ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΑΕΚ (4/10/20, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

1 - 0 04-10-20

ΑΕΚ

Για τον αγώνα ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΕΚ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 07:56 04/10/20

1
2

* Κεκλεισμένων των θυρών όλοι οι αγώνες λόγω κορονοϊού.

«Χρυσός» βαθμός με τον Γούτα στο 93′ κόντρα στον ΟΦΗ (2-2) για τον Ατρόμητο κι ενώ είχε μείνει με δέκα παίκτες δύο λεπτά νωρίτερα. Ματς ροντέο, με εκατέρωθεν φάσεις, γενικά μέτρια εμφάνιση όμως. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου είχε δώσει το προβάδισμα ο Μανούσος, μάλλον κόντρα στη ροή του ματς.

«Στο πρώτο ημίχρονο χρειαζόμασταν λίγο χρονικό διάστημα να προσαρμοστούμε κι ιδιαίτερα στη κατοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώσαμε την απόδοσή μας, ειδικότερα αφού δεχτήκαμε τα δύο γκολ. Χάσαμε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μανούσο ακόμα και για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Το πιο σημαντικό είναι η νοοτροπία της ομάδας. Το πιστέψαμε μέχρι τέλους, ακόμα και με 10 ποδοσφαιριστές και με κάνει περήφανο που είμαι προπονητής αυτής της ομάδας», ανέφερε ο Κάναντι.

Δύο βαθμοί μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές για τον Ατρόμητο, που συνεχίζει να αγνοεί τη χαρά της νίκης, αλλά οπωσδήποτε κρίνεται θετικό -όπως ήρθε το ματς- το αποτέλεσμα στο Ηράκλειο, ενώ έχει φύγει αήττητος και από την Τούμπα.

Σημαντική ενίσχυση για τη συνέχεια, πρωτίστως γιατί ο Βόσνιος μέσος Μπουσούλατζιτς τα βρήκε τελικά με τον Κάναντι μετά το επεισόδιο που είχαν και βγήκε από τον πάγκο, ενώ ανακοίνωσε και τον πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού, Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο. Αμφότεροι μπήκαν αμέσως στην αποστολή.

Συνεχίζει εκτός ο στόπερ Γκαλβάο, τιμωρημένος ο μεσοεπιθετικός Μουνίθ (3/0), τραυματίας και ο νεαρός χαφ Νταβιώτης. Εκτός έμεινε και ο μέσος Οικονομίδης.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-3): Γιαννιώτης – Στρούγγης, Γούτας, Γκάλο – Κιβρακίδης, Χαρίσης, Σάλομον, Τομάσεβιτς – Γιακουμάκης, Μανούσος, Ραμπέγιο

Φαβορί δίνεται και πάλι ο νεαρός Στρούγγης για το κέντρο της άμυνας αντί του ντεφορμέ Ρισβάνη. Δεν αναμένονται εκπλήξεις πάντως, εκτός κι αν αποφασιστεί να ξεκινήσει στο ένα “φτερό” ο Ενσικουλού.

Δεν έχει κρατήσει το μηδέν σε κανένα από τα τρία παιχνίδια του.

Επική ανατροπή-πρόκριση επί της Βόλφσμπουργκ (2-1), που τη στέλνει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Χαμένο πέναλτι ο Μάνταλος στο 20′, γκολ-ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά δεν το έβαλε κάτω. Με εξαιρετικό στήσιμο από τον Καρέρα, ισοφάρισε με “κεραυνό” του Σιμόες στο 64′ και με εξαιρετική προσωπική ενέργεια στο 94′ ο Ανσαριφάρντ “ξέρανε” τους Γερμανούς.

Στο πρωτάθλημα έκανε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση κόντρα στη Λαμία και το τελικό 3-0 είναι φτωχό, με τους Γκαρσία, Ενομπακάρε να ανοίγουν λογαριασμό και τον πιτσιρικά Μαχαίρα να… βγάζει μάτια.

Σε… πανηγυρικό mood όπως είναι φυσικό τα τελευταία 24ωρα η Ένωση, μετά την πρόκριση στους ομίλους του Europa League, που ανεβάζει κατακόρυφα την αυτοπεποίθηση της ομάδας και φυσικά γεμίζει τα ταμεία του συλλόγου. Εκτός αυτού δε, θα φέρει και την πολυπόθητη ενίσχυση στην άμυνα, καθώς βρίσκεται κοντά στον Ρουμάνο διεθνή στόπερ Νεντελτσεάρου.

«Είμαι ευτυχισμένος γιατί πετύχαμε αυτό που θέλαμε, τα καταφέραμε και κάναμε αυτό που ήθελε και το κλαμπ. Είμαι ευχαριστημένος και από την προσπάθεια των παικτών που τα έδωσαν όλα. Έχω παίξει πολλούς αγώνες, έχω βρεθεί σε τέτοιες καταστάσεις. Δείξαμε χαρακτήρα, αφού καταφέραμε να γυρίσουμε αυτό το ματς, μετά το χαμένο πέναλτι και το γκολ που δεχθήκαμε», δήλωσε ο Καρέρα.

Κι όλα αυτά σε μία σεζόν που ξεκίνησε με τους χειρότερους δυνατούς οιωνούς για τους “κιτρινόμαυρους”, μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου που έφερε μεγάλη γκρίνια και εσωστρέφεια στο κλαμπ.Έκτοτε όμως η ΑΕΚ πανηγύρισε τέσερις σερί νίκες, με γκολ 8-1 και οι δύο τελευταίες μάλιστα, επί Λαμίας, Βόλφσμπουργκ συνδυάστηκαν κι από πολύ καλές εμφανίσεις, απόρροια σίγουρα και της ενίσχυσης, αφού έχουν δώσει πνοή επιθετικά οι Λιβάι Γκαρσία, Ανσαριφάρντ και γέμισε το κέντρο με τον Σάκχοφ.

Τραυματίες ο μπακ Μπακάκης (1/0) και οι μέσοι Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, ταλαιπωρείται από ίσωση ο εξτρέμ Αλμπάνης (2/0), εκτός για λόγους τακτικής ο εξτρέμ Ενομπακάρε.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Τσιντώντας – Παουλίνιο, Χνιντ, Σβάρνας, Λόπες – Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος – Γκαρσία, Ανσαριφάρντ, Λιβάγια

Πολλά τα ερωτηματικά, αρχής γενομένης από το σύστημα. Δεν αποκλείεται να προτιμηθεί τριάδα στα στόπερ και ο Μάνταλος να παίξει δεκάρι πίσω από τους Ανσαριφάρντ-Λιβάγια. Προβάδισμα όμως δίνουμε στο 4-3-3, με τον Χνιντ φαβορί έναντι του Τσιγκρίνσκι. Ανοιχτό να δούμε Σάκχοφ αντί Κρίστιτσιτς.

Στα 2-3 γκολ τα 3/4 τελευταία ματς της ΑΕΚ.

Τρία σερί διπλά και απολογισμό 4-1-0 για την ΑΕΚ στις πέντε τελευταίες επισκέψεις της στο Περιστέρι. Ενδιάμεσα έχει τρεις ήττες, όλες όμως στο ΟΑΚΑ.

Ατρόμητος

ΑΕΚ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 1 - 0 2016/2017 0 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 0 - 1 2019/2020 0 - 1 2020/2021 1 - 0 2021/2022 0 - 2 2022/2023 0 - 1