ΑΪΚ - ΦΑΛΚΕΝΜΠΕΡΓΚ (5/7/20, 15:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΪΚ

1 - 1 05-07-20

ΦΑΛΚΕΝΜΠΕΡΓΚ

Για τον αγώνα ΑΪΚ-ΦΑΛΚΕΝΜΠΕΡΓΚ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 04:17 05/07/20

1
2

Κακή εμφάνιση στο Γκέτεμποργκ κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, γνώρισε την ήττα με 0-1, η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να την αποφύγει καθώς το αυτογκόλ που δέχτηκε σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολευόταν να απειλήσει. Θα μπορούσε να βρει δίχτυα αν εκμεταλλευόταν πλήρως ένα φθηνό λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα. Άμεσα κινδύνευσε σε μια-δυο περιπτώσεις από κόντρα επίθεση.

Βασίζεται κυρίως σε νεαρούς, ταλαντούχους ποδοσφαιριστές και αυτό συχνά κάνει το έργο της δυσκολότερο. Η νίκη στο παιχνίδι με την Φάλκενμπεργκ αποτελεί μονόδρομο, ώστε να διατηρηθεί το κλίμα σε καλά επίπεδα.

«Κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο έπεσε η απόδοσή μας παρότι έγιναν αλλαγές με σκοπό να φρεσκάρουν την ομάδα. Χρειαζόμαστε περισσότερη δουλειά στο κομμάτι της νοοτροπίας ώστε να έχουμε καλύτερες αντιδράσεις σε διάφορες φάσεις του παιχνιδιού» ήταν τα λόγια του Νούρλινγκ μετά το ματς με την Γκέτεμποργκ.

Αμφίβολος ο αμυντικός Κάρλσον (4/0).

Αδίκησε τον εαυτό της στο εντός έδρας ματς με την Σίριους, ηττήθηκε με 1-2 σκορ. Εκμεταλλεύτηκε την ολική υπεροχή της στο πρώτο μέρος πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε τον έλεγχο, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, αντί να το βρει δέχτηκε δυο γρήγορα γκολ στην αντεπίθεση (69’, 71’).

Δεν κυλούν ιδανικά τα πράγματα για την ομάδα του Εκλουντ. Η μια νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές και οι τρεις σερί ήττες βαραίνουν το κλίμα στο εσωτερικό της. Πέρσι αντλούσε μεγάλη δύναμη από τον κόσμο της και στο γήπεδό της ήταν δυσκολοκατάβλητη αντίπαλος. Φέτος, δυσκολεύεται να το εκμεταλλευτεί και αυτό την ανησυχεί. Παρόλα αυτα υπάρχει αισιοδοξία ότι μπορεί να πάρει αποτέλεσμα στην Στοκχόλμη, με τον Εκλουντ να σχολιάζει: «Είμαστε αισιόδοξοι για τον αγώνα με την ΑΪΚ γιατί πιστεύουμε ότι με την Σίριους κάναμε ένα καλό παιχνίδι και μπορούμε να βασιστούμε σε αυτό. Η ΑΪΚ παίζει με καθαρά ατομικά μαρκαρίσματα κάτι που απαιτεί πολύ καλές κινήσεις με ή χωρίς την μπάλα».

Χωρίς ουσιαστικά προβλήματα η αποστολή της.