ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ - ΜΑΛΜΕ (16/7/20, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ

1 - 2 16-07-20

ΜΑΛΜΕ

Για τον αγώνα ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ-ΜΑΛΜΕ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 14:34 16/07/20

1
2

Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Φάλκενμπεργκ με 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχσε στο 59’. Αμυντικά ήταν σωστά τοποθετημένη, κατάφερε να περιορίσει σημαντικά την αντίπαλό της. Έβγαινε συχνά πυνκά στην κόντρα και της βγήκε.

Στο Φάλκενμπεργκ ο Μπέρτσναλ ήταν στον πάγκο της παρότι είχε έρθει σε συμφωνία να λήξει η συνεργασία του με τον σύλλογο. Ωστόσο, βοήθησε την ομάδα μέχρι να βρεθεί αντικαταστάτης, κερδίζοντας μάλιστα στο Φάλκενμπεργκ και βοηθώντας την έτσι να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη.

Νέος προπονητής ο άσημος και άπειρος 32χρονος Αμίρ Αζραφσάν, ο οποίος δεν έχει το δίπλωμα PRO και έτσι μέχρι να το αποκτήσει, πρώτος προπονητής θα είναι στα χαρτιά ο πρώην φορ της Εστερ, Κάπσεβιτς.

Δεν αναφέρονται προβλήματα.

Καλή για ένα ημίχρονο με την Νόρσεπινγκ εντός, όχι ότι έβγαλε μάτια. Είχε τον πρώτο λόγο για σαρανταπέντε λεπτά, χωρίς να απειλήσει άμεσα, πατούσε όμως περιοχή καταφέρνοντας να βρει δίχτυα. Στην επανάληψη έδωσε την μπάλα στον αντίπαλο, αμύνθηκε, αλλά δεν άντεξε δεχόμενη την ισοφάριση στο 88’.

Η απογοήτευση είναι μεγάλη στο στρατόπεδό της μετά το ισόπαλο 1-1 με την Νόρσεπινγκ αφού δεν κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά. Η νίκη απέναντι στην Εστερσουντ είναι μονόδρομος.

«Είμαστε πολύ απογοητευμένοι που δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Φάνηκε πως ήταν ένα ματς μεταξύ δυο τοπ ομάδων, αλλά ότι μπορέσαμε να τους αντιμετωπίσουμε. Ωστόσο, μας πλήγωσε η ισοφάριση που δεχτήκαμε στα τελευταία λετπά. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό και είναι κάτι στο οποίο πρέπει να δουλέψουμε και να το σταματήσουμε» είπε ο Νταλ Τόμασον για τον αγώνα με την Νόρσεπινγκ ενώ για τον αποψινό με την Εστερσουντ σχολίασε: «Είναι ωραία που παίζουμε ξανά. Θα συνεχίσουμε να χτίζουμε πάνω σε αυτό που έχουμε κάνει στα τελευταία δυο παιχνίδια. Έχουμε βελτιωθεί επιθετικά και περιμένω να το δω και στο ματς με την Εστερσουντ».

Τιμωρημένος ο ενίοτε βασικός αριστερός χαφ Τράουστασον (5/0) και ο αμυντικός Νίλσεν (6/0).