ΕΣΤΕΡ - ΕΡΓΚΡΙΤΕ (8/7/20, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Για τον αγώνα ΕΣΤΕΡ-ΕΡΓΚΡΙΤΕ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 01:03 08/07/20

1
2

Μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ούμεο. Δεν συνέβησαν πολλά. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκε συντηρητικά, κινδύνευσε σε λίγες περιπτώσεις. Στην επανάληψη πήρε τον έλεγχο του αγώνα, δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει προϋποθέσεις, είχε μια δυο σχετικά καλές στιγμές να πάρει την νίκη.

Εξαιρετική η πορεία που διαγράφει, καταφέρνει να φιγουράρει στην δεύτερη θέση παραμένοντας αήττητη έπειτα από έξι αγωνιστικές, κάτι που οφείλεται κατά κύριο λόγο στην αμυντική της λειτουργία έχοντας δεχτεί μόλις ένα τέρμα.

Η λευκή ισοπαλία στο Ούμεο δεν την ικανοποιεί, καθώς αισθάνεται ότι θα μπορούσε να φύγει με την νίκη.

Αμφίβολος ο βασικός αμυντικός Κάρλσον (2/0).

Με πολύ άγχος και μεγάλη πίεση κατάφερε να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του εντός έδρας αγώνα κερδίζοντας την ουραγό Εσκιλστούνα με 2-1 στο Ούλεβι. Είχε ευκαιρίες να πετύχει περισσότερα τέρματα, δεν ήταν αποτελεσματική, με θέματα στην άμυνα παραλίγο να χάσει την νίκη.

Με το καλημέρα τέθηκε υπό μεγάλη πίεση ο Κιθ Μίλεν, φημολογείται ότι από την προηγούμενη κι όλας αγωνιστική παίζεται η θέση του. Μετά την νίκη στην πρεμιέρα στην έδρα της νεοφώτιστης Γιουνγκσίλε ακολούθησαν δυο τραγικές εμφανίσεις με Χάλμσταντ εντός και Ακρόπολις εκτός.
Κατάφερε να πάρει νίκη-ανάσα με την Εσκιλστούνα, ωστόσο για να αντιστραφεί το κλίμα θα πρέπει να κάνει σερί θετικών αποτελεσμάτων.

Ευχαριστημένος εμφανίστηκε ο ίδιος μετά το τέλος της αναμέτρησης λέγοντας πως:
«Πολλά λειτούργησαν καλά σε αυτό το παιχνίδι. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και ο τερματοφύλακάς τους έκανε δυο-τρεις απίθανες επεμβάσεις. Αναμφίβολα, η καλύτερή μας εμφάνιση από την στιγμή που ανέλαβα την ομάδα. Θα έλεγα ψέμματα αν ισχυριζόμουν ότι δεν ήταν πολύ σημαντική η νίκη αυτή. Μας έδωσε αυτοπεποίθηση».

Αμφίβολος ο εναλλακτικός δεξιός χαφ Χέινινγκσον (3/0, 3 αλλαγή) και ο δεξιός μπακ Ιερβικ (2/0).

Έστερ

Έργκριτε

Β' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 - 2017 1 - 1 2018 1 - 3 2019 1 - 3 2020 2 - 0 2021 0 - 0 2022 2 - 2 2023 2 - 0