ΚΑΛΜΑΡ - ΧΑΜΑΡΜΠΙ (16/7/20, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΑΛΜΑΡ

1 - 2 16-07-20

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Για τον αγώνα ΚΑΛΜΑΡ-ΧΑΜΑΡΜΠΙ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 14:33 16/07/20

1
2

Καλή για ένα ημίχρονο με την Ελφσμποργκ εντός, δεν ήταν όμως αρκετό για να της δώσει την πολυπόθητη νίκη, ηττήθηκε με 1-2.
Μπήκε αποφασισμένη, καταφέρνοντας να βρει νωρίς δίχτυα (14’). Πήρε ψυχολογία και πήγε στα αποδυτήρια δίχως να κινδυνεύσει. Άλλη ομάδα στην επανάληψη, όσο κυλούσαν τα λεπτά τόσο έχανε τον έλεγχο του αγώνα, παρασύρθηκε από τον ρυθμό και το πλήρωσε στα τελευταία λεπτά δεχόμενη δυο τέρματα (85’, 90+2’).

Ξεκίνησε την χρονιά υποσχόμενη καλή πορεία, το έχει χάσει στα τελευταία τέσσερα ματς μετρώντας ισάριθμες ήττες και όσο βρίσκεται μακριά από τον καλό της εαυτό τόσο η απογοήτευση μεγαλώνει.

«Σαφέστατα υπάρχει απογοήτευση τόσο στον κόσμο όσο και στην ομάδα με την ήττα από την Ελφσμποργκ. Ήμασταν καλοί στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη όμως χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας» σχολίασε ο έμπειρος ποδοσφαιριστής της Νούρι για το ματς με την Ελφσμποργκ ενώ για τον αποψινό αγώνα είπε: «Πρέπει να παίξουμε με την ίδια ένταση και όρεξη για νίκη».

Δεν αναφέρονται προβλήματα.

Απογοητευτική και κακή εικόνα για μια ακόμα αγωνιστική, κόλλησε στο μηδέν με την Σίριους στην Στοκχόλμη. Με έλλειψη ρυθμού το παιχνίδι της, φαινόταν χαμένη στο γήπεδο. Στην μεγαλύτερη διάρκεια αμυνόταν, ενώ το ποσοστό κατοχής ήταν συντριπτικά υπέρ της αντιπάλου της (39/61). Η παθητικότητά της δεν της επίτρεψε να δημιουργήσει, αμυντικά ήταν ευάλωτη, όμως δεν το πλήρωσε.

Υπό πίεση ο Μπίλμπορν με την τραγική εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα του έχοντας την δεύτερη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας με μόλις έξι γκολ στο ενεργητικό της. Δεν κέρδισε ούτε την Σίριους και η γκρίνια αυξάνεται, νέα ήττα θα οξύνει ακόμα περισσότερο την ατμόσφαιρα με την νίκη στο Κάλμαρ να είναι μονόδρομος.

Κανονικά στην αποστολή ο βασικός αμυντικός Φένγκερ (3/0) παραμένει αμφίβολος ο εναλλακτικός φορ Γιούανσον (3/0).