ΣΙΡΙΟΥΣ - ΑΪΚ (29/10/20, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΪΚ

Για τον αγώνα ΣΙΡΙΟΥΣ-ΑΪΚ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 15:36 29/10/20

1
2

Φιλοξενήθηκε από την Τζουργκάρντεν και γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα με το βαρύ 0-4. Σε παθητικό ρόλο από το πρώτο λεπτό, παρότι άντεξε στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη η αποβολή του πολύτιμου φορ Βέκια στο 57’ έπαιξε καθοριστικό ρόλο, κάπου έκει τέλειωσε το παιχνίδι για την ίδια, κατέρρευσε δεχόμενη και τα τέσσερα τέρματα, δίχως να προβάλλει ιδιαίτερες αντιστάσεις.

«Χρειαζόμαστε απλά να κοιτάξουμε πίσω και να δούμε ποιοι είμαστε και πώς ξεκινήσαμε την σεοζόν. Ένα κλειδί για να καταφέρουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας είναι η σκληρή δουλειά, το τρέξιμο, κάτι που δεν κάναμε με την Γιουργκόρντεν. Η ΑΪΚ είναι μια ομάδα που έχει αλλάξει πολύ από την τελευταία φορά που την αντιμετωπίσαμε. Είμαστε συνειδητοποιημένοι πως έχει έχει βελτιωθεί, αλλά για το αυριανό παιχνίδι (σ.σ. σημερινό) δεν έχουμε εστιάσει και πολύ στον αντίπαλο, αλλά στην δική μας προετοιμασία και στο πώς θα επιστρέψουμε στις καλές εμφανίσεις» είπε ο βοηθός Ούλσον.

Τιμωρημένος ο πολύτιμος φορ Βέκια (22/11, 6 ασίστ).

4/5 over 3,5 στα πέντε τελευταία εντός.

Διαθέτει την χειρότερη εντός έδρας άμυνα της κατηγορίας με παθητικό 23 γκολ, αλλά και την δεύτερη καλύτερη επίθεση με 25 γκολ στο ενεργητικό της.

Συνάντησε δυσκολίες στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Νόρσεπινγκ, ωστόσο με ένα γκολ στο πρώτο μισάωρο (26′) και ένα τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης από την άσπρη βούλα κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Είχε καλά διαστήματα, είχε όμως και διαστήματα που η πίεση της αντιπάλου της ήταν αφόρητη με αποτέλεσμα να δεχτεί δυο τέρματα και να συμβιβαστεί τελικά με το ισόπαλο 2-2.

Το κλίμα είναι καλό. Σαφέστατα βρίκεται πολύ μακριά από τις προσδοκίες και τους στόχους που είχε θέσει από την αρχή της χρονιάς, το πλάνο με τον Νούρλινγκ ήταν η εμπιστοσύνη σε νεαρούς ποδοσφαιριστές από τις ακαδημίες και η ανάδειξή τους, δεν της βγήκε, προσέλαβε τον Γκρζέλακ και τα πάντα είναι διαφορετικά. Απόκτησε έμπειρους ποδοσφαιριστές, τους έδωσε θέση βασικού και σιγά σιγά η ομάδα κατάφερε να βρει τον δρόμο της. Και πάλι, απέχει από το θεμιτό, ωστόσο πήρε μπρος, τρέχει αήττητο σερί, ανέκτησε ψυχολογία και κυρίως, ξέφυγε από τον κίνδυνο του υποβιβασμού. Δεν υπάρχουν περιθώρια απωλειών, θέλει να τερματίσει όσο πιο ψηλά μπορεί.

Τραυματίας ο εξτρέμ Μπαχούι (12/2).

4/5 G/G στις πέντε τελευταίες εξόδους.

Τρεις φορές έχει επισκεφτεί την Ουψάλα για να αντιμετωπίσει την Σίριους στα πλαίσια της Αλσβένσκαν, ισάριθμες την κέρδισε με συνολικά τέρματα 11-3.