ΜΑΛΜΕ - ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ (25/10/20, 18:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΑΛΜΕ

3 - 1 25-10-20

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Για τον αγώνα ΜΑΛΜΕ-ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 02:33 25/10/20

1
2

*** Κλάσικο της Σουηδίας
*** Στον πάγκο της Μάλμε ο προπονητής της Γκέτεμποργκ την περίοδο 2008-2011.

Αυτοκτόνησε στην Στοκχόλμη με την Τζουργκάρντεν, κατάφερε να χάσει στο τελευταίο δεκάλεπτο (2-3) δεχόμενη τρία απανωτά τέρματα (81’, 82’, 89’).

«Θα μπούμε επιθετικά και θα δείξουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Μετά από μια τόσο βαριά ήττα στην Στοκχόλμη θέλουμε απλά να βγούμε στο γήπεδο και να παίξουμε το συντομότερο δυνατό. Στα μάτια των παικτών μου βλέπω ανυπομονησία. Δεν θα πρέπει όμως να ξεχάσουμε ότι για ογδόντα λεπτά παίξαμε φανταστικό ποδόσφαιρο» είπε ο Νταλ Τόμασον.

Τιμωρημένος ο φορ Μπέργετ (20/6), κανονικά στην αποστολή ο μέσος Λεβίκι (19/0) που δινόταν αμφίβολος.

Δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική στο εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΪΚ, έχασε με 0-2 και ο κίνδυνος υποβιβασμού παραμένει. Ούτε επιθετικά κατάφερε να δημιουργήσει προϋποθέσεις, ούτε αμυντικά ήταν παρούσα όταν έπρεπε, μοιραία γνώρισε την ήττα.

Συνεχίζουν τα πράγματα να μην πηγαίνουν όπως τα θέλει. Η αλλαγή στον πάγκο δεν έχει φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα, η ήττα στην Στοκχόλμη από την ΑΪΚ έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ψυχολογία της και ο Νίλσον παλεύει να βρει λύσεις να βγάλει την ομάδα από το αδιέξοδο. Δύσκολη η αποψινή της αποστολή, είναι όμως αναγκασμένη να κυνηγήσει αποτελέσμα.

Αμφίβολος παραμένει ο εξτρέμ Αϊές (19/3).

Μάλμε

Γκέτεμποργκ

Α' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2014 2 - 2 2015 2 - 1 2016 3 - 1 2017 2 - 2 2018 1 - 2 2019 1 - 0 2020 3 - 1 2021 2 - 3 2022 1 - 0 2023 2 - 2