ΑΟΥΕ - ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ (25/9/20, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΟΥΕ

1 - 1 25-09-20

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ

Για τον αγώνα ΑΟΥΕ-ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ γράφει ο Ανέστης Ζαχαράκης Ημερομηνία: 10:40 25/09/20

1
2

*** Το αρχικό πλάνο ανέφερε προσέλευση 4.411 θεατών, υπάρχει ωστόσο αύξηση κρουσμάτων Covid-19 στην περιοχή και ως εκ τούτου ο αγώνας δεν μπορεί να διεξαχθεί με περισσότερους των 1.000 θεατών. Οπως ενημέρωσε ο πρόεδρος της Αουε, θα επιτραπεί η είσοδος στο "Ερτσγκεμπιργκ" (16.000 θ.) ακριβώς σε 999 άτομα.

Η Αουε έδωσε αμέσως απαντήσεις μετά τον πρόωρο αποκλεισμό στο κύπελλο, κερδίζοντας 3-0 (60’, 63’, 92’) στο Βίρτσμπουργκ χάρη στην εμπειρία της.

Παθητική στο πρώτο μέρος, πήγε ωστόσο το ματς εκεί που ήθελε, σε αργό, ελεγχόμενο τέμπο. Προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με ωραίο συνδυασμό και έκτοτε έπαιξε υποδειγματικά την κόντρα επίθεση. Είχε μάλιστα και δοκάρι σε κενή εστία στο 83’.

Τρομερή εμφάνιση ο επιθετικός Κρίγκερ με δύο ασίστ κι ένα γκολ. Βοήθησε σημαντικά και ο φορ Τεστρούτ, που ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε.

Εδιωξε γρήγορα τα σύννεφα από τον ντροπιαστικό αποκλεισμό στο κύπελλο κόντρα σε ερασιτεχνική ομάδα. Αν μάλιστα κερδίσει απόψε τη Φιρτ, τότε όπως είπε και ο Σούστερ θα έχει κάνει με το καλημέρα στη σεζόν ένα καθοριστικό βήμα για το βασικό της στόχο, που είναι η σωτηρία.

Ο τεχνικός της Αουε πάντως προειδοποίησε πως η Γκρόιτερ Φιρτ δεν είναι εύκολος αντίπαλος: «Με εντυπωσίασε στο ματς με την Οσναμπρικ, κυριάρχησε και είναι πολλές τελικές».

Δεν έχουν προκύψει νέα προβλήματα. Ανέτοιμος ο στόπερ Μπραϊτκρόιτς, εκτός ο αξιόπιστος χαφ Φάντριχ και ο νεοφερμένος μπακ Μπουσμάν.

4-8-3 η εντός έδρας προϊστορία της Αουε κόντρα στη Φιρτ.

Πέρυσι η Αουε κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία της και τα δύο ματς της σεζόν κόντρα στη Φιρτ.

Πικρή γεύση άφησε στην Γκρόιτερ Φιρτ το 1-1 (15’ / 26’) κόντρα στην Οσναμπρικ, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Προηγήθηκε νωρίς, απέδωσε κυριαρχικό ποδόσφαιρο για 70 λεπτά, έβγαλε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, ωστόσο περιορίστηκε στον ένα βαθμό. Στο τελευταίο 20λεπτο πάντως εμφάνισε σημάδια κόπωσης και στο 80’ λίγο έλειψε να χάσει και τελείως το ματς.

Ξεκινάει κάθε χρόνο με βασικό στόχο τη σωτηρία, αυτό δεν αλλάζει ούτε φέτος. Στο πρώτο ματς πάντως, ανεξαρτήτως αποτελέσματος, φάνηκε πως έχει το ταλέντο να αποδώσει κυριαρχικό ποδόσφαιρο και λογικά θα κάνει αρκετές ζημιές μέσα στη σεζόν.

Ο Λάιτλ τόνισε πως είναι κρίσιμο για την ομάδα του να βρει ισορροπία. «Θέλουμε να έχουμε τον έλεγχο, δεν θα πρέπει όμως να αμελούμε τα αμυντικά μας καθήκοντα. Τα ματς στην Αουε είναι πάντα δύσκολη, διότι είναι μία έμπειρη ομάδα με έναν έμπειρο προπονητή».

Ο Λάιτλ ξεκαθάρισε πως ο νεοφερμένος φορ Μπέργκριν (Τβέντε) θα μπει για πρώτη φορά στην αποστολή. Δύσκολα πάντως θα ξεκινήσει αφού δεν είναι στο 100%.

Εκτός αποστολής έμειναν στην πρεμιέρα οι μεσοεπιθετικοί Ρεντόντο, Στεφάνιακ και όπως φαίνεται δεν βρίσκονται πλέον στα πλάνα του Λάιτλ.

Στα τελευταία πέντε ματς κόντρα στην Αουε ανεξαρτήτως έδρας έχει κερδίσει μόνο έναν βαθμό (0-1-4) και τα γκολ είναι 3-13.

Αήττητη στα τελευταία επτά ματς εκτός έδρας (2-5-0).

Άουε

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Γκρόιτερ Φιρτ

Β' ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 2013/2014 2 - 6 2014/2015 0 - 0 2015/2016 - 2016/2017 0 - 0 2017/2018 2 - 1 2018/2019 1 - 1 2019/2020 3 - 1 2020/2021 1 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -