ΠΕΣΚΑΡΑ - ΒΕΡΟΝΑ (26/5/19, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΠΕΣΚΑΡΑ

0 - 1 26-05-19

ΒΕΡΟΝΑ

Για τον αγώνα ΠΕΣΚΑΡΑ-ΒΕΡΟΝΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 04:33 26/05/19

1
2

***Ημιτελική ρεβάνς των πλέι-οφ για την πρόκριση στον τελικό. Η Πεσκάρα προκρίνεται με νίκη/ισοπαλία, η Βερόνα μόνο με νίκη. Δεν προβλέπεται παράταση σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο. Η ομάδα που θα περάσει θα αντιμετωπίσει στον διπλό τελικό την Τσιταντέλα. Πρώτο ματς εκτός έδρας την προσεχή Τετάρτη.
***Α’ ΜΑΤΣ (Βερόνα – Πεσκάρα 0-0): Δίκαιο αποτέλεσμα, σε ματς που είχε ρυθμό μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Την πρωτοβουλία η Βερόνα, τις καλύτερες ευκαιρίες η Πεσκάρα, δοκάρι και χαμένο τετ-α-τετ. Στο δεύτερο μισό έπεσε το τέμπο, το 0-0 έμεινε δίκαια.
***Στην κανονική περίοδο: Βερόνα – Πεσκάρα 3-1 (17/12), Πεσκάρα – Βερόνα 1-1 (27/04).

Εχει το πλεονέκτημα των δύο αποτελεσμάτων για την πρόκριση στον τελικό μετά το 0-0 που απέσπασε από τη Βερόνα. Η Πεσκάρα ήταν απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι με τον Μανκούζο και άλλες δύο καλές ευκαιρίες, στο δεύτερο μισό ενδιαφέρθηκε περισσότερο να κρατήσει το 0-0, δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα.

Η Πεσκάρα έχει 2/3 αποτελέσματα για την πρόκριση στον τελικό, ο Μπέπι Πιλόν ωστόσο δεν θέλει η ομάδα του να παίξει για την ισοπαλία: «Πήραμε αυτό που θέλαμε, η πρόκριση ωστόσο παραμένει ανοιχτή. Δεν πρέπει να παίξουμε για την ισοπαλία στη ρεβάνς, θα είναι επικίνδυνο. Δεν πρέπει να κάνουμε το λάθος αυτό, οφείλουμε να σκοράρουμε, θα είναι πολύ σημαντικό. Στη Βερόνα μας έλειψε μόνο το γκολ, φυσικά και η αντίπαλος είχε τις ευκαιρίες της. Πρέπει να διαβάσουμε σωστά το παιχνίδι και να καταλάβουμε την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσουμε τον αντίπαλο. Εχουμε 2/3 διαθέσιμα αποτελέσματα αλλά πρέπει να κάνουμε το παιχνίδι μας χωρίς να… υψώσουμε τείχη στην περιοχή μας».

Στο αγωνιστικό κομμάτι παραμένει εκτός ο χαφ Μελεγκόνι (13/1), ενώ ο εξτρέμ Καπόνε (12/0) είναι στην αποστολή της Under-20 για το Μουντιάλ της κατηγορίας.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Φιορίλο – Μπαλτζάνο, Σκονιαμίλιο, Μπετέλα, Πίντο – Κρέκο, Μπρούγκμαν, Μεμουσάι – Μάρας, Μανκούζο, Σοτίλ.

5/6 τελευταία Under 2,5.

Το 0-0 του πρώτου αγώνα αναγκάζει τη Βερόνα να ψάξει μόνο τη νίκη στην Πεσκάρα, για να πάρει την πρόκριση για τον τελικό των μπαράζ. Η Βερόνα είχε ανούσια πρωτοβουλία, στην κόντρα επίθεση εκτέθηκε σε κάποιες περιπτώσεις, κράτησε δύσκολα το μηδέν. Σε κάθε περίπτωση ένα δίκαιο αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να προσέχουν πρωτίστως την άμυνα.

Η Βερόνα στη ρεβάνς πρέπει να ψάξει τη νίκη για να πάρει την πρόκριση, έχει κόντρα τα δύο από τα τρία αποτελέσματα. Ο Αλφρέντο Αλιέτι δεν χάνει την αισιοδοξία του: «Όπως και να έχει, μία νίκη ψάχναμε σε δύο αγώνες, μία νίκη ψάχνουμε και τώρα. Όλα είναι ανοιχτά. Πάμε στην Πεσκάρα με αισιοδοξία, στο πρώτο ματς μας έλειψε μόνο το γκολ. Το σημαντικό είναι ότι δείξαμε να βρισκόμαστε σε καλή φυσική κατάσταση αλλά και εξαιρετικό επίπεδο, πνευματικά και ποιοτι΄κά. Είναι παιχνίδι μια κι έξω, ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε».

Στο αγωνιστικό σκέλος παραμένουν εκτός ο χαφ Τζακάνι (29/3), οι εξτρέμ Ντι Γκάουντιο (14/1, 11/0 Πάρμα), Ραγκούζα (11/0) και ο αριστερός μπακ Κρεσέντσι (12/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Σιλβέστρι – Φαραόνι, Νταβίντοβιτς, Εμπερέρ, Βιτάλε – Χέντερσον, Γκούσταφσον, Κολομπάτο – Μάτος, Ντι Κάρμινε, Λαρίμπι.

4/6 τελευταία στα 2-3 γκολ.

Πεσκάρα

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Βερόνα

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 1, 0 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -
ITALY PROMOTION/RELEGATION 2 2003/2004 - 2004/2005 - 2005/2006 - 2006/2007 - 2007/2008 - 2008/2009 - 2009/2010 1 - 0 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 -