτικές και με εμπειρία προσθήκες και πλέον βρίσκεται στην καλύτερη φάση της χρονιάς τρέχοντας αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών (4-1-0). Πηγαίνει στο γειτονικό Νόρσεπινγκ με ανεβασμένη ψυχολογία με σκοπό να πάρει μια ακόμα σημαντική νίκη που θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στο Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Εκτός αποστολής ο εξτρέμ Μπαχούι (12/2).

6-4-8 Υπέρ της στις τελευταίες 18 επισκέψεις της στο Νόρσεπινγκ.

4/5 n/g στα πέντε τελευταία ανεξαρτήτου έδρας.

Νόρκεπινγκ

ΑΪΚ

Α' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2014 2 - 4 2015 1 - 2 2016 4 - 1 2017 0 - 0 2018 2 - 0 2019 0 - 0 2020 2 - 2 2021 2 - 0 2022 2 - 4 2023 3 - 1